Cijene mesa rastu, a torovi i štale prazni

    2 godine pre 727 pregleda Izvor: dan.co.me

Rast otkupnih cijena stoke u pljevaljskim selima, prema mišljenju predstavnika Unije stočara sjevera, pokazatelj je da je potražnja velika, kao i da je sve manje mesa iz uvoza.

Iz pomenute organizacije upozoravaju da je rast cijena posledica višedecenijske nebrige o selu, kao i da sve manja ponuda stoke za prodaju prijeti da ugrozi ljetnju turističku sezonu.

– Decenijama smo slušali mnoge stratege, koji su nam saopštavali kako treba razvijati stočarstvo i poljoprivredu. Sve te godine smo imali takvu situaciju da je seljak bio krajnje ponižen, a sada je došlo vrijeme da se uberu plodovi takve politike. Nažalost, nismo brinuli o domaćoj proizvodnji, koja je uništena, a svjetska kriza prijeti da nećemo moći više da uvozimo meso iz drugih država, kazao je predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković ističući da se situacija sada ne može tako brzo popraviti.

Živković kaže da od stočara čuje da su trgovci zainteresovani za kupovinu stoke i da mnogo ne pitaju za cijenu. Pritom, cijene su porasle od pedeset do sedamdeset odsto u poređenju sa prošlom godinom.

– Sada stočari ne umiju da zacijene stoku. Više niko ne moli da proda tele ili jagnje. Telad se prodaju po cijeni od 4,5 eura po kilogramu, a prošle godine su jedva prelazila 3 eura. Jagnjad se prodaju 4, a jalove dobro ugojene krave preko 2 eura. Bikovi se prodaju za tri eura po kilogramu žive mjere. Prošle godine jalove krave su se prodavale maksimalno 1,5 a bikovi jedva 2 eura. Sasvim je sigurno da domaća proizvodnja sada ne može podmiriti potrebe, kaže Živković.

Ističe i da je veliki problem to što su se vlasti Crne Gore decenijama oslanjale na uvoz.

– Svjesno je uništavana domaća proizvodnja i kupovalo se iz komšijskog tora. Sada nećemo imati mogućnost da uvezemo meso, a sasvim je sigurno da potrebe za ljetnu turističku sezonu nećemo moći podmiriti od domaće proizvodnje. Nažalost, desilo se ono što su stočari upozoravali i stalno ponavljali, kazao je Živković, dodajući da je stočarstvo posebno uništeno poslednjih godina.

Ističe da su lošem stanju doprinijele sušne i nerodne godine, ali i neblagovremena reakcija lokalne i državne uprave. Živković kaže da su se stočari u poslednje dvije godine suočili sa jako kišnim, a onda i sa sušnim ljetom, kao i s dugom i hladnom zimom.

– Državna i opštinska vlast su to posmatrale sa strane. Pružili su pomoć samo tamo gdje su morali, ali nigdje ta pomoć nije bila dovoljna. Ako propadne turistička sezona, sasvim je sigurno da će se povući u ambis i ostala privreda, kazao je Živković.

Ističe da je najveći problem u tome što niko od predstavnika vlasti, bivše ili sadašnje, ne podliježe nikakvoj odgovornosti.

– Oni funkcioneri, koji dođu na poziciju, samo gledaju da što više novca obezbijede za sebe i za svoje privilegije. Sada imamo praznu državnu kasu, ali i prazne torove i trnjem zarasle njive, kazao je Živković.

Proteklih dana smo od pljevaljskih klaničara i mesara saznali da sve teže dolaze do teladi, junadi i jagnjadi. Sela su prilično opustjela, a stočni fond je u stalnom opadanju.

– Iako su cijene stoke porasle, seljaci još nijesu u mogućnosti da kažu da je njihov rad isplativ. Poskupjela je stočna hrana, pa su mnogi stočari ušli u ozbiljne minuse, kazao je Živković i objasnio da stočna hrana koja je koštala 100 eura sada košta oko 130 ili 140 eura, dok jagnje koje se prodavalo za 100 eura sada košta 30 ili 40 eura više.

– Mislim da se i dalje posluje s gubitkom ili s pozitivnom nulom, kazao je Živković.