Vlada neće samostalan Javni servis, Ministarstvo kulture obmanjuje javnost

    4 godine pre 477 pregleda Izvor: pobjeda.me

Iz nevladine organizacije Media centar ocijenili su manipulacijom izjavu ministra kulture Aleksandra Bogdanovića da će Prijedlog zakona o Javnom servisu, koji je Vlada nedavno usvojila, osigurati uređivačku i finansijsku nezavisnost Radio Televizije Crne Gore, a da su to potvrdili Savjet Evrope i Evropska komisija.

Procedura

Ukoliko Ministarstvo kulture ima zaista želju da poveća stepen samostalnosti Savjeta RTCG, koji je ključni upravljački organ, onda bi upliv političkih stranaka moralo da smanji na najmanju moguću mjeru

Predsjednik Skupštine ove nevladine organizacije Dragoljub Vuković istakao je da se predloženim aktom „procedura izbora članova Savjeta RTCG pogoršala u odnosu na aktuelno zakonsko rješenje“. 

– Prijedlog novog zakona predviđa da se članovi Savjeta biraju u Skupštini, odnosno da Administrativni odbor sačinjava listu kandidata na osnovu biografije i iskustva kandidata, intervjua poslanika sa kandidatima i broja ustanova, odnosno nevladinih organizacija koje su podržale kandidaturu pojedinog kandidata. Ovo praktično znači da će većina u Adminstrativnom odboru odlučiti o podobnim kandidatima i samo oni koji su po volji većine moći će ući u Savjet RTCG. Biografije kandidata, intervjui poslanika sa kanidatima su samo simuliranje procesa zato što poslanici na osnovu uvjerenja glasaju o kvalitetu kandidata – navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo kulture i Vlada su, kako je ocijenjeno, odabrali rješenje kojim se ne snaži samostalnost Savjeta već „osigurava puna kontrola ovog tijela od većine u Skupštini“.

– Ukoliko Ministarstvo kulture ima zaista želju da poveća stepen samostalnosti Savjeta RTCG, koji je ključni upravljački organ, onda bi upliv političkih stranaka moralo da smanji na najmanju moguću mjeru – istakao je Vuković.

Preporuke

Nije nam poznato da je predstavnica civilnog sektora u radnoj grupi podržala Prijedlog zakona

Iz Media centra i Centra za građansko obrazovanje, pored ostalog, predlažu da članove imenuje Savjet Agencije za elektronske medije, a da iz civilnog sektora mogu učestvovati samo one koje su prethodne tri godine imale budžet viši od 3.000 eura i koje nisu iz državnog ili budžeta lokalnih samouprava finansirane u iznosu iznad 50 odsto njihovog godišnjeg budžeta.

– Na ovaj način se smanjuje mogućnost da vladajuće poltičke partije preko NVO dominantno finansiranih iz javnih fondova i potpuno neaktivnih NVO ostvari uticaj u Savjetu RTCG – naglasio je Vuković.

Ministar kulture, kako je dodao, „iznio je na manipulativan način informaciju da su u pripremi Prijedloga zakona o RTCG učestvovali i predstavnici nevladinih organizacija“.

– Nije nam poznato da je predstavnica civilnog sektora u radnoj grupi podržala Prijedlog zakona, jer bi bilo nevjerovatno da predstavnik NVO želi da se poveća uticaj političkih partija na proces imenovanja članova Savjeta – istakao je Vuković.