VIDEO – Stijović: Zahtjev stočara nerealan, nijedan sektor kao taj nije stimulisan

    3 godine pre 384 pregleda Izvor: dan.co.me

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović kazao je da su zahtjevi stočara nerealni, i da je njegov resor učinio sve da im izađe u susret.

– Lično sam se sa njima sastao tri puta. Zahtjev koji su uputili nije realan jer treba poznavati sistem. Budzet je ograničen sredstvima i već je isplaniran. Čak i kroz takve mjere, i u razgovoru sa njima, rekli smo da ne možemo da im izađemo u susret jer njihov zahtjev od pet centri, predstavlja trošak od 3,1 milione eura na godišnjem nivou. Agrobudzet je već isplaniran i nisu samo oni opterećeni – naveo je Stijović na konferenciji za medije na kojoj je predstavio Agrobudzet za 2021. godinu.

Tvrdi da stočari nisu ugroženi u smislu da će morati da prodaju stoku, već je problem što im je malo smanjena zarada.

– Sami su rekli da su spremni da snose dio tereta kriza. Ova kriza nije pogodila samo njih, imamo i druge sektore o kojima moramo da vodimo računa, kao što je živinarstvo – ističe Stijović.

On je naveo da su stočari obuhvaćeni sa čitavim nizom mjera u Agrobudzetu i dobijaju premije koje su povećane.

– Nemate nijedan drugi sektor koji je tako stimulisan kao stočarski – izjavio je ministar Stijović.

Podsjetio je na  pomoć od 210.736,93 eura proizvođačima mlijeka koji predaju mlijeko mljekarama i sirarama i proizvođačima koji vrše preradu mlijeka na gazdinstvu, u iznosu od 2 centa po litru za mjesec jun i jul 2021. godine.

Prema njegovim riječima ta pomoć se, ne završava na tome, već će ponovo analizirati situaciju u odnosu na kretanje stočne hrane u narednom periodu, te će procijeniti kako mogu pružiti podršku u narednom periodu.

– I Skupštini je bio upućen amandman da im se pomogne sa milion eura, što ne bi pomoglo prema njihovom zahtjevu. Njihov zahtjev je išao prema budzetskim rezervama. Budzetske rezerve se nisu mogle koristiti, u Skupštini nije izglasan amandman o njihovom povećanju, i one su ostale u minusu. Jednostavno u trenutku njihovog zahtjeva nije bilo mogućnosti da im se pomogne – tvrdi Stijović.

sa pedstavljanja Agrobudžeta za 2021. – foto: Vlada CG

Na pitanje da li je moguće da država budzetski planira nabavku stočne hrane kako se svake godine ne bi javljao isti problem zbog cijena, Stijović je rekao da država nema pravo da interveniše na tržištu na taj način.

– S obzirom na to da smo izabrali da izbrišemo Zakon o robnim rezervama, da nemamo mehanizam kontrole cijena na tržištu jer smo i taj Zakon stavili van snage i da nemamo objekte u kojima bi držali robne rezerve imamo ozbiljan problem u ovakvim situacijama. Imamo kratkoročna rješenja kakva su mjere subvencije u mjeri u kojoj država može da reaguje – objasnio je Stijović.

Treći način je, kako je rekao, ponovno formiranje robnih rezervi.

Protesti su legitmi, kaže Stijović, ističući da je tu temu završio do kraja jula.

– Sada imamo druge, tekuće probleme, a stočarima smo pomogli u mjeri koja je bila moguća – naglašava Stijović.

Ističe da se skok cijena stočne hrane može regulisati ili vanrednim mjerama -pokušajima da pomalo intervenišemo na tržištu, ili dugoročno – da se poljoprivredne površine koje trenutno nisu u funkciji stave u funkciju.

– Da izvršimo njihovu digitalizaciju, licitaciju i damo poljoprivrednim proizvođačima koji bi tu proizvodili stočnu hranu za svoje potrebe – naglasio je Stijović.

Stijović je danas predstavio Agrobudzet za 2021. godinu u vrijednosti od 44,8 miliona eura.

On je na konferenciji za medije istakao da je ovogodišnji Agrobužet namijenjen očuvanju i jačanju poljoprivredne proizvodnje i fokusiran na poljoprivrednog proizvođača.

– Cilj je ublažiti posljedice kovid-19 krize i obezbijediti nove mogućnosti u razvoju poljoprivrede – poručio je Stijović.