ASP: Spajić se ne usuđuje na ozbiljnije povećanje stope poreza na dobit, tako da tajkunske firme mogu da odahnu

    3 godine pre 285 pregleda Izvor: Portal DAN

Iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP) smatraju da se resor ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića ne usuđuje na ozbiljnije povećanje stope poreza na dobit, tako da mogu da odahnu moćne firme bliske bivšoj vlasti, figurativno poznatije kao tajkunske. Pravna savjetnica u toj nevladinoj organizaciji Ines Mrdović kazala je da su te kompanije, dobrim dijelom zahvaljujući postojećoj privilegovanoj poreskoj politici, već nagomilale desetine i stotine miliona eura keša.

– Te firme će nastaviti da plaćaju najniži porez na dobit u Evropi, a to se može zaključiti nakon jučerašnje objave sa sastanka u Privrednoj komori, gdje je Ministarstvo finansija predstavilo privrednicima Maršalov plan – Evropa sad – navela je Mrdović u saopštenju.

foto: PR Centar

Ona je kazala da je objelodanjena najava da je planirano progresivno oporezivanje, sa tri stope poreza na dobit, i to od devet odsto, 12 odsto i 15 odsto. Do 100 hiljada eura oporeziva dobit biće po stopi devet odsto, od 100 hiljada do 1,5 miliona eura stopa će biti 12 odsto, a preko 1,5 miliona će biti 15 odsto.

– Sadašnja stopa poreza na dobit je samo devet odsto i uvedena je krajem 2004. godine, što se poklapa sa početkom dovođenja navodnih stranih strateških investitora, a kojima je dat niz privilegija na direktnu štetu države. Do tada se na dobit do 100 hiljada eura plaćalo 15 odsto poreza, a preko 100 hiljada se plaćalo 15 hiljada eura i 20 odsto na iznos dobiti – precizirala je Mrdović.

Prema njenim riječima, ni punu deceniju i po od uvođenja privilegovane stope poreza na dobit od devet odsto, čime se država odrekla na desetine i desetine miliona eura, koje je mogla da potroši za penzije, socijalne usluge, zdravstvenu zaštitu, izgradnju puteva, nova vlada, koja sebe naziva demokratskom, a i obećala je pravdu za sve, nije u stanju da ispravi poreske nepravde u korist građana ove veoma siromašne, a iznad svega poharane zemlje.

– S tim u vezi, djeluju neprikladno floskule da su niske stope poreza na dobit potrebne zbog nekakve konkurentnosti Crne Gore, a kao da sve ostale zemlje Evrope, u kojima su znatno veće stope ovog poreza, rade protiv sebe i svoje konkurentnosti, a jedino Crna Gora radi u svom interesu. Stoga je krajnje vrijeme da se prestane podvaljivati građanima ove zemlje i vrijeđati im se njihova elementarna inteligencija – navela je Mrdović.

Takođe, kako je rekla, zabrinjavajuća je najava da bi inovativne kompanije mogle biti oslobođene plaćanja poreza na dobit tokom prvih pet godina poslovanja, što u praksi može biti svojevrsno otvaranje Pandorine kutije, pogotovo što bi mogao nastati „grabež“ za osnivanjem takvih kompanija i prebacivanjem postojećih biznisa na inovativnost, ali i nakon pet godina dislokacija mnogih stranih inovativnih biznisa iz zemlje.

– Nejasno je da li su rađene fiskalne analize i na čemu su zasnovane projekcije o planiranim poreskim oslobađanjima, ali sudeći po onome što je objelodanjeno, državna kasa će i dalje biti bez značajnih prihoda, te se izgleda više mislilo o interesu privatnog kapitala (domaćeg i stranog) i punjenju privatnih dzepova, nego o interesu građana, recimo, o interesu 16 hiljada penzionera, koji primaju bijednih 145 eura mjesečne penzije – smatra Mrdović.

Ona je kazala da uprkos činjenici da, za razliku od Hrvatske, crnogorski Ustav ne sadrži načelo da se poreski sistem zasniva na jednakosti i pravičnosti, te poražavajućim ocjenama o neobjektivnosti i zavisnosti crnogorskog pravosudnog sistema, Akcija za socijalnu pravdu će pred Ustavnim sudom tražiti ocjenu svih onih zakonskih propisa kojima se bude kreirao favorizujući poreski sistem u zemlji.