Velikom većinom i uz mnogo buke: Bundestag za slanje oružja Ukrajini

    2 godine pre 241 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Velika većina poslanika njemačkog Parlamenta usvojila je zajedničku rezoluciju vladajuće koalicije i vodeće opozicione grupe kojom se od vlade traži da Ukrajini pošalje teško naoružanje. Debata vladinih i opozicionih poslanika je ipak bila žestoka, a pored ostalog kritike su upućene kancelaru koji je izostao.

Ubedljiva većina, 586 poslanika, pozvala je vladu da „nastavi i, gde je moguće, ubrza isporuku potrebne opreme Ukrajini, uključujući proširenje isporuke na teško naoružanje i složene sisteme.

„Odbrana Njemačke pri tome ne smije da bude ugrožena. Protiv rezolucije je glasalo 100 članova Bundestaga, dok je sedam bilo uzdržano.

Fabian Sommer/dpa

Vlada je takođe dobila eksplicitnu podršku za sve korake koje je do sada preduzela, uključujući sankcije Rusiji, pomoć u istragama o ratnim zločinima i obnovu njemačke energetske infrastrukture kako se više ne bi oslanjala na uvoz iz Rusije.

Bundestag „najoštrije osuđuje brutalnu agresiju Rusije na Ukrajinu. Rusija očigledno krši međunarodno i humanitarno pravo i pokušava da trajno uništi evropski mirovni poredak,“ piše u rezoluciji.

Kancelar Olaf Šolc (Scholz), koji je u poseti Japanu, pozdravio je odluku parlamentaraca. „Veoma sam zahvalan za jasnu podršku koju je njemački Bundestag dao politici vlade koju vodim,“ rekao je u Tokiju.

Vlada je u utorak odobrila isporuke tenkova „Gepard“ Ukrajini i to će biti prve direktne pošiljke teškog naoružanja toj zemlji. Odobrenje je „na liniji odluke koju je Bundestag usvojio,“ istakao je Šolc.

Međutim, kancelar nije odgovorio na pitanje da li će vlada odbrambenoj industriji da odobri i isporuke ofanzivnih tenkova „Leopard,“ odbrambenih „Marder“ i samohodnih haubica 2000.

S druge strane, Šolc je rekao da bi ukrajinski vojnici u Njemačkoj trebalo da završe obuku za korišćenje američke artiljerije. Sjedinjene Države Ukrajini namjeravaju da pošalju 18 haubica.

Poslanici demohrišćanske Unije, vodeće opozicione grupe koja je u četvrtak glasala za rezoluciju zajedno sa kolegama iz vladajuće koalicije, kritikovala je Šolca što je otputovao u Japan, navodeći da je morao da bude u Parlamentu.

Šef poslaničke grupe demohrišćana Fridrih Merc (Friedrich Merz) optužio je kancelara za oklevanje i taktiku odlaganja, kada je o Ukrajini riječ. Rekao je da je Šolc pitanje isporuke teškog naoružanja nedeljama držao otvorenim. „To je oklevanje, odlaganje i plašljivost,“ a ne razboritost, rekao je Merc.

Predsjednik Socijaldemokratske partije Nemačke Lars Klingbajl (Klingbeil), stranke čiji je član i Šolc, optužio je pak Merca da je Bundestag upotrebio za stranačku promociju.

„Mogli ste da održite državnički govor, ali odabrali ste partijski,“ rekao je Klingbajl.