Evropu čeka pet do 10 teških zima

    2 godine pre 381 pregleda Izvor: Portal Buka

Belgijski premijer Alexander De Croo juče je izrekao pesimističnu prognozu za Europu. „Idućih će pet do deset zima biti teško“, rekao je De Croo, prenosi Business Insider.

„Brojni se sektori teško nose s visokim cijenama energije. Pažljivo to razmatramo, ali moramo biti transparentni – mjeseci koji dolaze biće teški, zime koje dolaze biće teške“, rekao je.

foto: pixabay

Evropa se suočava s energetskom krizom pogoršanom ruskom invazijom na Ukrajinu. Kontinent je zavisan od ruskog plina, a iz te zemlje uvozi 40 posto potreba. Rusija je usporila protok plina kroz ključni gasovod Sjeverni tok 1 i to na 20 posto njegova kapaciteta, navodeći da je to iz tehničkih razloga, odnosno zbog održavanja.

Evropa se priprema na zimu bez ruskog plina

Evropljani se već pripremaju za tešku zimu jer neće biti dovoljno plina iz Rusije. Prvi na udaru bili su Letonci, koji već od jula više nemaju ruskog plina, no znaju kako će prebroditi mjesece koji dolaze.

„Cijene energije toliko su velike da smo se isključili s gradskog toplovoda i instalirali vlastiti bojler. To je jeftinije od zajedničke tople vode“, rekao je Juons Ratiniks, stanovnik gradića Rezekne, nedaleko od ruske granice.

Osim za Letoniju, ventil za ruski plin već je zavrnut i za Bugarsku, Dansku, Finsku, Holandiju i Poljsku. Dotok plina prema drugima u Europi sve je slabiji: u julu je bio oko 70 posto manji nego godinu dana prije, po nekoliko stručnjaka s kojima je AFP razgovarao.

Perspektiva hladnih radijatora i zatvorenih fabrika progoni vlade koje znaju da Vladimir Putin strateški koristi energetsko oružje. Manje isporuke podigle su cijenu plina u nebo, a prati je cijena struje jer mnoge termoelektrane rade na plin. Nafta je takođe bila poskupjela prije nego što je nedavno pojeftinila.

Rat je izazvao „prvu pravu svjetsku energetsku krizu u istoriji“, rekao je Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Evropa je u epicentru krize. Plin je toliko bitan – osobito u zemljama poput Njemačke, čija teška industrija o njemu jako zavisi – da je izuzet iz evropskih sankcija, suprotno od uglja (potpuni embargo) i nafte (postupni embargo).