Bebonošenje – trend ili dragocjena roditeljska navika

    9 meseci pre 328 pregleda Izvor: PV Informer

Za nove mame može biti poprilično izazovno izboriti se sa obavezama i zadacima koje treba uraditi – sa bebom u rukama. Odlazak u kupovinu, priprema obroka, staranje o domaćinstvu, plaćanje računa, ovo su samo neke u nizu aktivnosti koje čekaju mame pored brige o bebi.

Premda deluje teško, bebonošenje je zapravo idealan način da zauzete majke uštede vrijeme i energiju i pritom učine nešto divno za svoje dijete. Ako nosite svoju bebu umjesto da ona sjedi/leži kolicima ili autosjedištu, ona ima priliku da bude više društveno angažovana, kako sa vama tako i sa svijetom oko sebe. Čuće vas kako razgovarate sa drugima, pa čak i kako pričate sami sa sobom – to će pomoći njenim jezičkim vještinama.

Bebe koje majke nose dobijaju osjećaj hodanja, a svako stajanje i okretanje je uzbudljiva senzacija za njihov svijet. Ujedno je riječ o delimično poznatom iskustvu, jer se tokom 9 mjeseci trudnoće beba navikava da čuje otkucaje srca svoje majke i njeno disanje. “Ljuljanje” sa majkom u nosiljci ili ergonomskom kenguru za bebe joj prija, jer podsjeća na nošenje u stomaku.

Na koje sve benefite možete računati ako nosite svoju bebu i zašto je ova korisna roditeljska navika mnogo više od popularnog trenda pročitajte u nastavku.

Prednosti nošenja beba za mame i tate

Mame i tate mogu da imaju mnogo koristi od nošenja beba, uključujući ublažavanje stresa i tereta “nošenja na ruke.” Ponekad deluje potpuno neverovatno koliko stvari pored bebe mame zapravo mogu da ponesu. Kao “kraljice multitaskinga”, majke će uvijek naći način da urade tri stvari odjednom. Međutim, sa bebom u rukama, svi poslovi su u drugom planu, a razmišljanje o obavezama ne prestaje.

Kengur za bebe olakšava svakodnevicu roditelja, jer nam vraća ruke i slobodu. Nošenje deteta na ovaj način rasterećuje i naša tjela jer manje energije trošimo. Ovo su prednosti bebonošenja:

Nošenje bebe pruža bezbedno okruženje

Nakon devet mjeseci u stomaku, u sigurnom i toplom okruženju, bebi je potreban osjećaj sigurnosti u spoljnom svetu. Naviknutoj na otkucaje majčinog srca i njen ritam hodanja, bebi je sasvim očekivano najudobnije u majčinim rukama. Nije tajna da je beba kojoj je udobno srećna i zadovoljna beba, a to znači i sreću i zadovoljstvo za svaku mamu. Nošenje je takođe odličan način da umirite svoje preumorno ili bolesno novorođenče. Neka istraživanja su pokazala da bebe koje se nose manje plaču.

Prema studiji, nošenje bebe 3 sata dnevno smanjuje plač i nervozu do 51% tokom večernjih sati. Takođe, postoje izvjesni dokazi da se sa bebinim plačom povećava i stres, što znači povećan nivo kortizola u organizmu, a samim tim i negativan uticaj na nervni razvoj novorođenčeta.

Nošenje bebe pomaže u fizičkom razvoju i sprečava “sindrom ravne glave”

Nošenje bebe drži bebinu glavu dalje od površina kao što su pod, ljuljaška, prostirka za igru. Kada beba dugo leži to potencijalno može dovesti do tzv. sindroma ravne glave, odnosno plagiocefalije. Međutim, ovaj problem se može spriječiti ako izaberete da držite i nosite svoju bebu umjesto da joj dozvolite da ostane na leđima veći dio dana.

Nošenje beba je takođe odlično za razvoj kukova odojčadi, sve dok birate nosiljku za bebu koja omogućava zdravo pozicioniranje kukova.

Bebonošenje promoviše zdravlje

Puls bebe ponekad može biti prenizak, a ponekad previsok. Nošenje bebe može pomoći da se otkucaji srca vaše bebe stabilizuju tako da budu optimalni. Ovo se naročito odnosi na nosiljke koje omogućavaju kontakt kože na kožu. Uz regulisanje pulsa, stabilnija je i bebina temperatura i način disanja.

Dojenje je jednostavnije

Dojenje je samo po sebi izazov majčinstva, a dojiti bebu van kućnog komfora je posebno zahtjevno. Međutim, kada nosite bebu u adekvatnoj nosiljci to znači da je možete podojiti bilo kad i bilo gdje. Štedite vrijeme, nema stresa ni nervoze jer je beba gladna.

Takođe, omogućena vam je privatnost, možete nahraniti bebu u restoranu, parku ili kući prijatelja, bez osjećaja nelagodnosti. Iako dojenje u javnosti nailazi na sve više podrške u društvu, mnogim mamama je i dalje neprijatno da podoje bebu bez skrivanja. Nosiljka značajno olakšava svaku sličnu situaciju.

Kretanje je lakše kada nosite bebu

Ako planirate da budete na promjetnim mejstima poput tržnog centra, javnog prevoza, aerodroma ili da posjetite neki sportski događaj, nošenje bebe je neuporedivo lakše od guranja kolica. Zapravo, u nekim situacijama, voziti bebu u kolicima i proći bezbedno i lako je gotovo nemoguća misija. Čak i kada dete prohoda, za ovakve situacije su praktične nosiljke i kenguri za tudlere, jer ga držite uz sebe, umjesto da rizikujete da se izgubi u gužvi.

Nošenje bebe = jača veza

Povezati se sa bebom koja još ne govori zaista može biti složen zadatak. Kada ne ume da kaže zašto plače, da li ga nešto boli, je li gladno ili žedno, dijete može postati nervozno i razdražljivo, ali i odrasli oko njega. Odlična vijest je da samo držanje pomaže u jačanju veze sa vašom bebom, čak i ako vam se možda ne čini da nešto radite.

Nošenje bebe upravo može da vam olakša da naučite da čitate bebine znakove. Kada imate novorođenče stalno uz sebe vjerovatno ćete primetiti određene zvukove ili pokrete koji će vas obavestiti da je beba umorna, gladna ili da joj treba promjeniti pelenu.

Nošenje bebe kao vežba za mamu

Na kraju, sa svim obavezama koje mame imaju na svojim plećima, pronaći i izdvojiti vrijeme za trening i fitnes nije baš najizvodljivije. Međutim, nošenje bebe samo po sebi može biti vježba i podsticaj za fizičku aktivnost i izlaske u česte šetnje.

Pored telesnog zdravlja, mame imaju koristi i na mentalnom planu. Nošenje beba smanjuje rizik od pojave simptoma postporođajne depresije. Činjenica je da novorođenče uz majku manje plače, nivo stresa je niži, a uz to, sa slobodom da radi stvari koje obično radi – majka se lakše može povezati sa bebom. Uz navedene prednosti, sasvim je jasno da bebonošenje nije jedan od prolaznih trendova u svijetu roditeljstva, već dragocjena navika koju vredi uključiti u svakodnevicu.