Vukčević tražio oko 125.000 eura, laptop, „ajfon“

    3 godine pre 638 pregleda Izvor: dan.co.me

Doskorašnji izvršni direktor i predsjednik Odbora direktora vladinog Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević proslijedio je dopis u kojem traži od tog državnog fonda otpremninu i neisplaćene bonuse za prošlu godinu vrijedne oko 125.000 eura. U dopisu Odboru direktora, u koji je „Dan“ imao uvid, a koji je arhiviran u IRF-u 11. februara ove godine, Vukčević je tražio i da zadrži desktop računar, laptop i telefon „ajfon“, odnosno opremu koja je kupljena od novca fonda.

– Obavještavam vas da još nisam dobio odluku odbora direktora o mojoj smjeni. Ali, kako sam vas i usmeno informisao, sada to činim i pisano, moj izbor u skladu s ugovorom o radu jeste da dobijem otpremninu u iznosu od 24 neto plate. Na revers sam uzeo tehničku opremu (računar, laptop, mobilni). S obzirom na to da se radi o opremi koja brzo tehnički i ekonomski zastarijeva, ukoliko IRF tu opremu otpiše, molim vas da mi je ustupi. Takođe, napominjem vas da sam korisnik stambenog kredita u IRF-u preuzimam obavezu njegovog redovnog vraćanja, kao i do sada i pod istim uslovima. Isto tako u skladu sa aktima IRF-a, pripadaju mi bonusi za 2020. godinu. Kako nisam iskoristio godišnji odmor za 2020. godinu, molim vas da mi bude isplaćen. U skladu sa procedurom potrebno je sačiniti i potpisati sporazum – piše u dopisu Vukčevića.

Prema podacima do kojih je došao „Dan“, Vukčević je prije smjene sa funkcije izvršnog direktora IRF-a imao neto zaradu u iznosu od 3.735 eura, što znači da potražuje otpremninu u iznosu od oko 90.000 eura. Kad su u pitanju neisplaćeni bonusi za 2020. godinu, koje takođe potražuje bivši čelnik vladinog fonda, oni se kreću oko 35.000 eura. Novčanu nagradu ili bonus Zoran Vukčević je sam sebi odobrio rješenjem 30. oktobra 2020. godine. U tom rješenju, koje je Vukčević potpisao, piše: „Odobrava se isplata sredstava dr Zoranu Vukčeviću, izvršnom direktoru Investiciono razvojnog fonda Crne Gore AD, na ime novčane nagrade (bonusa), a po osnovu ostvarenog pozitivnog poslovnog rezultata Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore AD u 2019. godini“.

– Iznos od devet neto zarada koje je izvršni direktor u Investiciono-razvojnom fondu Crne Gore ostvario u mjesecu koji prethodi isplati nagrade – bonusa, prenijeti sa računa Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore AD na račun dr Zorana Vukčevića broj 520-035…, koji se vodi kod Hipotekarne banke AD Podgorica – piše između ostalog u rješenju.

U članu 7 Zakona o sprečavanju korupcije, pored ostalog, piše: „Javni funkcioner je dužan da svoju funkciju vrši na način da javni interes ne podredi privatnom, kao i da ne izazove sukob interesa u vršenju javne funkcije. Sukob interesa u vršenju javne funkcije postoji kad privatni interes javnog funkcionera utiče ili može uticati na nepristrasnost javnog funkcionera u vršenju javne funkcije”. Kad je u pitanju računar, laptop i „ajfon“, koje Vukčević potražuje, radi se o opremi koja, prema nezvaničnim podacima, nije za otpis. Samo „ajfon“ telefon, koji je kupljen od novca IRF-a krajem prošle godine vrijedi više od hiljadu eura.

„Dan“ je pokušao da dobije komentar Zorana Vukčevića u vezi s njegovim zahtjevom, kao i da li će prihvatiti ponudu novog menadžmenta IRF-a, na čelu sa izvršnim direktorom Irenom Radović i predsjednikom odbora direktora Velizarom Kaluđerovićem. Međutim, Vukčević juče nije odgovarao na pitanja proslijeđena putem telefona. Sredinom ovog mjeseca „Dan“ je objavio da je Vukčević javna sredstva Investiciono- razvojnog fonda koristio za svoj privatni interes na način koji se kosi sa odredbama nekadašnjeg Zakona o sprečavanju sukoba interesa. Naime, odbor direktora vladinog fonda 19. decembra 2014. godine donio je odluku o dodjeli stambenog kredita od 80.000 eura izvršnom direktoru IRF-a Zoranu Vukčeviću. Radi se o odluci koju je potpisao upravo Vukčević, kao predsjednik odbora direktora, a pošto je isti dan uputio zahtjev za dodjelu sredstava.

Ponudili mu radno mjesto savjetnika

Prema nezvaničnim informacijama, Odbor direktora IRF-a donio je odluku da, uvažavajući aktuelne okolnosti i potrebe procesa rada, Vukčeviću ponudi radno mjesto savjetnika u Službi za prinudnu naplatu IRF-a.

Odlučeno je i da se IRF-u vrate pripadajuća osnovna sredstva (računar, laptop…) u posjedu bivšeg predsjednika odbora direktora i izvršnog direktora Zorana Vukčevića, da mora da vrati ostatak stambenog kredita od 80.000 eura, ukoliko Vukčević odbije ponuđeno radno mjesto savjetnika. Takođe, Odluka o isplati bonusa i nagrada koja nije u skladu sa Zakonom o IRF-u i Statutom stavljena je van snage.