Za četiri godine na crnogorskim prugama poginulo 14 osoba, 11 teže povrijeđeno

    4 sedmice pre 214 pregleda Izvor: gradski.me/antenam.net

Foto: Pixabay –

U prethodne četiri godine na crnogorskim prugama poginulo je 14 osoba, a 11 teže povrijeđeno. Sagovornici Gradske ističu da građani moraju poštovati pravila kada kada prelaze prugu, kao i da je pružne prelaze neophodno adekvatno održavati.

Sve nesreće na domaćim prugama, nažalost sa smrtnim ishodom, posljedica su nepažnje i nepoštovanja propisanih pravila, saglasni su sagovornici Gradske.

“Uglavnom se radi o otvorenoj pruzi, gdje lica prelaze prugu na onim mjestima gdje to nije dozvoljeno. Duž pruge postoje table na kojima piše da je zabranjeno kretanje prugom, na stubovima kontaktne mreže postoje upozorenja da je visoki napon, a na kolima koja posjeduju stepenice stoji da je zabranjeno penjanje na iste”, kazala je Slavica Knežević, direktorica Sektora za upravljanje i regulisanje saobraćaja.

Profesor Mašinskog fakulteta, Sreten Simović, navodi da je nepažnja onih koji prelaze prugu glavni problem.

“Nemoguće je objasniti da neko ko koristi prelaz preko pruge ne može da vidi voz. U tom smislu, takva činjenica upućuje na to da je naša nepažnja glavni uzrok toga”, kazao je Simović.

Ističe da nije dovoljno samo urediti prelaz, već se mora adekvatno i održavati.

 
„To bi podrazumijevalo održavanje signalizacije i stanja na prelazu u stanju kako je projektom predviđeno, a samim tim se podrazumijeva da je projektom obuhvaćeno sve ono bitno kakvim se treba karakterisati taj prelaz”, naveo je Simović.

Dodatan oprez, kako je naglašeno, potreban je na prelazima na kojima rampa i saobraćajna signalizacija ne funkcionišu.

Direktorica Sektora za upravljanje i regulisanje saobraćaja kazala je da jedina rampa koja ne funkcioniše je na putnom prelazu Virpazar zbog krađe i otuđenja pojedinih djelova.

“Prilikom kvara ili smetnje na putnom prelazu osoblje vučnog vozila je obaviješteno opštim nalogom i obaveza mu je da stane prilikom dolaska na putni prelaz i pokreće voz onog trenutka kada se uvjeri sa jedne i druge strane da nema lica koja prelaze putni prelaz”, kazala je Knežević.

I građani moraju biti oprezniji prilikom prelaska pruge, kako se tragedije ne bi ponavljale, poručuju sagovornici Gradske.

“Jako je važno da se poštuje signalizacija koja je postavljena na putnim prelazima, kako bi se izbjegao bilo kakav nemili događaj. Zaustavni put voza je 700 metara. To nije automobil koji može da ukoči u sekundi ili minuti. Proces da bi se zaustavio voz od 1.000 tona traje”, navela je Knežević.

Simović ističe da se pomak, kada je riječ o bezbjednosti, može postići poštovanjem saobraćajnih propisa i ne davanjem sebi za pravo da činimo nešto što nije u skladu sa Zakonom, ali i da “naša potreba da koristimo neki prelaz ne bude prioritet u odnosu na sve ostalo”.

“Nadležni, s druge strane, moraju pojačati kontrole i građane natjerati da poštuju propise kako bi sačuvali živote”, zaključio je Simović.