„Za ovo što je urađeno Boksitima, trebalo bi da se ide u zatvor“

    3 godine pre 679 pregleda Izvor: Portal Dan

Uniprom metali, firma koja od 2015. godine gazduje Rudnicima boksita, zaradila je od 2016. do kraja 2020. godine 21 milion eura. Firma, čiji je vlasnik Veselin Pejović, imovinu Rudnika kupila je za 5,4 miliona eura.

Ti podaci najbolji su dokaz da je država pogriješila što je najprije 2005. godine privatizovala Rudnike boksita, a potom i što nije vratila Boksite kroz stečaj, već ih je prepustila privatniku.

Finansijski iskazi Uniprom metala pokazuju da je ta firma od 2016. do kraja 2020. godine od prodaje boksita prihodovala 102,56 miliona eura, dok su u istom periodu troškovi poslovanja iznosili 73,2 miliona eura. U tom periodu je za plate radnika Uniprom metala izdvojeno 3,25 miliona eura, što je oko tri procenta u odnosu na prihode, a četiri i po procenta od ukupšnih troškova poslovanja u petogodišnjem periodu.

Najveći prihod, profit i rashod Pejović je imao 2017. godine. Prihod je iznosio 32,8 miliona, rashod 19,6 miliona, a dobit 7,42 miliona eura. Lani, u godini kada je crnogorska ekonomija pala, Uniprom metali su prihodovali 20,66 miliona, dok su rashodi iznosili 18,3 miliona, a profit 2,9 miliona.

Penzionisani inženjer Rudnika boksita Radivoje Knežević za „Dan“ je kazao da država prvo nije trebalo da privatizuje Bokiste 2005. godine, te da je kada je Rudnik otišao u stečaj, trebalo da kupi imovinu i ponovo gazduje nekad najboljom firmom u Crnoj Gori.

Samo nesretna zemlja prodaje ovakve rudnike. Tako su govorili i Rusi koji su prije deceniju i po obilazili Rudnike boksita – rekao je Knežević.

Istakao je da su Rudnici te 2005. godine zapošljavali 1.300 radnika, ali da je izgleda cilj bio da se oslobode tolikog broja radnika, iako su Rudnici imali dovoljno novca za ispunjavanje svih obaveza.

Malo koja zemlja privatizuje rudnik. Svuda su rudnik i rudno bogatstvo u vlasništvu države. Kada je Rudnik privatizovan poslovao je pozitivno, svi su primali plate, imali smo najbolju mehanizaciju, dijelili su se stanovi, išlo na ljetovanja, zimovanja, nisam mogao da sanjam da će doći do stečaja – izjavio je Knežević.

Stečaj je uveden novembra 2013. godine, dok je imovina poslije nepune dvije godine prodata Pejoviću za 5,4 miliona. Knežević je kazao da je Pejović odmah prodao rudarske mašine podizvođaču za tri miliona i navalio da eksploatiše kop Zagrad.

Na Zagradu je ruda kakve nema nigdje u svijetu. Ruda koja je decenijama korišćena da se poboljša kvalitet rude na površinskim kopovima. Ruda sa Štitova, Đurakovog dola miješala se sa rudom sa Zagrada da bi se dobio potrebni kvalitet. Zagrad je bio kao začin za rudu lošijeg kvaliteta – rekao je Knežević i dodao da dok su Rudnici boksita bili državna firma, ruda sa Zagrada nije smjela da se eksploatiše.

Kada su preuzeti Boskiti preko imovine kupljene kroz stečaj, bilo je 600 hiljada tona otkrivene rude na Zagradu, koja je odmah mogla da se tovari. Ukupno je bilo 1,4 miliona tona takve rude, od čega je milion tona eksploatisano. Hvalili su se tada da su eksploatisali milion tona rude, a otkrlili 900 kubika jalovine. Odnos treba da bude jedan naprema tri i po, a ovdje je jedan naprema 0,9. To je skandal, ali za to nije kriv Uniprom, već onaj ko mu je to dozvolio – istakao je Knežević.

Prema njegovim riječima, kada su preuzeti Boksiti na svim kopovima je bilo 10 miliona ispitane rude koja je mogla da se eksploatiše.

Sa milion tona rude nekad je moglo da radi i zarađuje 1.300 radnika i da uživa u svim pravima po osnovu rada. Direktor nam je na kraju godine govorio da ne zna šta će sa parama – zaključio je Knežević.

Sada u Rudnicima boksita radi ispod 200 radnika. Kod Uniprom metala, prema podacima iz finansijskih iskaza, 33 radnika, a kod više podizvođača ostatak.

Od 1.300 radnika, sada radi manje od 200. Povjerioci su u stečaju prijavili 120 miliona potraživanja. Takođe, 314 bivših radnika potražuje 15 plata.

Za ovo što je urađeno Boksitima, trebalo bi da se ide u zatvor – poručio je Knežević.

Povezane firme kreditirao sa 33,9 miliona

Stalna imovina Uniprom metala na kraju 2020. godine procijenjena je na 42 miliona eura. Dugoročni krediti matičnom i zavisnim pravnim licima iznosili su 33,9 miliona eura.

Pejović je vlasnik više firmi, a najveća, Uniprom, gazduje Kombinatom aluminijuma.

Obrtna sredstva lani su iznosila 7,7 miliona, dok su zalihe 5,16 miliona.

Gotovina na računima i blagajni iznosila je 600 hiljada.

Ukupna aktiva i pasiva iznosile su 50,2 miliona eura. Kapital je bio 14,55 miliona, dok je osnovni kapital 7,8 miliona. Neraspoređena dobit preduzeća na kraju prošle godine iznosila je 6,75 miliona, a godinu ranije 14,14 miliona.

Kratkoročne obaveze Uniprom metala su 22,3 miliona, od čega se 11,6 miliona odnosi na kratkoročne kredite. Obaveze prema dobavljačima su 6,3 miliona.