Zakazano ročište po tužbi Čovića: Traži da se poništi reizbor Raonića i da Savjet bira od preostala tri kandidata

    5 meseci pre 290 pregleda Izvor: pobjeda.me/portalanalitika.me

Foto: Pixabay –

Toliko je nepravilnosti bilo prilikom predmetnog izbora, da se nameće zaključak da te nepravilnosti i povrede zakona nijesu bile slučajne ili iz neznanja, već se uočava da je Savjet RTCG ciljano usmjeravao kompletan postupak, a sve u namjeri da se dođe do unaprijed dogovorenog rješenja, o čemu se upravo vodi postupak po službenoj dužnosti kod ODT Podgorica, piše u tužbi

U Osnovnom sudu u Podgorici je za 15. januar zakazano pripremno ročište po novoj tužbi Srđana Čovića protiv Radio-Televizije Crne Gore (RTCG), kojom se traži poništaj odluke reizbora Borisa Raonića za generalnog direktora Javnog servisa.

Tužbom se traži da se poništi odluka od 1. juna da se Raonić imenuje za generalnog direktora te da se donese nova i na zakonu zasnovana od preostalih prijavljenih kandidata, kao što je to i naložio Viši sud u maju ove godine.

Čović je bio jedan od kandidata na konkursu za imenovanje generalnog direktora 2021. godine, na kojem je u avgustu izabran Raonić.

Pored Čovića i Raonića, kandidati su bili i Nikola Marković, koji je takođe tužio RTCG i tražio poništaj odluke i Milutin Stijepović.

Presuda i tumačenje

Viši sud je 10. maja ove godine donio presudu kojom je poništena odluka o izboru Raonića 2021. godine zbog toga što je u vrijeme kada je imenovan bio član Savjeta Agencije za elektronske medije, što je u suprotnosti sa Zakonom o RTCG.

Nakon pravosnažne presude Višeg suda koja je donešena u maju, Savjet 1. juna ove godine ponovo bira Raonića za generalnog direktora, smatrajući da više ne postoji konflikt interesa iz 2021. godine.

„Pravna posljedica poništaja odluke o imenovanju je ponovni izbor između prijavljenih kandidata ili poništaj konkursa, u kom postupku tuženi ima priliku da ponovo razmatra preostale prijave i da odluči u skladu sa zakonom“, piše u presudi Višeg suda.

Ovaj dio presude je iskorišćen da Boris Raonić ponovo, kako je obrazloženo na sjednici Savjeta, bude izabran za generalnog direktora polazeći od formulacije „ponovnog izbora između prijavljenih kandidata“.

Savjet je 1. juna odlučio da ne raspisuje novi konkurs, već su ponovo odlučivali između Nikole Markovića, Milutina Stijepovića, Srđana Čovića, ali i Borisa Raonića, iako se presudom Višeg suda nalaže da se u ponovljenom postupku izbor može vršiti samo od preostalih kandidata.

Posao za tužilaštvo

Zbog ovakvog reizbora Osnovno državno tužilaštvo samostalno je formiralo predmet 3. juna, a Media centar je podnio krivičnu prijavu protiv predsjednika i članova Savjeta RTCG Veselina Drljevića, Filipa Lazovića, Naoda Zorića, Predraga Miranovića i Amine Murić zbog zloupotrebe službenog položaja i krivičnu prijavu protiv Raonića, Želimira Mićovića i Zorice Đukanović za podstrekavanje članova Savjeta.

Marijana Camović-Veličković, potpredsjednica Savjeta i članica Milica Špajak nijesu učestvovale u ponovnom izboru Raonića nakon pravosnažne presude Višeg suda, upozoravajući kolege da učestvuju u krivičnom djelu. Sedmi član Savjeta Bojan Baća je podnio ostavku na članstvo jutro uoči održavanja te sjednice.

Zbog nezakonitog izbora generalnog direktora RTCG pojedini članovi Savjeta te medijske kuće su saslušani u SDT.

Predrag Miranović, Naod Zorić i Filip Lazović saslušani su 14. avgusta kao osumnjičeni u SDT-u zbog sumnje da su odbili izvršenje pravosnažne presude i zloupotrebom službenog položaja omogućili protivpravnu korist nezakonito izabranom generalnom direktoru Javnog servisa Borisu Raoniću.

U oktobru je u SDT saslušana u svojstvu svjedoka potpredsjednica Savjeta RTCG Marijana Camović-Veličković, koja je kazala tužiocu da vodeći ljudi u Javnom servisu, generalni direktor Boris Raonić i direktorica Televizije Marija Tomašević nijesu izabrani na zakonit način.

„Tužiocu sam rekla svoje viđenje stvari, odnosno sve ono što se dešavalo ta dva dana. Rekla sam da je Raonić bio prisutan na konsultativnom sastanku kada nije bio generalni direktor, što nam je saopšteno i na samoj sjednici“, istakla je Camović-Veličković.

Napominje da je Raonić kao potpuno neovlašćeno lice prisustvovao sastanku Savjeta i dan kasnije neovlašćeno boravio u kabinetu generalnog direktora Javnog servisa.

Sadržaj tužbe

U tužbi koju je podnio Čović, koji je trenutno rukovodilac Službe statistike RTCG, se navodi da on sam, kao jedan od kandidata, ispunjava sve uslove predviđene konkursom iz 2021. godine, te da je dugogodišnji rukovodilac u RTCG u raznim sektorima.

Navodi se da odluka Savjeta za reizbor Raonića ne sadrži „niti minimum razloga, niti činjenica koje su uslovile njeno donošenje“.

„Naime, pobijana odluka je nezakonita, a takođe je donijeta u potpuno nezakonitom postupku koji je prethodio donošenju iste. Prosto je nevjerovatno da je tako ozbiljan organ kao što je Savjet RTCG u cjelosti prenebregao sve imperativne norme lex specijalis zakona koji veoma precizno regulišu sve uslove i ograničenja, kao i sami postupak izbora generalnog direktora RTCG“, piše u tužbi.

Podsjeća na presudu Osnovnog suda u Podgorici, kojom je nedvosmisleno utvrđeno da kandidat Boris Raonić ne ispunjava uslove za izbor generalnog direktora RTCG, da je taj kandidat u vrijeme prijave na predmetni konkurs bio član Savjeta AEM.

Navodi se i da Raonić ne ispunjava ni druge uslove konkursa jer je stekao VII-1 nivo kvalifikacija obrazovanja 2018. godine.

„Boris Raonić ne ispunjava uslov iz člana 50 Zakona o javnom emiteru koji se odnosi na radno iskustvo, jer ukoliko je diplomirao 2018. godine, na bilo koji način nije mogao steći radno iskustvo od 10 godina, jer je pojam radnog iskustva definisan Zakonom o radu koji u članu 5 tačka 8 predviđa da radno iskustvo podrazumijeva vrijeme provedeno u radnom odnosu i stručnom osposobljavanju u skladu sa zakonom, u kvalifikaciji nivoa obrazovanja, odnosno u stručnoj kvalifikaciji. Stručnu kvalifikaciju nivoa VII-1 reguliše Zakon o nacionalnom nivou kvalifikacija, koji u članu 10 predviđa da VII-1 nivo predviđa kvalifikaciju visokog obrazovanja (240, 180+60, 300, odnosno 360 kredita CSPK)“, piše u tužbi.

Obesmišljavanje konkursa

Pravni zastupnik Čovića ističe da sve navedeno nedvosmisleno ukazuje na velike nezakonitosti koje su obesmislile cjelokupan postupak izbora po predmetnom konkursu.

„Toliko je nepravilnosti bilo prilikom predmetnog izbora da se nameće zaključak da te nepravilnosti i povrede zakona nijesu bile slučajne ili iz neznanja, već se uočava da je Savjet RTCG ciljano usmjeravao kompletan postupak, a sve u namjeri da se dođe do unaprijed dogovorenog rješenja, o čemu se upravo vodi postupak po službenoj dužnosti kod ODT Podgorica“, piše u tužbi.

Navodi se i da u odluci i imenovanju Savjeta RTCG nijesu navedeni razlozi koji su opredijelili članove Savjeta za svoju odluku, a nijesu navedeni bilo kakvi uslovi koje eventualno ispunjava izabrani kandidat, osim njegovog imena.