Vlasnici privatnih elektrana još vijećaju da li će pomoći državi

    2 sedmice pre 199 pregleda Izvor: vijesti.me

Foto: PV Informer

Većina povlašćenih proizvođača električne energije – privatnih vlasnika malih hidro i vjetroelektrana nije do 25. novembra dostavila ponude o mogućoj prodaji njihove struje u narednoj godini Elektroprivredi (EPCG) već su tražili dodatne rokove zbog konsultacija sa stranim suvlasnicima, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva energetike.

Kako su naveli iz ovog resora, dok se bude čekao eventualni dogovor sa vlasnicima privatnih elektrana, državna Elektroprivreda će nastaviti sa planiranim nabavkama nedostajućih količina električne energije.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, najvažnije su ponude vjetroelektrana “Možura” i “Krnovo” od kojih se čeka izjašnjenje. Kod njih je više od 300 GWh.

Najveći crnogorski proizvođač električne energije Termoelektrana Pljevlja naredne godine, zbog završetka ekološke rekonstrukcije, neće raditi od početka aprila do sredine novembra. Plan ministarstva bio je da dio te nedostajuće količine električne energije obezbijedi iz privatnih elektrana po tržišnim cijenama kakve su u Crnoj Gori, a da im zauzvrat za godinu produži status povlašćenih proizvođača u okviru kojeg imaju pravo na podsticajne mjere.

Problem je što je na međunarodnim berzama cijena struje sada dva do tri puta skuplja od cijene po kojoj EPCG tu struju prodaje svojim potrošačima, a državna energetska kompanija mora platiti i prenosne kapacitete kako bi tu struju uvezla u Crnu Goru.

U tom periodu Crnoj Gori može nedostajati do 750 GWh električne energije, dok privatne elektrane godišnje proizvedu oko 450 GWh. Ukoliko bi EPCG morala većinu nedostajuće električne energije da kupi po značajno većim cijenama na tržištu, moglo bi doći i do povećanja cijena struje za potrošače od aprila.

“Mali broj proizvođača električne energije iz kategorije tzv. povlašćenih proizvođača je odgovorio na zahtjev Ministarstva energetike, dok većina proizvođača energije iz obnovljivih izvora još uvijek nije dostavila odgovore u formi ponude kako je to zahtijevano na sastanku. Razlog za prolongiranje dostavljanja ponuda, prema njihovim tvrdnjama, jesu duži rokovi neophodni za donošenja odluka pošto su osnivači nekih od proizvođača energije strana pravna lica i neophodno im je određeno vrijeme kako bi donijeli odluke u skladu sa njihovim interkompanijskim procedurama. Svakako ćete biti pravovremeno upoznati sa ponudama čim Ministarstvo energetike dobije iste”, navedeno je iz ovog resora ministra Saše Mujovića na pitanja “Vijesti” koliko proizvođača je poslalo odgovore, koja je predložena otkupna cijena i koliko se time može obezbjediti nedostajuće električne energije.

Mujović je 11. novembra imao sastanak sa predstavnicima vlasnika privatnih elektrana, a kako je tada saopšteno, rok za dostavljanje ponuda je trebao biti 25. novembar. Međutim, EPCG je bitan svaki dan kako bi nabavila nedostajuće količine jer su do pauze u radu TE Pljevlja preostala još četiri mjeseca.

“Nezavisno od odgovora EPCG će nastaviti sa planiranim nabavkama nedostajuće električne energije, poštujući neka nepisana pravila i iskustvene obrasce u kom periodu godine je najbolje kupiti najveće količine električne energije. Ministarstvo energetike će pomno pratiti razvoj situacije i ukoliko bude potrebe (loša hidrologija, visoka tržišna cijena i sl.) preduzeti adekvatne mjere. Smatramo da imamo dovoljno kapaciteta u energetskom sektoru da očuvamo energetsku stabilnost i sigurnost pored brojnih izazova koje očekujemo u 2025. godini”, navedeno je iz Ministarstva.

Ministarstvo energetike će pomno pratiti razvoj situacije i ako bude potrebe (loša hidrologija, visoka tržišna cijena i sl.) preduzeti adekvatne mjere. Smatramo da imamo dovoljno kapaciteta u energetskom sektoru da očuvamo energetsku stabilnost i sigurnost pored brojnih izazova koje očekujemo u 2025. godini, poručili su iz tog resora

Mujović je nakon sastanka od 11. novembra kazao da povlašćeni proizvođači godišnje proizvedu blizu 450 GWh električne energije i da bi to bio značajan izvor ukoliko bi se ta energija isporučila Elektroprivredi po povoljnim uslovima.

“Kao što je i poznato crnogorskoj javnosti, povlašćeni proizvođači imaju unaprijed definisanu cijenu električne energije i obavezu države da sve što proizvedu bude otkupljeno. Ukoliko uspijemo podstaći da ta cijena bude prihvatljiva i značajno niža od onoga što je definisano slovom ugovora, to bi bio benefit za državu, EPCG i dobar put i način kako da, bez većih posljedica, prevaziđemo 2025. godinu”, kazao je Mujović.

Kako je tada saopšteno, ministar je predstavnike privatnih elektrana pozvao da daju doprinos prevazilaženju energetskih izazova u narednoj godini kroz konkretan društveno-odgovoran odnos prema državi.

Ako bi EPCG morala većinu nedostajuće električne energije da kupi po značajno većim cijenama na tržištu, moglo bi doći i do povećanja cijena struje za potrošače od aprila

Među povlašćenim proizvođačima su dvije velike privatne vjetroelektrane na Možuri i Krnovu, 32 male hidroelektrane i pet solarnih elektrana. Dio njih vodi sudske sporove sa državom zbog toga što im je raskinut ugovor za neke druge male hidroelektrane ili zbog protesta građana i ekoloških aktivista nisu mogli da ih grade, dok Specijalno državno tužilaštvo i dalje izviđa aferu u vezi sa izgradnjom vjetroelektrane Možura.