Da li znate koliko godina duvanski dim ne napušta prostoriju?

    2 godine pre 13301 pregleda Izvor: antenam.net

Pušači postaju sve više svjesniji kakve sve posljedice donosi duvanski dim. Sve se više govori i o posljedicama duvana iz „druge ruke“, odnosno pasivnog pušenja onih koji cigarete ne konzumiraju direktno, već su samo našli u „društvu“ duvanskog dima.

A da li znate šta je ultrapasivno pušenje? Riječ je o nevidljivom neprijatelju našeg zdravlja.

Znate onaj miris duvana koji nam ukazuje da se u prostoriji ili u blizini nas nalazi neko ko je pušač?

Ostaci duvanskog dima imaju i stručan naziv – „tercijarni dim“ i prouzrokuju „ultrapasivno pušenje“.

Ovaj nevidljivi neprijatelj nalazi se u onim prostorijama koje se i konstantno provjetravaju, pa ga ima u odjeći, garniturama, ali i koži i kosi.

Evo šta je pokazalo istraživanje na ovu temu.

Profesor Univerziteta u San Dijegu, Džordž Met, koautor studije o prisustvu tercijarnog dima, otkriva da je istraživanje pokazalo visoko prisustvo u kući osobe koja je prestala da puši prije čak devet godina i od tada nije čak ni dozvoljavala da se puši unutar kuće.

Kako su došli do ovog saznanja?

Prisustvo mirisa duvanskog dima siguran je dokaz da u prostoriji postoje tragovi tercijarnog dima.

Takođe, čak i ako mirisa nema, ljudi mogu biti izloženi štetnim i potencijalno štetnim materijama jer su mnoge od njih bezmirisne.

Glavni istraživač u ovom projektu, doktor Hugo Destelejs, potvrđuje da dnevna doza izloženosti tercijarnom dimu može da bude jako velika naročito zato što se, osim udisanjem, materije mogu apsorbovati i kroz kožu. Kroz stalni kontakt sa kožom i udisanje može se razviti hronična izloženost, a koliko je to često, doktor Destelejs ilustruje primjerom gipsanog praha u zidovima koji je sunđer za upijanje štetnih i potencijalno štetnih materija tercijarnog dima.

Šta su rješenja?

Ako želite da budete sigurni da ste prostor očistili od tercijarnog dima, najbolje je riješiti se namještaja, dekoracija, tepiha i svih ostalih materijala za koje se dim lako vezuje. Ako napravite ovakvu generalnu promjenu, ona podrazumijeva da pušenja u tom prostoru više nema.

Ukoliko ne želite da se oslobodite pušenja, ali želite da protjerate duvanski i tercijarni dim, onda rješenje može biti u manje štetnim duvanskim alternativama.

Zašto? Ključno za ove alternative je da su to proizvodi koji, iako nisu bez rizika, ne emituju duvanski dim, pa tako ne uzrokuju ni pasivno niti ultrapasivno pušenje.

Na šta još treba obratiti pažnju? Prilikom odabira alternativnih uređaja važno je i da se radi o provjerenim, na nauci zasnovanim proizvodima. Najpoznatiji, na našem tržištu, dostupan proizvod ove vrste je bezdimni uređaj IQOS, kompanije Filip Moris, koji zagrijava, a ne sagorijeva duvan, a koji je Američka agencija za hranu i ljekove (FDA) svrstala u kategoriju „duvanskih proizvoda modifikovanog rizika“.

Bolje alternative pušenju definitivno će promijeniti ambijent u kojem provodite vrijeme i direktno uticati na eliminisanje štetnih posljedica pušenja.