Velika Britanija izašla iz Evropske unije, Džonson: Ovo nije kraj, već početak

    4 godine pre 480 pregleda Izvor: fosmedia.me

Velika Britanija tačno u ponoć po centralnoevropskom vremenu napustila je Evropsku uniju i postala prva zemlja koja je izašla poslije 47 godina.

Od ponoći Velika Britanija se nalazi u tranzicionom periodu koji će trajati narednih 11 mjeseci.

Nakon brojnih uspjeha i neuspjeha da se usklade interesi građana, britanskog parlamenta i Evropske Unije, Boris Džonson, za razliku od njegove prethodnice, ostaće upampćen kao premijer koji je uspio da Veliku Britaniju izvede iz EU.

„Bregzit će biti gotov do 31. januara – nema ako, nema ali, nema možda“, rekao je Džonson građanima i ispunio svoje obećanje.

„Ovo nije kraj, već početak“, poručio je Džonson u video poruci koja je objavljena sinoć u 23 sata.

Džonson je rekao da mnogim ljudima Bregzit predstavlja „zadivljujući trenutak nade, trenutak za koji su mislili da nikada neće doći“.

Drugi su, dodao je, osjetili olakšanje jer su pregovori, koji su trajali duže od tri godine, završeni. Ali priznao je i da neki građani osjećaju anksioznost, strah od gubitka i neizvjesne budućnosti.

Premijer je poručio da je sada njegov zadatak da ujedini zemlju i „vodi ih naprijed“, prenosi BBC.

„Ovo je trenutak kada sviće zora i zavjesa se podiže za novi čin u našoj velikoj nacionalnoj drami“, kazao je Džonson.

Džonson je istakao neke od prednosti Bregzita, govoreći o kontroli imigracije, sklapanju ugovora o slobodnoj trgovini i “oslobađanju“ britanske ribarske industrije.

Za mnoge ljude, dodao je, „Bregzit se svodi na donošenje naših zakona i pravila, od kojih će benefite imati narod“.

Evropska komisija sledeće nedjelje trebalo bi da usvoji i predstavi direktive za pregovore o budućim odnosima sa Britanijom.

Tokom perioda tranzicije, Velika Britanija će ostati usko povezana sa EU, ali će do 31. decembra 2020. biti sačinjen novi trgovinski dogovor, bezbednosni sporazum i zakoni o imigraciji, prenosi Tanjug.

U ovom periodu u trajanju od 11 mjeseci uslijediće mnoge promjene koje će se odraziti i na putovanja iz te zemlje i u nju.

Na početku perioda tranzicije neće biti mnogo promjena, evropski posjetioci će i dalje putovati s ličnim dokumentima i elektronskim pasošima.

Ako sporazum bude bio postignut do kraja godine, moguće je da će strani putnici morati da koriste posebne linije na aerodromima i trajektnim terminalima.

Za vrijeme ovog perioda Britanija će uglavnom nastaviti da se pridržava zakona EU, odnosno za sada ostaje u carinskoj uniji i jedinstvenom tržištu, što znači da će nastaviti da poštuje trgovinske i zakone o slobodi kretanja dobara i službi.

Izvjesno je da Britanija neće više imati pravo glasa u Evropskom parlamentu, niti će britanski ministri prisustvovati sastancima na visokom nivou.

Tokom narednih 11 mjeseci Britanija i EU će voditi pregovore o novim odnosima, prije svega o trgovini, zapošljavanju, bezbjednosti, imigraciji.

Ukoliko se za 11 mjeseci sporazum ne postigne, Velika Britanija će se suočiti s povećanjima cijena hrane, ljekova i drugih dobara.