Država određuje kome da prodaju stoku

    7 godina pre 88 pregleda Izvor: dan.co.me

Mesoprerađivači nigdje u okruženju ne mogu tovne bikove i junad kupiti niže od dva eura, a ovdje je najveća cijena 1,8 eura, što znači da postoji monopol jedne grupe prerađivača mesa. Oni nemaju konkurenciju, jer ih upravo premija koja se navodno daje stočarima štiti od malih prerađivača, odnosno od kakve-takve konkurencije, kazao je Milko Živković

Iako Ministarstvo poljoprivrede za tov junadi daje subvenciju od 140 eura, prema mišljenju stočara, ta premija se više sliva u budžet mesoprerađivača, nego što ostaje stočarima.

Naime, premija se daje po jednom tovnom grlu, ali se može dobiti jedino ako stočari ista ta grla prodaju velikim klanicama, odnosno kada je u pitanju sjever Crne Gore „Mesoprometu”, vlasnika Hilmije Franca.

U takvim okolnostima stočari ne mogu da prodaju stoku malim prerađivačima i mesarama, jer im oni ne mogu izdati validan račun za naplatu premija. S druge strane, stočari su, tvrde, če-sto ucijenjeni da po nižim cijenama prodaju stoku, kako bi naplatili premiju, pa na taj način dio novčanih premija na posredan način ide mesoprerađivačima, a ne stočarima.

– Naši stočari bi mogli da tovljene bikove prodaju nekoj od mesara, ali bi ostali bez premije. Oni zbog toga daju stoku jeftinije kako bi došli do potrebnih računa, a samim tim se odriču di-jela premije, ili se dio premije sliva u budžet mesoprerađivača, što nikako nije dobra praksa – kazao je predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković.

On je pojasnio da je upravo napravljen krug u kom su mesoprerađivači najveći dobitnici, dok je na najvećem gubitku seosko stanovništvo.

Živković je kazao da je cijena tovne junadi značajno opala, odnosno da je prošle godine bila 2,2 eura po kilogramu žive vage, a ove godine od 1,6 do 1,8 eura.

Mesoprerađivači nigdje u okruženju ne mogu tovne bikove i junad kupiti niže od dva eura, a ovde je najveća cijena 1,8 eura, što znači da postoji monopol jedne grupe prerađivača mesa. Oni nemaju konkurenciju, jer ih upravo premija koja se navodno daje stočarima štiti od malih prerađivača, odnosno od kakve-takve konkurencije – kazao je Živković i dodao da se ne vodi računa o položaju stočara, od kojih najviše zavisi domaća proizvodnja.

Pored činjenice da Ministarstvo poljoprivrede daje premiju od 140 eura po tovnom grlu, mnoge lokalne uprave takođe daju premije. Tako na primjer pljevaljska lokalna uprava daje premi-ju od 100 eura, a uslov je da stočar nema manje od tri grla, odnosno da nema više od sedam grla. Nažalost, i u tom slučaju da se izvrši naplata premije treba donijeti i priložiti račun od „Mesoprometa”, „Goranovića” ili nekog drugog većeg mesoprerađivača.