Za kamere dali 150.000 eura, a radnici nemaju ni poljski toalet

    5 godina pre 1359 pregleda Izvor: Dan

U kopu Potrlica ne postoje poljski klozeti, pa su radnici u proizvodnji dovedeni u nezgodnu situaciju nakon što je postavljen video-nadzor. Rudari tvrde da su kamere bile postavljene i u kabinama bagera, ali su nakon njihovog protesta uklonjene

Postavljanje video-nadzora u kopu Potrlica Rudnika uglja u velikoj mjeri je naljutilo rudare i predstavnike sindikata, koji smatraju da novčana sredstva prije treba usmjeriti na poboljšanje položaja zaposlenih nego na takve oblike zaštite.

Iz sindikata čiji je predsjednik Miladin Sekulić, u koji je učlanjena većina radnika proizvodnje, poručuju da se previše novca ulaže u obezbjeđenje. Oni tvrde da je do sada na postavljanje video-nadzora potrošeno 150 hiljada eura, dok se sve manje novca ulaže u poboljšanje uslova rada.

U Rudniku uglja ovih dana se intenzivno postavljaju kamere, a lokacija koje se trenutno pokriva kamerama je površinski kop Potrlica. Naša sindikalna organizacija nije obaviještena o instaliranju video-nadzora, a smatramo da je trebalo da budemo informisani o tome kazao je Miladin Sekulić.

On je naglasio da je poslodavac imao zakonsku obavezu da traži saglasnost sindikalne organizacije za postavljanje video-nadzora. Sekulić je istakao da je sindikalna organizacija za svaki vid zaštite imovine Rudnika uglja, ali smatraju da treba da budu zaštićena i prava zaposlenih.

Veliki dio zaposlenih u proizvodnji članovi su naše sindikalne organizacije, a niko od njih nije konsultovan ovim povodom rekao je Sekulić.

Prema njegovim riječima, imovinu Rudnika uglja svakako treba štititi, ali treba spriječiti i rasipanje novca.

Prema našim informacijama, Rudnik uglja na godišnjem nivou izdvaja oko milion eura za zaštitu lica i imovine, a ovih dana je potrošeno nešto više od 150 hiljada eura za instaliranje video-nadzora. Ranije su na skoro sva vozila i mašine ugrađene protokamere za mjerenje potrošnje goriva, a sada se nameće pitanje da li ti uređaji uopšte funkcionišu. Naša sindikalna organizacija, koja se bori za interese zaposlenih i Rudnik uglja u cjelini, smatra da poslovodstvo treba da smanji izdatke po raznim osnovama, a da obrati veću pažnju na zaposlene i njihov standard istakao je Sekulić.

Tokom prethodnih dana od zaposlenih u Rudniku uglja, koji nijesu htjeli da se njihova imena pominju u medijima, doznali smo da u kopu Potrlica ne postoje poljski klozeti, pa su radnici u proizvodnji dovedeni u nezgodnu situaciju nakon što je postavljen video-nadzor. Rudari tvrde da su kamere bile postavljene i u kabinama bagera, ali su uklonjene da nakon njihovog protesta. Zaposleni u kopu Potrlica su posebno ljuti što im se plate često smanjuju. Oni ističu da u kopu nemaju vodu za piće, a poslovodstvo postavlja veoma skup video-nadzor. Rudari kažu da su uslovi u kojima rade veoma teški, posebno što su poslednjih dana velike vrućine.

Sa druge strane, iz uprave Rudnika uglja tvrde da su sve uradili u skladu sa zakonskim propisima.

Video-nadzor u Rudniku uglja je u fazi uvođenja, a sve aktivnosti se sprovode u skladu sa zakonskim normama koje regulišu ovu oblast. Rudnik je obezbijedio svu potrebnu dokumentaciju za uvođenje video-nadzora i poslao je Agenciji za zaštitu podataka na davanje saglasnosti. U finalnoj formi video-nadozorom će biti pokrivene sve vitalne proizvodne funkcije i objekti od posebnog značaja za Rudnik saopštili su iz Informativne službe Rudnika uglja.

Pojasnili su da će uvođenje video-nadzora omogućiti da se bolje utvrdi i angažovanost mehanizacije.

Uvođenjem video-nadzora se omogućava praćenje tehnološkog procesa, tj. praćenje kretanja ključne mehanizacije, poštovanje tehnoloških procedura i zaštita vitalne infrastrukture i opreme. Video-nadzor ni na koji način neće ugrožavati privatnost zaposlenih tvrde iz te službe.

Ne zna se koliko će kamera biti postavljeno

Iako je „Dan“ nezvanično saznao da će u Rudniku uglja biti postavljeno 95 kamera i da će postavljanje video-nadzora koštati oko 215 hiljada eura, iz uprave Rudnika uglja tvrde da još uvijek nije poznato koliko će kamera biti postavljeno.

Javni oglas za uvođenje video-nadzora je raspisan krajem 2018. godine, a izvođač je izabran i uveden u posao početkom 2019. godine. Tačan bro) kamera ćemo znati kada cijeli sistem uće u funkciju. Trenutno je u fazi uvođenja nekoliko desetina kamera saopšteno je juče iz Informativne službe Rudnika uglja.