ZDRAVSTVENA ZAŠTITA NA SJEVERU: Čekajući specijalizante i Hrapovićeva obećanja

    4 godine pre 2616 pregleda Izvor: monitor.co.me

Stanje je bolje nego ranije- ocjenjuju iz menadžmeta bolnica na sjevru države, kad komentarišu kadrovski deficit. U  bolnicama u Bijelom Polju i Pljevljima nadaju se povratku specijalizanata, ali i relaizaciji ambicioznih  obećanja iz resornog ministarstva

Iz zdravstvenih ustanova na sjeveru države i resornog ministarstva, optimističnije neko ikad, su minulih mjeseci  saopštavali da uspješno rješavaju kadrovske i  ostale probleme. No novinske strane su pune izjava nezadovoljih pacijenata,  prema čijim  riječima, sjever godinama kuburi sa nedostakom ljekarskog  kadra.  Korisnici zdravstvenih usluga  naročito su nezadovoljni dugim čekanjima kod izabranih ljekara i  specijalista, a veliki je problem,  tvrde, i nedovoljno ljekara u službama hitne pomoći.

Direktor Opšte bolnice u Pljevljima Erdal Lalović,  prije nekoliko mjeseci kazao je da ta ustanova, iako ima 24 specijaliste i subspecijaliste,  ima  potrebu za uvećanjem kadra.

“Očekujemo  povratak tri ljekara sa specijalizacije, a do kraja godine  još tri. Krajem 2023. godine u pljevaljskoj bolnici će raditi više od 40 ljakara raznih specijalnosti, koji očelujemop da će se vratiti ”- kazao je on.

Iz Minstarstva zdravlja najavili su i gradju bolnice u tom gradu. Na taj način, tvrde,  opštine Pljevlja i Žabljak će dobiti kvalitetnije uslove za liječenje, a zaposleni komfornije uslove za pružanje zdravstvene zaštite. Minstar Kenan Hrapović kazao je da je tokom 2017. i 2018. godini u adaptaciju i nabavku savremene medicinske opreme u Opštoj bolnici Vlada opredijelila preko 340.000 eura.

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić, međutim, nedavno je objasila da je stanju u toj ustanovi daleko od dobrog.

„U Opštoj bolnici u Pljevljima,  svojevremeno,  su radila 63 ljekara. Većinu specijalizacija koju je ova bolnica raspisala i dodijelila uzalud je potrošila na ljude koji se u Pljevlja nijesu vratili. Kolege koje su svoj život vezale za Pljevlja ostajale su bez specijalizacije“- objasnila je ona.

Problem odliva ljekara iz bjelopoljske Opšte bolnice, navodo, ublažen je vraćanjem tri specijalizanta  tokom prošle godine. Menadžemet te ustanove očekuje da se narednih mjeseci  dobiti još 10 ljekara.

“U okviru plana dodijeljenih specijalizacija u ovoj godini osam ljekara završava specijalizaciju i vraća se u matičnu ustanovu. Takođe, dva ljekara koji se nalaze na subspecijalizaciji iz digestivne hirurgije i audiologije u toku ove godine počeće sa radom u bolnici. Do kraja godine vratiće se ljekari sa specijalizacija iz oblasti interne medicine, hirurgije, ortopedije, radiologije, ginekologije, epidemiologije i ORL” – saopšteneo je iz bjelopoljske bolnice.

Ustanovu je od 2014. do 2017. godine napustilo 15 specijalista,  od kojih su neki bili jedini stručnjaci u svojoj oblasti na sjeveru države.

Iako su iz većine domova zdravlja u sjevernim opštinama „Monitoru“ odgovorili da svjim pacijentima pružaju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu,  broj ljekara u sistemu primarne zdravstvene zaštite daleko je od poželjog.

Kolašinski Dom zdravlja je  prošle godine napustio je dr Radovan Furtula,  jedan od izabranih ljekara, pa ih je sada samo tri. Prema nezvaničnim informacijama počeo je da teče i otkazni rok jednog od dva kolašinske pedijatra. Brojni su razlozi, zbog kojih je, objašnjava dr Furtula, napustio kolašinski Dom zdravlja, a potom i Hitnu pomoć na Žabljaku. Na sjever Crne Gore došao je prije godinu i po sa Vojno medicinske akademije (VMA) u Beogradu.

„Sistemske greške i nezadovoljavajući uslovi  koje sam ostavio u Beogradu dočekali su me kompleksniji i obimniji u Kolašinu  i na Žabljaku. U Kolšinu,  za 12 mjeseci rada,  nijesam mogao dobiti čak ni obećanje da će mi Dom zdravlja dodijeliti stan, iako je to do tada bila prkasa za sve ljekare koji su došli u tu ustanovu. Na Žabljaku ni stana, a ni rješenja o radnom odnosu na nedoređeno vrijeme. Zbog toga sam se vratio u Srbiju, a uskoro odlazim u Njemačku“-  kaže sagovornik Monitora.

On je objasnio da je,  zbog malo ljekara i loše orgaizacije,  u Kolašinu često radio i prekovremeo, dnevno pregledao po 50 d 60 pacijenata, a bio plaćen kao ljekar opšte medicine , iako je specijalista.

Dr Momčilo Vukčević, poslije 20 godina rada u Kolašinu i respektabilnih rezultata  na unapređenju dječjeg dispanzera, karijeru će nastaviti u nekm drugom crnogorskom gradu.

Iz kolašinskog Doma zdravlja izbjegli su da komentarišu  otkaz Furtule,  i najavu otkaza pedijatra  Vukčevića. Međutim, direktorica Dragica Popović pohvalila se „unaprjeđenjem uslova u toj ustanovi“.  Ona je podsjetila da je u kolašinskom Domu zdravlja rekonstruisan rentgen (RTG) kabinet, navaljen RTG i UZ aparat,  osavremenjena oprema u kabinetu za laboratorijske analize, kao i da je mnogo rađeno na stavranju što boljih uslova u oftalmološoj  ambualanti.

Problemi nedostataka kadra na sjeveru, ali i u ostatku države, tvrdi direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Saša Stefanović, rješavaju se i u tom dijelu sistema zdravstvene zaštite. Stanje je, kaže on, mogo bolje ove, u odnosu na prošlu godinu.

„U Zavodu za HMP je u određenom periodu prošle godine  postojao problem nedostatka doktora medicine, zbog njihovog odlaska iz Zavoda na specijalizacije. I tokom tog perioda,  maksimalnim zalaganjem zaposlenih kroz prekovremeni rad i dobrom organizacijom  taj problem je  rješavan, pa je Zavod efikasno funkcionisao i organizovao  proces rada u svim jedinicama, kako u centralnoj, tako i južnoj i sjevernoj regiji“- rekao je on.

Prema Stefanovićevim  riječima, doktori medicine koji su stekli uslove za zasnivanje radnog odnosa pokazuju veliko interesovanje da  radni angažman započnu upravo u Zavodu za HMP. Tvrdi da su od kraja prošle godine dobili 17 novih ljekara.

„Nacrtom novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, čije se usvajanje očekuje, predviđeno je da doktori medicine  pre dobijanja specijalizacije,  rade dve godine u zdravstvenim ustanovama na primarnom nivou, i na taj način će se obezbjediti   dugoročnije rješenje“- objašnjava Stefanović.