Čabarkapa: Zaštita gornjeg toka Ćehotine okrenula bi Pljevlja u novi smjer razvoja

    2 godine pre 553 pregleda Izvor: VIJESTI

Park prirode “Gornji tok rijeke Ćehotine” bi osim suštinskog aspekta zaštite prirodnih i kulturnih dobara bio važan i sa formalnog aspekta jer je Crna Gore preuzela obaveze u procesu pristupanja Evropskoj uniji i mora da zaštiti 30 odsto teritorije, a ovaj park bio bi značajan doprinos tome, rekao je u Bojama jutra Milija Čabarkapa iz Eko tima.

On navodi da je Opština Pljevlja početkom 2021. pokrenula proces zaštite ornjeg toga rijeke Ćehotine u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, a na inicijativu grupe NVO.

„Skoro dvije godine smo u jednom partnerskom duhu radili i trudili se da omogućimo da ovaj proces bude transparentan i da uključimo lokalne zajednice, identifikujemo sve eventualne konflikte sa zaštitom prirode“, rekao je Čabarkapa.

Milija Čabarkapa; Eco team

Dodaje da je Opština Pljevlja stavila na dnevni red ovu odluku i samo dan pred glasanje je povukla bez ijednog obrazloženja.

„Ministarstvo ekologije je od samog početka procesa pružalo snažnu podršku. Vjerujem da je veliki uticaj imalo to što su uskoro bili lokalni izbori, pa su se možda određene političke strukture bojale da ne izgube glasove sa tog područja jer su ubačene neke netačne informacije da oni neće moći da ostanu tu da žive“, objašnjava Čabarkapa.

Očekuje da Opština Pljevlja prvom prilikom stavi odluku na dnevni red sjednice Skupštine.

„Mislim da je Opština tim što nije izglasala ovo područje zaštićenim propustila priliku da okrene grad u novi smjer razvoja, održivog razvoja. Propustila je priliku da promijeni percepciju šire javnosti o gradu jer šira javnost posmatra Pljevlja kao jedan zagađen i devastiran grad“, kaže Čabarkapa.

Poručuje da će NVO uložiti dodatne napore da informišu građane i odbornike.

„Moramo sačekati kreiranje novih vlasti i skupštinskog saziva da restartujemo odnose koje imamo. Imamo potpisan memorandum o saradnji sa Opštinom, imamo ideju i da sa Ministatstvom i Agencijom za zaštitu životne sredine organizujemo radionicu i upoznamo odbornike sa pojedinostima. Bojim se da se nisu dobro informisali o ovom procesu“, zaključio je Čabarkapa.