Vode za piće fali i u selu i u gradu

    5 godina pre 772 pregleda Izvor: dan.co.me

Da je septembar najsušniji mjesec godine na području opštine Pljevlja, potvrđeno je i ove jeseni. Presušili su izvori, potoci, rijeke… Predstavnici seoskih mjesnih zajednica, ali i predstavnici gradskog vodovoda, upozoravaju da je najteža situacija po pitanju vodosnabdijevanja vodom za piće. Uz vodosnabdijevanje teška je situacija i sa ishranom stoke, jer kiša dugo nije padala i trava se osušila pa su pojedini domaćini već počeli sa prihranom krupnih grla stoke.

Predsjednik Mjesne zajednice Crljenice Darko Gačević kaže da nema dana da njegove komšije ne idu za Pljevlja da kupe vodu za piće ili da poruče cisternu kako bi obezbijedili vodu za kućne potrebe, ali i za stoku.

– U našoj MZ je najteža situacija sa vodom. Izvori su presušili i jedini način da se dođe do vode jeste njeno dovoženje u cisternama iz grada. Posebno je teško kada su u pitanju domaćinstva koja imaju u posjedu veći broj grla krupne stoke. Takva domaćinstva moraju često da dovoze vodu, a to su veliki troškovi za život.

Prije nekoliko dana ja sam tražio da mi dovezu vodu iz grada. U lokalnom preduzeću „Čistoća“ su mi rekli da imaju osam zahtjeva iz Crljenica i da mogu da dobijem vodu tek treći dan od podnošenja zahtjeva. Znači, u prosjeku dnevno za Crljenice idu po četiri cisterne vode. To najbolje govori kakvo je stanje – kaže Gačević i dodaje da veliki problem imaju i sa ispašom stoke.

– Suša je osušila travu i za stoku je neophodna određena prihrana. Kiša bi bila zaista korisna, ali svakako dobra kiša – kaže Gačević.

On ističe da se pitanje vodosnabdijevanja područja ove mjesne zajednice mora rešavati trajno i to izgradnjom vodovoda.

U mjesnim zajednicama Potkovač, Bukovica, Boljanići, kao i u drugim mjesnim zajednicima, dobili smo objašnjenja da suša uzima danak i da je najteže sa ispašom stoke. Stočari kažu da dobre kiše odavno nije bilo, a da su sunce i južni vjetar osušili travu pa stoka nema šta da pase. Posebno su ugrožena ona domaćinstva koja imaju veća stada ovaca, konje, krave, bikove pa već moraju da koriste sijeno koje su pripremili za zimu.

Nešto bolja je situacija u MZ Vrulja gdje nam je rečeno da su izvori „utanjili“ ali da stoka ima dovoljno hrane na livadama.

– Tačno je da je dobro prisušilo i da bi jedna dobra kiša bila od koristi, ali još uvijek nije alarmantna situacija. Trave još ima, a ima i vode na izvorima. Naravno, da bi vode bilo dovoljno u ovim sušnim mjesecima, mora se voditi računa o potrošnji – kaže predsjednik MZ Vrulja Milko Živković i pojašnjava da je poslednjih dana bilo kratkotrajnih pljuskova kiše.

– Kratkotrajne kiše su ipak osvježile zemljište i to je prouzrokovalo da se trava u potpunosti ne osuši, ali ipak je neophodna prihrana stoke – kaže Živković.

Iz gradskog vodovoda je još u avgustu izdato upozorenje o neophodnosti štednje vode. Prošle sedmice u više gradskih ulica stanari su se žalili da iz cijevi teče mutna voda, što je u Vodovodu ocijenjeno kao pojava koja je izazvana niskim vodostajem.

Juče je u Pljevljima tokom cijelog dana padala kiša, tako da se može očekivati da sa presahlih izvora opet poteče voda.

Cisterna vode košta 41 euro
– Tokom prošle godine jedna cisterna vode je koštala 35 eura, a ove godine se računa i PDV, pa je cijena porasla na 41 euro – žali se predsjednik MZ Crljenice Darko Gačević uz pojašnjenje da u jednoj cisterni ima osam kubika vode.

– Cijena cisterne vode je 41 euro jer Opština Pljevlja snosi 50 odsto troškova dopremanja vode u bezvodna područja – kaže Gačević i ističe da je lokalna uprava i prethodnih godina snosila polovinu troškova.