Zašto rastu cijene energenata

    2 godine pre 351 pregleda Izvor: nezavisne.com

Cijene električne energije i prirodnog gasa u cijelom svijetu drastično su porasle u proteklih godinu dana. Posljedica je to intenziviranja ekonomskih aktivnosti nakon pandemije, kada je povećana potražnja svih energenata, a pogotovo električne energije i prirodnog gasa.

Cijene gasa, kako su to u svojoj analizi napisali članovi Regionalnog centra za održivu energetsku tranziciju (RESET), ključni su faktor koji utiče na cijene električne energije u većini zemalja Evropske unije, pa je to jedan od osnovnih razloga trenutnog povećanja cijena energije.

Do povećane potražnje za prirodnim gasom došlo je zbog smanjene proizvodnje gasa u Evropi, smanjenja dotoka gasa iz Rusije i nedovoljno napunjenih skladišta u Evropi, te zbog povoljnijeg tržišta za ukapljeni gas u Aziji nego u Evropi tokom ove godine.

Slaba hidrologija i manja proizvodnja energije iz vjetroelektrana prouzrokovali su potrebu za povećanom proizvodnjom električne energije iz gasa i uglja. Zbog povećanih troškova proizvodnje energije iz gasa, postalo je jeftinije proizvoditi iz uglja, čak i sa povećanim cijenama emisije CO2, što je dodatno potaklo rast troškova proizvodnje električne energije iz uglja i cijena na tržištu prenosi Klix.ba.

Međutim, kako piše RESET, nisu svi potrošači kupovali energiju i gas po visokim cijenama. Tako su oni koji su imali dugoročne ugovore sa isporučiocima energije i gasa u kojima je definisan jasan odnos u pogledu cijena, plaćali cijenu koju su ranije dogovorili. Problem su, međutim, imali oni koji su se oslanjali na kratkoročna tržišta, pa su morali kupovati nedostajuće količine po ekstremno visokim cijenama.

Prema procjenama svjetskih finansijskih institucija i konsultantskih kuća, poslije zime 2021/2022. u narednim godinama bi trebalo doći do stabilizacije tržišta električnom energijom, ali će u prosjeku cijene biti više od onih kojima se trgovalo u periodu od 2017. do 2020. godine.