Gačević: Vjerujem da će TE nastaviti nesmetan rad

    3 godine pre 618 pregleda

– U ovom trenutku termoelektrana „Pljevlja“ se, kao energetski objekat, nalazi u vrlo specifičnoj situaciji: sa jedne strane, kao vrlo pouzdan energetski objekat predstavlja, kako kažete, oslonac elektro-energetskog sistema Crne Gore, a sa druge – ulazi u period rada u kome se događa transformacija energetike ka ekološki čistoj, u kojoj perspektiva korišćenja uglja ne korespondira sa ciljevima ekološke politike EU. Sve su ovo izazovi koje treba rješavati kroz novi nacionalni energetski i klimatski plan, kazao je direktor ovog preduzeća, Dobrilo Gačević u intervjuu za list EPCG.

TE je iskoristila opciju od 20 hiljada radnih sati. Kakvu odluku očekujete od Energetske zajednice,po ovom pitanju?

Jedno su naša očekivanja, a drugo administrativna odluka Energetske zajednice koja će, vjerovatno, biti naslonjena na ugovorne klauzule Sporazuma države sa istom. Zbog značaja ovog energetskog objekta za ekonomiju države, a i uslova u kojima je svijet funkcionisao protekle i ove godine, očekujem, ipak, pravednu odluku, tj. produženje rada TE, uz obavezu završetka projekta ekološke rekonstrukcije.
TE „Pljevlja“ je, dugo vremena, bila nepouzdan energetski objekat, međutim ulaganja poslednjih desetak godina, doprinijela su da postane izuzetno rentabilna, da prodaje višak energije, da troši 30% manje uglja za proizvodnju. Ipak, pravila su pravila, pa tako mora sada svoj rad uskladiti sa Direktivom o velikim ložištima.

Kako ćete to postići?

Značajna investiciona ulaganja i modernizacija TE napravljeni su u prethodnoj deceniji (2000-2010), a u ovoj poslednjoj je iskorišćen raspoloživi tehnički potencijal na najbolji način. Trošenje manjih količina uglja dijelom jeste vezano za poboljšanje efikasnosti, a dijelom za bolji kvalitet uglja koji se koristio u prethodnom periodu. Rad TE biće usklađen sa propisanim uslovima, realizacijom projekta ekološke rekonstrukcije koji je u toku. Očekivani rezultati projekta su smanjenje negativnih uticaja TE na kvalitet vazduha, vode i zemljišta, kroz sprovođenje najboljih raspoloživih tehnika za sprečavanje i kontrolu emisija koje nastaju u toku rada termoelektrane.
Inače, Ugovor o realizaciji projekta ekološke rekonstrukcije potpisan je 10.6.2020. U toku je završetak izrade glavnog projekta po kome će se izvesti radovi. Ukupni rok za izvođenje je 39 mjeseci od datuma odobrenja (revizije) glavnog projekta.

REMONT TE „PLJEVLJA“ PRI KRAJU

Ovogodišnji remont TE „Pljevlja“, vrijedan je blizu četiri miliona eura. Obuhvata standardne intervencije na glavnim postrojenjima termoelektrane: tipske radove na kotlovskom postrojenju, mašinskoj sali, pomoćnim postrojenjima (doprema uglja, elektrofiltersko postrojenje sa transportom pepela i šljake, hemijsku pripremu vode), kao i radovi na mlinskom postrojenju.
Remontnim radovima će se obezbijediti uslovi za kontinuiranu i stabilnu proizvodnju. Pored zaposlenih u TE, sve radove izvode crnogorske kompanije, sa izuzetnim referencama za tu vrstu posla.

Prema njegovim riječima, radovi su pri kraju.
– Preostaju radovi sanacije namotaja statora generatora, kao vanredni posao, zbog čega će remont biti produžen za 20-25 dana, zaključuje Gačević.