CBCG će povećati zarade zaposlenima: Prosječne plate od 1.455 eura dižu za skoro 20 procenata

    3 meseca pre 406 pregleda Izvor: dan.co.me

Prosječna neto zarada u Centralnoj banci (CBCG) na kraju decembra iznosila je 1.455 eura i u odnosu na decembar 2022. godine uvećana je za 20 procenata. Iako su im u 2023. godini zarade uvećane za 20 procenata, CBCG i u ovoj godini planira da poveća zarade svojim zaposlenima. Za koliko tačno procenata, nisu nam saopštili, ali je u finansijskom planu navedeno da će u ovoj godini troškovi bruto plata biti veći za 20 procenata, s tim što planiraju i nova zapošljavanja. Na osnovu plana ne može se decidno reći da će povećanje zarada biti 20 odsto, ali će vjerovatno biti u nekom približnom procentu. Takođe, biće i novih zapošljavanja, ali ni u planu, ni u odgovorima koji su nam dostavljeni, na konkretna pitanja, nije navedeno koliki broj ljudi će zaposliti.

Finansijski plan CBCG je dostavljen Skupštini i Vladi na upoznavanje. Plan je, kako nam je rečeno iz CBCG, pripreman dok je na čelu institucije bio Radoje Žugić, koga je na poziciji guvernera polovinom decembra zamijenila Irena Radović.

”ŽUGIĆ JE NAKON ISTEKA MANDATA U OKTOBRU 2022. GODINE POTPISAO UVEĆANJE ZARADA ZAPOSLENIMA ZA PREKO 40 ODSTO

Žugić je, sudeći prema odgovorima CBCG, odmah nakon što mu je istekao mandat u oktobru 2022. godine povećao koeficijente zarada u novembru i decembru za po pet odsto, dok su u 2023. godini zarade uvećane 20 procenata. Potom je, mjesec uoči njegove smjene donesen plan kojim se izdvajanja za plate povećavaju za dva miliona, odnosno 20 odsto. Što bi značilo da je Žugić, dok je bio na čelu CBCG, nakon isteka mandata u oktobru 2022. godine, potpisao uvećanje zarada zaposlenima za preko 40 odsto. Nova guvernerka Irena Radović je finansijski plan za 2024. godinu potpisala nekoliko dana nakon preuzimanja funkcije i on je predat u Skupštinu.

Prema finansijskom planu, u ovoj godini će za bruto plate biti izdvojeno 10,55 miliona, dok je lani izdvojeno 8,76 miliona.

Povećanjem zarada sprečavaju odliv kadrova

Iz CBCG su istakli da su zarade u javnom sektoru porasle za 52 odsto u odnosu na nivo iz 2021. godine.
– Podaci Monstata pokazuju i da su zarade u Finansijskoj djelatnosti i osiguranju, u novembru 2023. godine porasle za 32 odsto u odnosu na uporedni period 2021. godine, što je više nego u CBCG. U tom kontekstu CBCG mora da ponudi konkurentan nivo zarada da bi spriječila odliv kadrova, naročito ka finansijskim insitucijama. Naglašavamo da su zaposleni CBCG ključni faktor njenog uspješnog poslovanja. Kompetentnost zaposlenih najveći je kapital Centralne banke, a o njihovoj stručnosti, osim impresivne kadrovske strukture, najbolje govore rezultati poslovanja CBCG, kako na internom, tako i na eksternom planu – kazali su iz CBCG.

U CBCG, koja je godinama sinonim za nepotizam, na 31.12.2023. godine bilo je 395 zaposlenih, od čega 13 doktora nauka i 85 magistara, dok su gotovo svi ostali (sa izuzetkom pomoćnih poslova), sa visokom stručnom spremom.

– Kada su u pitanju zarade, napominjemo da u periodu od marta 2016. godine do novembra 2022. godine nije mijenjana obračunska vrijednost koeficijenta zarada. U novembru 2022. godine obračunska vrijednost koeficijenta zarada je povećana za pet odsto, kao i u decembru iste godine. Tokom 2023. godine obračunska vrijednost koeficijenta zarada je povećana za 4,3 odsto u januaru, 6,66 odsto u martu i za 9,3 odsto u septembru. Napominjemo da je u posmatranom periodu od 2016. godine do 2024. godine kumulativno inflacija iznosila 30,7 odsto, dok je obračunska vrijednost koeficijenta zarada povećana u manjem procentu, odnosno 28,44 odsto. Prosječna neto zarada u CBCG na kraju 2023. godine iznosila je 1.455,08 eura i veća je u odnosu na decembar 2022. godine za 20 odsto (1.210,00 eura). U prethodnom dugogodišnjem periodu, zarade zaposlenih nijesu povećavane, jer je glavni cilj finansijskog poslovanja CBCG bio usmjeren na dostizanje zakonom definisane visine osnovnog kapitala, uz kontinuirani pad učešća troškova zaposlenih u ukupnim rashodima sa 71 odsto u 2015. godini, 62 odsto u 2018. godini na 44 odsto u 2023. godini, odnosno projektovanih 37 odsto za 2024. godinu – naveli su iz CBCG odgovarajući na pitanja „Dana“.

Jedan dio se interesuje za sporazumni raskid

Interesovanje za sporazumni raskid ugovora postoji od strane jednog broja zaposlenih koji stiču jedan od uslova za odlazak u penziju, kazali su iz CBCG.
– Svaki pristigli zahtjev će biti razmatran u skladu sa potrebama poslovanja i nesmetanog odvijanja postojećih i svih novoustanovljenih funkcija Centralne banke. Slobodna radna mjesta će biti popunjavana u skladu sa dinamikom koju diktiraju nadležnosti i potrebe CBCG, a u cilju blagovremenog i kvalitetnog izvršavanja postojećih, ali i funkcija Centralne banke koje će biti aktivirane tokom ili nakon završetka pregovaračkog procesa sa EU – naveli su iz CBCG.

Kazali su da su iz dobiti u budžet u 2022. godini usmjerili 2,6 miliona, a da će za 2023. godinu usmjeriti oko osam miliona, kao i da su zarade u CBCG rasle manje nego u javnom sektoru u 2023. godini.

– Predlog finansijskog plana za 2024. u dijelu troškova zaposlenih, ustanovljen je na osnovu realizacije Finansijskog plana za prva tri kvartala 2023, i uz dodatno sagledavanje funkcija i novih zadataka koji su nedavnim izmjenama regulative postavljeni pred Centralnu banku, kao i neminovnog rasta troškova života kroz upornu inflaciju. Prilikom sagledavanja visine neto zarade zaposlenih u CBCG, mora se imati u vidu da je cilj CBCG obezbjeđivanje najkvalitetnijeg i često deficitarnog kadra u oblasti supervizije, platnog prometa, digitalizacije finansijskih usluga, sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, zaštite prava klijenata kreditnih institucija i korisnika finansijskih usluga, itd., jer je visoko kvalitetan i adekvatno valorizovan kadar uslov za uspješno obavljanje funkcija Centralne banke Crne Gore – zaključili su iz vrhovne monetarne institucije.