Budžetska inspekcija: Perović nastavila da dijeli varijabile sebi i saradnicima

    4 sedmice pre 226 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto ASK: Ilustracija –

Kontrolni inspekcijski pregled u Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) pokazao je da je direktorica ASK Jelena Perović i za mart je donijela odluke o varijabilnom dijelu zarade i o prekovremenom radu za sebe, iako joj je Budžetska inspekcija Ministarstva finansija već ukazala da to čini kao neovlašćeno lice.

U zapisniku s kontrole konstatovano je da je Perović nastavila da ponavlja nepravilnost, te da nije postupila po ranije datom ukazivanju, zbog čega je glavna budžetska inspektorka Jelena Perućica donijela rješenje kojim je direktorici AKS naložila da u roku od tri dana otkloni utvrđene nepravilnosti i da o tome pisanim putem obavijesti inspekciju.

Perović je odluke o varijabilama i prekovremenom radu u martu donijela za sebe lično i za određene zaposlene, dok se u zapisniku inspektorki konstatuje da ona nema ovlašćenje da to radi, u smislu člana 31, stav 6 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
– Rješenja o zaradi za lica koja su izabrana, imenovana ili postavljena u skladu sa propisima, osim za lica iz stava 2 ovog člana, donosi organ, odnosno radno tijelo koje ih je izabralo, imenovalo ili postavilo – citirano je u zapisniku o kontroli izvršenoj 26. marta.

U zapisniku je konstatovano i da iz toga proizilazi da nije postupljeno po ukazivanju Budžetske inspekcije.

– Odnosno, direktorica Agencije se nije uzdržala od preduzimanja radnji koje su u postupku inspekcijskog nadzora utvrđene kao nepravilnosti na način što donijela Rješenje o varijabilnom dijelu zarade za mart 2024. godine i Rješenje za rad duži od punog radnog vremena (prekovremeni rad) – konstatovale su u zapisniku budžetske inspektorke Jelena Perućica i Gordana Janjić.

Perović sumnjala u pristrasnost inspektorki

Perović je, kako je objavilo Ministarstvo finansija, imala primjedbe na zapisnik inspektorki. U primjedbama se navodi da budžetske inspektorke nisu donijele rješenje ili zaključak u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru kako bi se, kako je navela, odgovornom licu dalo pravo na pravni lijek, koje im je, kako tvrdi, nezakonito uskraćeno. Perović tvrdi da zakonima o budžetu i o zaradama zaposlenih u javnom sektoru nigdje nije predviđen kontrolni inspekcijski pregled i da se nisu usaglasile sa datim ukazivanjem u smislu Zakona o inspekcijskom nadzoru.
– Ističe primjedbe da su na ovaj način inspektorke prekoračile svoja ovlašćenja, suspendovale pravosnažno rješenje, preuzele ulogu suda, izazvale medijske pritiske stvarajući senzaciju kod građana – navodi se u dodatku zapisnika o izvršenom inspekcijskom nadzoru u ASK od 26. marta.
Perović je sumnjala i u pristrasnost inspektorki, tražeći njihovo izuzeće, ali je ministar finansija Novica Vuković odbio njene zahtjeve.
Inspektorke su odgovorile da su primjedbe neosnovane, pozivajući se na Zakon o inspekcijskom nadzoru, dodajući da se na pitanja u inspekcijskom nadzoru koja nisu definisana ovim propisom primjenjuju odredbe Zakona o opštem upravnom postupku. U obrazloženju se navodi da je njihova uloga preventivna, a da se represivne mjere preduzimaju u slučaju kada se preventivnom funkcijom ne može obezbijediti svrha i cilj nadzora.
– Naknadnim (kontrolnim) inspekcijskim pregledom utvrđeno je da nije postupljeno po ukazivanju budžetske inspekcije, odnosno da se direktorica Agencije nije uzdržala od preduzimanja radnji koje su u inspekcijskom nadzoru utvrđene kao nepravilnosti. Imajući u vidu navedeno, tek u ovoj fazi postupka stekli su se uslovi za donošenje rješenja – objasnila je Perućica.

Budžetska inspekcija je reagovala povodom inicijative Sindikalne organizacije ASK u kojoj je navedeno da Perović gotovo svakomjesečno sebi dodjeljuje varijabilni dio zarade, te da je u toku više mjeseci tokom 2023. donosila odluke o prekovremenom radu za sebe i za njene pomoćnike, bez evidencija prisutnosti na poslu.