Zemlju „kupljenu” od Brajovića „prodao” 100 hiljada jeftinije

    4 godine pre 645 pregleda Izvor: dan.co.me

Dokumentacija do koje je došao Istraživački centar MANS-a konačno potvrđuje da je vrijednost zemljišta koje je predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović prodao bila daleko od tržišne i da je šef parlamenta fingirao kompletan posao kako bi opravdao sticanje 150 hiljada eura, neophodnih za namirenje dugova prema bankama.
Ivan Brajović je krajem 2013. godine sa kompanijom Free Energy (kasnije preimenovana u Energo Invest Group) sklopio predugovor o prodaji skoro 4500 m2 zemljišta u naselju Kosić, opština Danilovgrad. Cijena koja je tom prilikom dogovorena iznosila je 150.000 eura.
Vlasnici kompanije Free Energy tada su bili srpski biznismeni Ratko Stanivuković i Svetomir Stefanović. Sredinom 2015. godine, Stefanović je izašao iz kompanije, koja je promijenila naziv u Energo Invest Group.
Samo nekoliko dana nakon sklapanja ovog ugovora, Atlas banka je kompaniji Free Energy odobrila kratkoročni kredit upravo od 150 hiljada eura. Kao jedna od mjera obezbjeđenja navedena je mogućnost upisa hipoteke na imovinu Ivana Brajovića.
Ipak, hipoteka na to zemljište je stavljena tek u junu 2016. godine, više od dvije godine od kada je uzet kredit za njegovu kupovinu. Sastavni dio ugovora o hipoteci bio je i izvještaj o procjeni vrijednosti nekretnine, gdje se navodi da je vrijednost zemljišta 81 hiljada eura, što je skoro pola iznosa koji je kompanija platila Ivanu Brajoviću.
Podaci do kojih je došao Istraživački centar MANS-a pokazuju da je Atlas banka već nakon šest mjeseci tražila brisanje hipoteke, te dopisom od 13. januara 2017. godine obavijestila danilovgradski katastar da je kompanija Energo Invest Group (nekada Free Energy) u cjelosti izmirila dugovanja po kreditu od 150 hiljada eura.
Samo dvije sedmice nakon toga, kompanija za 55 hiljada eura prodaje zemljište koje je od Brajovića kupila za 150 hiljada eura. Novi vlasnik je Dražen Vujisić, jedan od vozača predsjednika Atlas grupe Duška Kneževića, osumnjičen od strane Specijalnog državnog tužilaštva za pranje novca.
Opisane transakcije između Brajovića, kompanije Energo Invest Group i Atlas banke ostavljaju malo prostora za vjerovanje da se radi o legitimnom poslu. Ovo tim prije jer, osim namjere da se Ivanu Brajoviću omogući sticanje nezakonitog prihoda, nema razumne ekonomske logike iza odluke kompanije da zemljište koje je platila 150 hiljada eura nakon svega par godina proda za tek jednu trećinu tog iznosa.
Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević u svojim dosadašnjim izjavama vezano za ovaj slučaj nije krio podatak da je uz njegovo posredovanje Brajović prihodovao 150 hiljada eura, dok dokumentacija do koje je došao MANS definitivno potvrđuje da se radilo o fingiranom poslu koji je Brajoviću omogućio da opravda nezakonite prihode.
Dejan Milovac
Istraživački
centar MANS-a

Spreman sam da sarađujem
Brajović juče nije želio da daje nikakve komentare za „Dan” po ovom pitanju.
– Ne želim da komentarišem ništa – kazao je kratko Brajović.
On je kasnije za portal RTCG izjavio da je informisan da je SDT formiralo spise predmeta i istakao da vjeruje državnim organima i da je spreman da sarađuje kako bi se što brže utvrdila puna istina o ovom slučaju.
– Lično sam uvjeren da sam sve radio u skladu sa zakonom i, sa punim povjerenjem u nepristrasan rad državnih organa, stojim na raspolaganju i iskazujem spremnost za saradnju, sa ciljem što bržeg utvrđivanja i objelodanjivanja pune istine o ovom slučaju. Očekujem da će time biti stavljena tačka na političke manipulacije i zloupotrebu javnog medijskog prostora – naveo je Brajović.