EU planira zabranu izvoza polovnih automobila

    10 meseci pre 443 pregleda Izvor: me.ekapija.com

Foto: Pixabay-

Evropska komisija predstavila je predlog nove uredbe koja će, ako bude usvojena, zabraniti prodaju starih, dotrajalih automobila van granica EU. Ova vozila moraće da se recikliraju, što će doprineti smanjenju nesigurnosti na putevima i zagađenju životne sredine u zemljama van EU. Najmanje 25% plastike u novim automobilima moraće da dođe od reciklaže, a od toga najmanje 25% mora da bude reciklirano sa vozila na kraju radnog veka.

Evropska komisija je predložila uredbu koja bi zamenila postojeće direktive o vozilima za otpad, o mogućnostima njihove nove upotrebe i recikliranju. Komisija tvrdi da bi novi propisi doveli do godišnjeg smanjenja emisije CO2 za 12,3 miliona tona do 2035. godine, do bolje valorizacije 5,4 miliona tona materijala i povećane ponovne upotrebe ključnih sirovina.

Implementacija uredbe će, kako navode, dovesti do dugoročnih ušteda energije u fazi proizvodnje, smanjenja zavisnosti od uvoznih sirovina i promocije održivih i kružnih modela poslovanja.

– U narednim godinama na tržište će ulaziti sve više automobila sa nultom emisijom. To će povećati potražnju za vrednim primarnim materijalima. Novi predlozi će obezbijediti reciklažu i ponovnu upotrebu što većeg broja ovih materijala, što će omogućiti novi život za komponente naših automobila i značajno smanjiti ekološki trag drumskog saobraćaja – rekao je izvršni potpredsjednik Komisije Frans Timermans, odgovoran za Evropski zeleni plan.

Veća bezbjednost na putevima

Pored ekonomskih, ekoloških i društvenih koristi za EU, uredba bi doprinijela većoj bezbjednosti na putevima. Predlaže se zabrana izvoza automobila koji su na kraju radnog vijeka trajanja iz zemalja EU u države koje nisu članice. Time će se automatski smanjiti zagađenja u zemljama koje uvoze takve automobile.

Inače, svake godine više od šest miliona vozila dostigne kraj svog radnog vijeka u Evropi.

Automobilska industrija će postati najveći potrošač ključnih sirovina koje se koriste u permanentnim magnetima za e-motore u Evropi. Stoga je jačanje otpornosti EU na poremećaje u lancu snabdijevanja i smanjenje njene zavisnosti od uvoza ovih sirovina ključno za prelazak na vozila sa nultom emisijom.

Prema predloženoj novoj uredbi, proizvođači automobila moraće da daju jasna i detaljna uputstva za rastavljanje vozila. Takođe će morati da navedu kako da se zamene i uklone dijelovi i komponente tokom upotrebe automobile, a kako na kraju životnog veka vozila. Najmanje 25% plastike u novim automobilima moraće da dođe od reciklaže, a od toga najmanje 25% mora da bude reciklirano sa vozila na kraju radnog vijeka.

Obim ovih mjera će se postepeno proširivati na nove kategorije kao što su motocikli, kamioni i autobusi, čime će se obezbijediti sveobuhvatnija pokrivenost.

Savet EU i Evropski parlament treba da odluče o prijedlogu Komisije.