78 godina od atomskog napada na Hirošimu: Bubnjevi nuklearnog rata ponovo udaraju

    9 meseci pre 322 pregleda Izvor: antenam.net

Japan je danas obilježio 78. godišnjicu američkog atomskog bombardovanja Hirošime, prilikom čega je gradonačelnik pozvao na ukidanje nuklearnog oružja te je nazvao ideju čelnika G7 o nuklearnom zastrašivanju „ludošću“. U nedjelju je u 8:15 zazvonilo zvono mira, u vrijeme kada je i bačena bomba. Oko 50.000 učesnika ceremonije, uključujući i preživjele, odalo je počast minutom šutnje.

„Čelnici širom svijeta moraju se suočiti s realnošću da nuklearne prijetnje koje sada zagovaraju određeni zakonodavci otkrivaju glupost teorije nuklearnog zastrašivanja“, rekao je gradonačelnik Hirošime Kazumi Matsui na ceremoniji. Kishida je pak rekao da put do svijeta bez nuklearnog oružja postaje sve strmiji, dijelom zbog ruskih nuklearnih prijetnji, no da je zbog toga još bitnije povratiti međunarodnu volju za ostvarivanjem tog cilja.

Film o stvaranju atomske bombe je hit u bioskopima

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guterres izrazio je podršku. „Svjetski čelnici posjetili su ovaj grad, vidjeli njegove spomenike, razgovarali s njegovim hrabrim preživjelima te su se potom ohrabrili zauzeti za nuklearno razoružanje. Više bi ih to trebalo učiniti, budući da bubnjevi nuklearnog rata ponovo udaraju“, rekao je.

Dan komemoracije žrtava prvog nuklearnog napada u svijetu dolazi u trenutku kada mnogi strahuju da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje u svom ratu s Ukrajinom. Takođe, dolazi u trenutku kada je biografski film Oppenheimer, koji opisuje stvaranje atomske bombe, postao hit u američkim bioskopima, ali i ostatku svijeta. 

Neki su kritikovali film jer uglavnom ignoriše uništenje Hirošime i Nagasakija. Datum prikazivanja filma u Japanu tek će biti objavljen. Istovremeno kontroverzu izazivaju i Barbenheimer memeovi koje su kreirali obožavatelji filma Barbie, koji je predstavljen istog dana kada i Oppenheimer, a koji prikazuju glumce u naslovnim ulogama uz slike nuklearnih eksplozija.

Tri dana kasnije bačena još jedna bomba

Hirošima je bila središte pažnje kada je japanski premijer Fumio Kishida bio domaćin sastanka sedam vodećih ekonomija G7. Čelnici G7 tada su izrazili svoju predanost postizanju razoružanja, ali su poručili da bi nuklearno oružje, sve dok postoji, trebalo služiti zastrašivanju – odvraćanju i sprječavanju rata.

Bomba bačena na Hirošimu 6. avgusta, nazvana „Little Boy“, odmah je ubila 80.000 ljudi, a do kraja godine još oko 70.000. Na Nagasaki je bomba „Fat Man“ bačena 9. avgusta te je odmah ubila 22.000 ljudi, a daljnjih 39.000 poginulo je od posljedica radijacije. Japan se predao 15. avgusta.