Cijena pljevaljskog sira ista već deset godina

    3 godine pre 1040 pregleda Izvor: dan.co.me

Pljevaljski sir je izuzetno cijenjen na tržištu širom regiona ali, kako tvrde prodavci na pljevaljskoj mliječnoj pijaci, njegova cijena nije se povećala poslednjih deset godina.

Najjeftiniji je mladi sir, koji se prodaje po tri i po eura po kilogramu, dok je najskuplji stari punomasni sir čija je cijena pet eura za kilogram.

Na pljevaljskoj mliječnoj pijaci, tvrde prodavci, najviše je sira čija se cijena kreće od oko četiri eura, odnosno onog koji se tretira kao stariji polumasni sir.

-Nažalost, stočna hrana i drugi proizvodi su poskupjeli a cijena sira i dalje je ista. Na prodaju sira negativno je uticala epidemija korona virusa, kao i slaba platežna moć pljevaljskog stanovništva. Prosto rečeno narod nema para,pa stoga i cijenu sira držimo na istom nivou kao i prije deset godina – kaže prodavac sira Bosiljka Ćuzović.

Zorica Kalović kaže da problema sa plasmanom sira nema, te da uspijeva da proda sir koji proizvede od mlijeka koje dobije od tri krave, jer ima svoje stalne kupce.

-Ko ima svoje redovne kupce on uspije lako da proda sir, ali zaista cjena sira mora biti veća jer sve je poskupjelo- kaže Kalovićeva, a sa njom su saglasni i drugi prodavci sira na pljevaljskoj mliječnoj pijaci.

– Deset punih godina cijena sira se nije promjenila, a nema proizvoda koji nije poskupio. Posebno je poskupjela stočna hrana- kaže Brana Ječmenica uz napomenu da takva politika direktno uništava stočni fond i tjera ljude da napuštaju sela.

Predsjednika Unije stočara sjevera Milko Živković kaže da cijene sa pljevaljske mliječne pijace nijesu pravi pokazatelj plasmana sira.

-Daleko bolje prolaze prodavci i preprodavci sira nego proizvođači. Sve više domaćinstava, gdje se proizvodio kvalitetan sir, odustaje od tog posla. U najtežoj situaciji su proizvođači sira iz udaljenijih sela, koji ne mogu svoj proizvod da donesu do pijace. Oni sir na veće količine prodaju i po cijeni od 2,8 do tri eura. Nakupci, koji prepodaju sir na podgoričkoj, nikšićkoj ili nekoj drugoj pijaci na primorju isti prodaju po cijeni od 4,5 do pet eura po kilogramu. Pljevaljski sir koji se kupi u nekom našem selu po cijeni od tri do tri i po eura u marketima u Podgorici se prodaje po cijeni do pet eura – ističe Živković.

Upitan da prokomentariše da li ima zloupotreba, odnosno da li se pod imenom pljevaljski često prodaje i prijepoljski sir, Živković odgovara da postoji mogućnost ali da za tako nešto nema dokaza.

-Sve je moguće i svakako to treba ispitati- poručuje Živković.