ASP: Funkcionerima ukinuti naknade po prestanku funkcije

    2 godine pre 327 pregleda Izvor: dan.co.me

Akcija za socijalnu pravdu (ASP) dostaviće partijama vlasti i opozicije inicijativu da što prije dogovore sjednicu državnog parlamenta, na kojoj bi ukinuli ili znatno revidirali odredbe iz dva zakona, kojima se javnim funkcionerima daje mogućnost da godinu po prestanku funkcije imaju pravo na funkcionerske naknade u visini poslednje primljene plate. Na taj način bi poslanici i vlasti i opozicije pokazali da im je javni interes na prvom mjestu, a ne sopstveni i interes svojih partija, a posebno imajući u vidu da kontinuirano na javnoj sceni tvrde da sve što rade isključivo rade u interesu građana, a nikako radi sebe.

Imajući u vidu da su se poslanici u parlamentu drznuli da fundamentalno pravo građana iz domena političkih prava (da biraju i budu birani u redovnim vremenskim intervalima) pomjere kroz Zakon o lokalnoj samoupravi (odluku o odlaganju izbora tek treba da donese predsjednik države), u ASP-u očekuju da se „jednako drznu“ i kada su njihove privilegije u pitanju.

Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru licima na državnom i opštinskom nivou koji su profesionalno obavljali funkciju iz grupe A, B i C poslova daje pravo da, godinu nakon prestanka funkcije, primaju naknadu zarade koju su primali poslednjeg mjeseca prije njenog prestanka. Ovo pravo se može produžiti za još godinu, ako u tom periodu njegov korisnik stiče pravo na penziju.

Na državnom nivou grupa A je rezervisana za tri vodeće funkcije u zemlji i za predsjednike Ustavnog i Vrhovnog suda, dok su u grupi B, pored ostaloga, vrhovni i specijalni državni tužilac, ministri, poslanici, potpredsjednici Skupštine i Vlade, sudije Vrhovnog i Ustavnog suda, direktor Agencije za sprečavanje korupcije… U grupi C su, pored ostaloga, direktori i pomoćnici direktora Uprave policije, Uprave prihoda i carina… generalni direktori i sekretari u ministarstvima, savjetnici potpredsjednika Skupštine, Vlade, generalnih sekretara…

Istovremeno, Zakonom o državnim službenicima i namještenicima omogućava se naknada zarade u periodu od godinu funkcionerima iz visokorukovodnog kadra, ukoliko po prestanku mandata ne budu raspoređeni na drugo mjesto u državnoj upravi.

ASP je više puta ukazivala da je krajnje neprihvatljivo da se funkcionerima punih godinu na teret poreskih obveznika plaćaju mjesečne naknade kao da rade, i to u iznosu pune zarade koju su ostvarili poslednjeg mjeseca prije prestanka funkcije. Nakon promjene vlasti 30. avgusta 2020. godine u narednom periodu preko četiri miliona eura iz budzeta plaćeno je za ove naknade. Kako je nedavno izabrana manjinska vlada (na neustavan način) ovaj iznos u narednih godinu biće, takođe, ogroman.

Presedan Agencije za sprečavanje korupcije

ASP je prije nekoliko dana ukazala na ozbiljan presedan, koji se praktično ustanovljava dodjelom funkcionerskih naknada većem broju sudija, kojima je prošle godine konstatovan prestanak sudijske funkcije, jer su ispunili uslove za ostvarivanje prava na penziju. Agencija za sprečavanje korupcije je donijela mišljenje kojim se utvrđuje da su sudije imale pravo da biraju da li će ići u penziju ili da im se dodijele funkcionerske naknade. To praktično daje mogućnost svakom javnom funkcioneru, koji ima pravo na funkcionersku naknadu, a nakon što ispuni uslove za penziju, da zatraži od svog organa da mu odobri tu naknadu.