BRBORIĆ: ONE KOJI SU NAS KAMENOVALI SAŽALJEVAM

    2 godine pre 502 pregleda Izvor: rtnk.me

Incident na Cetinju uslijedio je nakon okupljanja ispred Cetinjskog manastira na kojem su djeca, mladi i monahinje igrali kolo i pjevali „Veseli se, srpski rode“. Organizator ekskurzije djece koja su učestvovala bio je sveštenik Eparhije budimljansko-nikšićke Vasilije Brborić iz udruženja „Stazama radosti“, koji je Pobjedi kazao da sažaljeva one koji su ih kamenovali i da im je oprostio jer je bio Vaskrs.

Brborić; obrada RTNK

„U ponedjeljak na Cetinju nije bilo ni vrijeme ni mjesto da se igra kolo i ore pjesme, a takva atmosfera na dan sjećanja na stradanje porodice crnogorskog komite Petra Zvicera, čiji su članovi živi zapaljeni prije 99 godina, proizvela je tenzije kojima je, na žalost, doprinijela i Srpska pravoslavna crkva, čiji su sveštenici manipulisali djecom i nepotrebno provocirali građane“, ukazao je juče aktivista za ljudska prava i organizacioni koordinator Građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković komentarišući incident na Cetinju u kojem je kamenovan autobus sa učesnicima okupljanja ispred Cetinjskog manastira.

On je naglasio da osuđuje nasilje koje je proisteklo, ali je pozvao SPC da „prekine spiralu mržnje umjesto što je produbljuje i doprinosi njenom širenju.“

Tenzije na Cetinju uslijedile su nakon okupljanja ispred Cetinjskog manastira na kojem su djeca, mladi i monahinje igrali kolo i pjevali „Veseli se, srpski rode“.

Nakon tog događaja, vozač autobusa, koji je na taj događaj doveo dio djece iz Nikšića, prijavio je policiji da mu je oštećeno vjetrobransko staklo u Ulici Novaka Cerovića.

Iz policije je nezvanično saopšteno da je obavljen uviđaj i da se radi na identifikovanju počinilaca.

Događaj se poklopio sa godišnjicom stradanja porodice crnogorskog borca za pravo, čast i slobodu, zelenaša i komite Petra Zvicera u noći između 24. i 25. aprila 1923. koju je srpska žandarmerija zapalila. Stradali su Petrova majka, žena, sestra, brat i troje maloljetne djece, prenosi portal Antena M.

Bilo je informacija da su na ekskurziji u prijestonici bili đaci jedne nikšićke škole, pa jednog od dva crkvena hora iz tog grada, ali na kraju se ispostavilo da su na izletu bili organizovano kao grupa koju, neformalno, okuplja pokret „Stazama radosti“.

Pobjeda je kontaktirala horove „Prepodobna mati Angelina“ i „Sveti novomučenik Stanko“, ali od njih su dobili informaciju da nijesu bili organizatori izleta i uputili su ih na sveštenika Vasilija Brborića.

On je kazao za Pobjedu da su to bila „božija djeca ili djeca koja malo dublje traže Boga“, te često tako organizovano odlaze u Srbiju, Hercegovinu…

„Nije nas bilo mnogo, možda oko 150 djece, ali mi često pravimo takve izlete. Bili smo na Svetom Stefanu, u istoimenoj crkvi, a upravo Sveti Stefan je svojevremeno doživio da ga kamenuju Jevreji. Posjetili smo i Reževiće, manastir Praskvica, poklonili se sjenima mitropolita Amfilohija, a to što se poslije desilo ne bih komentarisao. Lično i ranije sam doživljavao slično. Mene su kamenovali i 1991. godine na Cetinju, sin mi je studirao bogosloviju tu, znam kako su i oni prolazili, ali tome ne treba pridavati značaj. Ta djeca su se lijepo provela tog dana, a one koji su nas kamenovali sažaljevam. Ja sam ih tog dana blagosiljao, jer Vaskrs je veliki praznik i treba svi svakome da praštamo i ima ko će da sudi“, kazao je za Pobjedu Brborić.

Prema ocjeni Aleksandra Zekovića, Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori treba da iskaže izvinjenje zbog jučerašnjeg incidenta na Cetinju kada su njeni sveštenici, kako je kazao, izmanipulisali djecu i nepotrebno provocirali građane Cetinja i Crne Gore.

Ta provokacija je, istakao je on, nažalost, podstakla dalje nasilje.

„Njegovanje sjećanja na stradanje familije Zvicer je u ličnom i nacionalnom smislu posebno važno za Crnogorce i druge građane Crne Gore koji drže do empatije i kulture pamćenja zločina“, smatra Zeković. On je dodao da je na Cetinju istog dana nastavljen i mimohod kojim se od početka ruske okupacije iskazuje solidarnost sa građanima Ukrajine i podiže glas protiv rata, ubijanja i zločina.

Zato juče na Cetinju, upozorava Zeković, nije bilo vrijeme da se povede kolo, niti zapjeva pjesma.

„Sveštenici SPC je trebalo to da poštuju. Zato i snose svu odgovornost. U prošlosti pripadnici srpskog naroda su uvijek poštovali dane žalosti i svojih najvećih krvnika i to je nailazilo na najšire poštovanje. Zašto je takav nastup izostao na Cetinju“, pitao je Zeković.

Prema njegovim riječima, dio sveštenika SPC je izmanipulisao djecu i nepotrebno proizveo incident „baš kako bi podstakli i produbili mržnju i kako bi se danas, uoči lokalnih izbora, aktivirale nove podjele i brojne političke manipulacije.“

„Zamislite da su Cetinjani zapjevali pjesmu i poveli crnogorsko kolo na datum 17. mart, kada se obilježava godišnjica nasilja i pogroma nad kosovskim Srbima. Možda je ovo poređenje i najbolji način da se razumije manipulacija i provokacija dijela sveštenstva SPC u Crnoj Gori“, ocijenio je Zeković.

Prema njegovim riječima, nasilno ponašanje podstiče nasilno ponašanje kod drugih, a mržnja rađa novu mržnju i nije nepoznato da žrtve izložene dugotrajnom nasilju, prijetnjama, omalovažavanju, asimilaciji postaju često i počinioci nasilja.

Neophodno nam je snažnije angažovanje, ističe Zeković, naročito u domenu obrazovanja, dosljednije primjene zakona i snažnijeg, građanskog, sekularnog rada sa mladima.

„Moralno, etičko razmišljanje i prosuđivanje kod mladih je na najnižem nivou i to je isključiva odgovornost odraslih, primarno Ministarstva prosvjete, školskog sistema, ali i dijela sveštenstva Srpske pravoslavne crkve koje vodi nacionalizam i koji su očigledno zalutali u tu crkvenu zajednicu i čine joj ogromnu društvenu štetu. SPC ima dominantan uticaj na aktuelnu vlast, na brojne političke partije i različite svetosavske parapolitičke strukture. Dio sveštenstva Srpske pravoslavne crkve umjesto da umanjuje zlo i mržnju, on je umnožava i širi. To je nedopustivo“, zaključio je Zeković.

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević juče je pozvao policiju da otkrije počinioce i naveo da, ukoliko se to ne dogodi, „Nikšićani će sami to uraditi“.

Nakon toga je uslijedila njegova polemika saopštenjima sa gradonačelnikom prijestonice Nikolom Đuraškovićem u kojoj je Kovačević prvo naveo da ne može da vjeruje da je „taj prostor toliko fašiziran i kontaminiran da brani pravo na samo postojanje i prisustvo drugom i drugačijem“, a potom je tokom polemike argumentovao da je atmosfera ista kao za vrijeme Trećeg rajha i da je nedopustivo da Đurašković ne osudi napad i da relativizuje postupanje građana.

Kovačević je kazao da je više nego jasno da je određenim Cetinjanima smetalo samo postojanje i prisustvo pripadnika jednog od najbrojnijih naroda u Crnoj Gori pred Cetinjskim manastirom.

To je, dodao je on, „čisti, nepatvoreni fašizam“.

„Možete se deklarisati kao antifašisti koliko hoćete, ali atmosfera koju pravite na Cetinju prema Srbima je slična onoj kojoj su bili izloženi Jevreji u Trećem rajhu. Više nego sramno je da je gradonačelnik prijestonice pristao da bude saučesnik u progonu djece samo zato što su druge nacionalnosti. To je vaša vizija antifašističke, građanske i multikulturalne Crne Gore“, istakao je Kovačević.

Đurašković je odgovorio Kovačeviću da je upoređivanje Cetinja sa Trećim rajhom baš danas, kada mu se cijeli demokratski i slobodarski svijet divi kao jedinom gradu u Evropi u kojem građani samoinicijativno, svakodnevno, organizuju proteste protiv ruske agresije na Ukrajinu, „mnogo i od Vas, poklonika i baštinika zločinačkog četničkog pokreta“.

On je kazao da je Cetinje, grad heroj o kojem su pjevali i divili mu se svjetski velikani, vjekovima bio simbol slobodarstva, „a devedesetih godina prošlog vijeka mjesto najvećeg otpora zloj politici koja je počinila najveće zločine od Drugog svjetskog rata.“

„Zloj politici koju Vi i partija kojoj pripadate i dalje zastupate, kojoj su Karadžić i Mladić heroji, a ne ratni zločinci. Grad koji je stao na biljeg svemu tome ne može ni danas biti ništa drugo već grad koji se diči svojim kosmopolitizmom i otvorenim vratima za sve dobronamjernike“, naveo je Đurašković.

Gradonačelnik prijestonice je ocijenio da je jeftina, ali ne i manje opasna, provokacija na Cetinju.

„Vjerujem da je svakome jasna pozadina takvog čina i političkog i društvenog konteksta u kojem se desila. Rekao sam i ponavljam, tužno je i bijedno što je neko djecu politički zloupotrijebio pokušavajući da isprovocira incidente na Cetinju. Neće to proći, gospodine Kovačeviću, to bi trebalo da bude jasno svima koji bi možda od Crne Gore htjeli da naprave „malu Ukrajinu“. Zaludna rabota. Crna Gora se vraća sebi, Evropi i partnerstvu sa civilizovanim i demokratskim državama, a Vama i sličnima ostavljamo da uz čiča Dražu tancujete i vratite se đe vam je i mjesto“, na političku marginu“, kazao je prvi čovjek cetinjske opštine.

Crnogorska pravoslavna crkva najoštrije je osudila, kako su naveli, sramni čin grupe građana sa sveštenicima SPC ispred Cetinjskog manastira, „đe su se vjekovima donosile sudbonosne odluke za CPC i državu Crnu Goru“.

Taj skup su, kako ističu, sačinjavali uglavnom pripadnici mlađe generacije, „koji su na najbrutalnji način izmanipulisani i zloupotrijebljeni političkim instrumentima SPC, pjevali patriotske pjesme iz srpsko-četničkog vokabulara epske poezije ,,Veseli se, srpski rode“ i druge pjesme.“

„Nije to bilo vaskršnje veselje već direktna provokacija da se u srcu Crne Gore i u samoj prijestonici izazovu nemiri i sukobi vješto smišljene propagande koju kreira i iza koje stoji SPC i Joanikije“, kazali su iz CPC.

Naveli su da su građani Cetinja, svi vjernici CPC u ovim svetim danima ostali dostojni svojih hrišćanskih vrlina i nijesu podlegli ovakvom omalovažavanju i direktnoj provokaciji.

„Naša sveta i apostolska CPC stoji razapeta na krstu upravo kao što je Isus Hrist bio razapet. Oni kojima ništa nije sveto i koji su mnogo puta do sada pokazali svoje pravo lice, ali ne u hrišćanskim vrlinama već u mržnji, sukobima, pljački i okupaciji naših svetinja najbolje bi pristajale Isusove riječi: ,,Oče, oprosti im, ne znaju šta rade“, navodi se u reakciji predsjednika crkvenog odbora CPC Čedomira Kapisode.