Zakon o slobodi vjeroispovijesti u oktobru pred poslanicima, ako ne bude opstrukcije

    5 godina pre 461 pregleda Izvor: standard.co.me

Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica naći će se u skupštinskoj proceduri u oktobru kada počinje redovno jesenje zasjedanje parlamenta, saznaje Standard iz više izvora u Skupštini Crne Gore.

Kako su nam kazali predstavnici više poslaničkih klubova, predviđeno je da se o ovom zakonu raspravlja i glasa već u oktobru ako ne dođe do nekih nepredviđenih okolnosti.

„Zakon će ući u redovnu proceduru u oktobru i o njemu će se brzo raspravljati. Međutim, ovo je veoma delikatno pitanje koje je podijelilo crnogorsku javnost tako da treba očekivati da pojedinine političke stranke opstruiraju proces. Moguća su odugovlačanja preko predlaganja amandmana, ali i treba očekivati i pritiske spolja. Pritisak će biti veliki tako da se može očekivati svašta“, potvrdilo nam je više izvora iz Skupštine.

Vlada Crne Gore utvrdila je u maju Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Tekstom Predloga, između ostalog, je propisano – da se jasno utvrđuje dokle dosežu prava i obaveze vjerskih zajednica, reguliše se procedura registracije vjerskih zajednica, uslovi osnivanja vjerskih škola…

Ali sve te stavke su manje bitne i Predlog ne bi izazivao toliko „kontroverzi“ da se članom 62 ne propisuje „da će svi vjerski objekti koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti 1918. godine, a koji kasnije nijesu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina“. Ova stavka je najviše pogodila Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC), koja je kao najveći zemljoposjednik u državi, krenula u žestoku kampanju protiv Predloga zakona.

Iz SPC smatraju da je ovo „monstrum zakon“, i da „liči na revolucionarni poziv za gonjenje Srpske pravoslavne crkve i pljačku njene imovine“.

Venecijanska komisija morala da daje mišljenje

Koliko je ovaj Predlog zakona važan za državu i koliko je delikatan pokazuje i činjenica da je poslat na mišljenje Venecijanskoj komisiji.

Venecijanska komisija usvojila je krajem juna na plenarnoj sjednici, mišljenje na Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Kuriozitet je što su usvojenim mišljenjem zadovoljstvo izrazili kako iz Vlade tako i iz Srpske pravoslavne crkve, pa ostaje nejasno ko je “bolje prošao” nakon sjednice u Veneciji.

Iz Vlade su odmah nakon plenarne sjednice Venecijanske komisije, koja je održana prošlog četvrtka, konstatovali da je VK dala pozitivno mišljenje o predlogu zakona i, kako su naveli, „pozdravila istinske napore crnogorskih vlasti“ da novim zakonom bude zamijenjen zastarjeli Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica iz 1977.

Međutim, sa druge stranem, protojerej-stavrofor Velibor Džomić izjavio je da na plenarnoj sjednici Venecijsanske komisije “nije prošla intencija Vlade Crne Gore o jednostranom preknjižavanju i o uzimanju crkava i vjerskih objekata, te da je to što su podgorički mediji objavili da je ta komisija dala pozitivno mišljenje o predloženom zakonu o slobodi vjeroispovijesti, najobičniji spin”.