Zatvorio slučaj „Sky“, stan plaćao 77 eura mjesečno

    1 godina pre 455 pregleda Izvor: rtcg.me

Specijalni tužilac Saša Čađenović, koji je uhapšen jutros u Podgorici po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) tužilačku karijeru otpočeo je u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) Podgorica 2005. godine. Jedan od najvažnijih događaja u njegovoj tužilačkoj karijeri jeste odluka da zatvori slučaj nastao na osnovu dokumentacije dobijene preko Europola, odnosno „Sky“, te učešće u podizanju optužnice za navodni „državni udar“, posebno imajući u vidu da je Apelacioni sud oborio presudu u tom predmetu.

MANS ga je još 2008. godine optužio za zloupotrebu službenog položaja u predmetu „Carine“, kada je odbacio krivičnu prijavu protiv tadašnjeg gradonačelnika Podgorice i funkcionera DPS-a Miomira Mugoše. Zbog ovog slučaja, Mugoša se našao pred sudom, oslobođen je ali je tužilaštvo izjavilo žalbu. 

Dok je bio u podgoričkom tužilaštvu, Čađenović je bio angažovan i na predmetima prijetnji i napada na novinarku Oliveru Lakić, na koju je kasnije i pucano, Bio je nadležan i za predmet „crnih trojki“. Po svjedočenju bivšeg policajca Brajuška Brajuškovića, policijski funkcioneri krajem prošlog vijeka i početkom ovog organizovali su posebne ekipe koje su napadale i tukle neistomišljenike tadašnje vlasti. Na meti tih „crnih trojki“ bio je i urednik „Dana“ Duško Jovanović, koji je kasnije ubijen. Optužnice u ovom predmetu nije bilo. 

Najčešće, obrazloženje je bilo da nema dokaza, ili da je nastupila zastara. 

Čađenovićevo napredovanje iz podgoričkog tužilaštva u Specijalno državno tužilaštvo (SDT) uslijedio je 2015. godine. Čađenović, uprkos kontroverzama, postaje dio tima tada glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića. Njih dvojica razvijaju blisku saradnju, te su se u javnosti mogle pročitati  tvrdnje da je „Čađenović Katnićeva desna ruka“. 

Čađenović je bio zadužen i u predmetu „državni udar“ 2016. godine, kada je potpisao nalog za hapšenje državljana Crne Gore, Srbije i Rusije zbog sumnje da planiraju nasilnu smjenu vlasti u Crnoj Gori. Prvostepena presuda sutkinje Suzane Mugoše, koja je na zatvorske kazne osudila 14 državljana Rusije, Srbije i Crne Gore na ukupno 67 godina zatvora, među kojima i lidere DF-a Andriju Mandića i Milana Kneževića, oborena je na Apelacionom sudu. Jedan od optuženih, Mihailo Čađenović, inače rođak tužioca Čađenovića, tvrdio je da ga je pritiskao da lažno okrivi Andriju Mandića. 

Tokom procesa poznatom kao „državni udar“, Čađenović je dobio i stan po povoljnim uslovima od države. MANS je prošle godine obavijestio javnost da je Čađenović „vratio prvi stan koji mu je dala Vlada tvrdeći da mu je – terasa prevelika“. Dobio je novi od 89m2 i platio ga pod povoljnim uslovima za 15.326 eura. Mjesečna rata je bila: 77,40 eura.

Ime tužioca Saše Čađenovića našlo se u žiži javnosti kada je obznanjeno da je odbacio spise Europola s obrazloženjem da nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kog lica. U pitanju su spisi koji ukazuju na vezu dijela tajne službe i mafije,a dokazi su pribavljeni na osnovu pregleda komunikacije preko aplikacije „Sky“. 

Nakon sprovođenja određenih izviđajnih radnji, specijalni tužilac Saša Čađenović donio je odluku 20. januara 2022. godine da nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kog lica za bilo koje krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, navode iz SDT-a. Nekoliko mjeseci kasnije, novi glavni specijalnui tužilac Vladimir Novović opet je otvorio taj predmet.

Portal Libertas je objavio i fotografiju koju je uhapšeni funkcioner ANB-a Petar Lazović, koji je trenutno u zatvoru zbog optužbi za kriminalno djelovanje i veze sa „kavačkim klanom“, inače sin bivšeg policijskog šefa Zorana Lazovića, poslao fotografiju Saše Čađenovića sa jednog od sastanaka navodnom vođi tog klana Radoju Zviceru.

Demokratska Crna Gora danas je podsjetila javnost da je „upravo uhapšeni specijalni tužilac Čađenović između ostalog poznat i po tome što je, na štetu Dragana Krapovića i Demokratske Crne Gore, pokušao da jedan saobraćajni prekršaj, po nalogu njegovih nalogodavaca, pretvori u ustavni puč“.

Alternativa Crna Gora podsjetila je da je Čađenović odbacio krivičnu prijavu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića.

Čađenović je odbio krivičnu prijavu Alternativa Crna Gora protiv Veselina Veljovića. 

„U kojoj smo naveli milionsku imovinu tog ‘policijskog službenika’, navodeći objekat(e), vrijednost objekata, lokaciju.. Tim Tužilaštva na čijem je čelu u to vrijeme bio nije uradilo ni elementarne stvari da bi istražili taj slučaj. Postoji osnov sumnje da je Veselin Veljović dio njegove kriminalne organizacije za čije stvaranje je danas uhapšen. Nadamo se da će se uskoro ispitati rad i ostalih sudija i tužilaca, posebno u slučaju ‘Plantaža 13. jul’ gdje je Alternativa inicirala hapšenje više lica, koja su sva puštena da se brane sa slobode. Velike čestitke za tim Tužilaštva koji je pokrenuo hapšenje ovog ‘tužioca’, navela je Alternativa Crna Gora.