Vladina delegacija u posjeti Srbiji: preciziranje daljih koraka i mogućnosti izgradnje prve eko-cementare u Pljevljima

    2 godine pre 388 pregleda Izvor: cdm.me/Dnevne novine

Delegacija Vlade Crne Gore boraviće od sjutra u trodnevnoj posjeti Srbiji, tokom koje će se susresti sa predstavnicima tamošnje Agencije za bezbjednost saobraćaja, te Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru, pišu Dnevne novine.

Tročlanu delegaciju predvodiće ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić, a činiće je još državni sekretar Marko Perunović i generalni direktor Direktorata za drumski saobraćaj Lazar Miljanić.

Bojanić će prvo u Beogradu potpisati protokol o saradnji sa Agencijom za bezbjednost saobraćaja koji podrazumijeva „zajedničko djelovanje u oblastima naučno-obrazovne, istraživačke djelatnosti i stručnog savjetovanja“.

„Glavni cilj je snažnije povezivanje i zajedničko djelovanje potpisnika protokola u oblastima koje su u nadležnosti MKI – saobraćaj, transport i logistika – kroz različite oblike saradnje i međusobno razumijevanje“, navodi se u najavi potpisivanja još jednog ugovora o konsultantskim uslugama.

Prema istom dokumentu, razlog posjete Institutu za rudarstvo i metalurgiju u Boru je „detaljno preciziranje daljih koraka i pravaca sagledavanja mogućnosti izgradnje prve eko-cementare na ovim prostorima“.

Podsjećamo, Rudnik uglja je prije par mjeseci ponovo najavio mogućnost otvaranja ovakve fabrike u Pljevljima na svom nekadašnjem odlagalištu laporca u Jagnjilu. Naime, na tom jalovištu, koje je zatvoreno 2018. godine, već je deponovano oko 100 miliona kubika te sirovine koji nastaje kao neiskorišćeni proizvod pri korišćenju uglja.

Istovremeno, iz RU su počeli da odlažu laporac na kopu Potrlica, na kome nema više materijala za eksploataciju. Osim ovih deponija, na pet ležišta u okolini Pljevalja nalaze se takozvane opekarske gline, u koje spada i laporac, a cementara bi trebalo da proizvodi i opeku, gips i aditive.

Prethodna Vlada i uprava RU više puta su najavljivali zatvaranje odlagališta u Jagnjilu, a kada je do toga došlo – predložena je gradnja prve cementare visokih ekoloških standarda u pljevaljskom selu Otilovići.

Inicijativu su tada široko prihvatili i u Privrednoj komori, Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Elektroprivredi Crne Gore – koja je sada jedini vlasnik RU – te Opštini Pljevlja.

U svijetlu velikih infrastrukturnih projekata, posebno je istaknuto da se mnogo cementa uvozi, što bi u narednom periodu takođe moglo biti značajna stavka u spoljnotrgovinskom bilansu.

Otvaranjem fabrike cementa u Otilovićima, situacija bi se značajno izmijenila u korist domaće ekonomije, a Crna Gora bi, dodaje se, mogla čak postati izvoznica ovog materijala.

Takođe je procijenjeno da je za cementaru i povezane poslove potrebno od 800 do 1.000 radnika.