Žabljačanka ubrala vrganj težak 1,45 kilograma

    4 godine pre 5477 pregleda Izvor: cdm.me

Žabljačanka Zelenika Obradović ubrala je danas vrganj težak čak 1,45 kilograma. Ovu gljivu danas je pronašla u blizini hotela Jezera na Žabljaku.

Svakog ljeta već godinama Zelenika po Durmitoru bere gljive, šumsko voće, ljekovito bilje…  Do sada je ovo najveću vrganj koji je ubrala.

A vrganj je veoma tražena gljiva u cijem svijetu i naziva se kraljem pečuraka. Vrganj je je najcjenjenija gljiva u Evropi. Pored Evrope vrganji rastu u Sjevernoj Americi, Australiji i Južnoj Africi.

Uzgajati vrganje je nemoguće i nauka još nije pronašla formulu za uzgajanje ove lijepe vrste gljiva. Stanište vrganja je jako osjetljivo i ono se lako narušava, sječom šume i većim čovjekovim uticajem na prirodu. Stanište vrganja se smanjuje pogrešnim sakupljanjem. Ljudi trčkaraju kroz šume, pronalaze vrganje, vade ih i čupaju rukama, ne pazeći na njihovo stanište. Stavljaju ih u plastične kese i dalje transportuju do otkupljivačnica. Bitna je količina i težina, a u drugom planu je njihovo stanište.

Ljekovitost
Vrganji imaju ljekovita svojstva jer sadrže osam esencijalnih amino kiselina. U tradicionalnoj medicini vrganj se koristi u liječenju lunbaga, bolova u nogama, grčeva, problema sa kostima i nogama. Sadrži i veće količine vitamina B1, B2, C i D, dijetalnih vlakana, te mineralnih materija (kalijum, željezo, cink, kalcijum).

Dokazano je da pojedine gljive sadrže antibiotike, ali i imunostimulanse, sadrži materije djelotvorne u protiv tumora i virusa, materije koje snižavaju holesterol, regulišu pritisak, poboljšavaju krvotok, uravnotežuju visinu šećera u krvi, regulišu probavu, poboljšavaju rad disajnih organa, djeluju antireumatski i antialergijski, stimulišu ili smiruju centralni nervni sistem, poboljšavaju seksualne funkcije, jačaju fizičku snagu i izdržljivost, usporavaju starenje i sl.

Istraživanja su pokazala da vrganji i druge gljive koče razvoj ćelija tumora, neposredno ih uništavaju, modifikuju ih tako da obrambeni sistem organizma može lakše prepoznati kako bi ih uspješnije uništavao. Takođe, olakšavaju podnošenje hirurških zahvata i ubrzavaju oporavak nakon njih, olakšavaju podnošenje hemoterapije i radioterapije i sprečavaju njihove nuspojave.

Ishrana

Vrganji su sjajni za spremanje raznih specijaliteta. Njihov ukus se dovoljno dobro prilagođava raznim drugim jelima. Vrganj jednostavno voli eksperiment i kombinovanje i zbog toga ga koriste u raznim kuhinjama u čitavoj Evropi. U spremanju gljiva prednjače Italijani.

Postoji dosta recepata za pripremu vrganja. Na internetu je moguće pronaći mnoge. Vrganj je moguće jesti i sirov. Potrebno je da bude mlad i zdrav. Očistite ga, narežite na sitne komade. Malo ga posolite, pobiberite, a možete dodati i malo maslinovog ulja.