Gradska kotlarnica veliki zagađivač: I pored zabrane radi 11 godina

    2 godine pre 422 pregleda Izvor: vijesti.me
8

Iz Ekološkog društva „Breznica“ tvrde da je gradska kotlarnica – toplana u samom centru grada veliki problem i ističu da ovaj slučaj treba da ispita i tužilaštvo. Naglašavaju i da nema valjanih uslova za rad kotlarnice koja se nalazi u stambenoj zgradi, kao i da su u prethodnim godinama učinjeni mnogi propusti prilikom radova na njenoj rekonstrukciji.

– Potrebno je da tužilaštvo ispita ima li toplana valjane uslove za rad, kao i da ispita kako su vođeni poslovi na rekonstrukciji postrojenja, posebno ako se zna da je termoenergetski inspektor Slavko Burić prije 11 godina donio rješenje o zabrani rada ove toplane. U Opštini Pljevlja kažu da se radi o kotlarnici jer kriju koje su jačine kotlovi, a sasvim je sigurno da se radi o toplani jer je jačina kotlova veća od jednog megavata. Naravno, to bi tužilaštvo trebalo podrobno da ispita – kaže izvršni direktor ED „Breznica“ Milorad Mitrović uz pojašnjenje da je 2011. godine donijeto rješenje o prekidu rada kotlarnice u Skerlićevoj ulici, ali se od tada dešavaju brojne zloupotrebe.

Mitrović kaže da se stalno pravi kompromis između opštinske vlasti, stanara zgrade i lokalnog preduzeća „Grijanje“. U toj priči najviše optužuje lokalnu vlast koja, kako tvrdi, određenim povlasticama pridobija stanare zgrade da se ne bune.

– Znači, bilo je donijeto rješenje o prekidu rada kotlarnice u Skerlićevoj ulici, a onda je na volšeban način ta odluka povučena. Inače, gradska toplana pričinjava štetu svim građanima Pljevalja jer se radi o najvećem zagađivaču životne sredine i to se može vidjeti svakog dana u samom centru grada. Brojna vozila na parkinzima su pokrivena prašinom, a građani u vrijeme rada toplane ne mogu da otvore prozore na svojim stanovima – kaže Mitrović i naglašava da nigdje u regionu, ali ni u Evropi nije zabilježeno da se toplana nalazi u okviru stambene zgrade.

– Ova toplana treba da hitno prekine sa radom, jer je neophodno što prije ukloniti ovakvog zagađivača koji nema nikakve filtere. Sve je isto kao i prije nekoliko decenija kada je toplana počela sa radom – podvlači Mitrović.

Gradska kotlarnica radi u okviru lokalnog preduzeća „Grijanje“, koje je osnovano 2008. godine kao prvi korak do toplifikacije grada. „Grijanje“ zapošljava oko 30 radnika, a toplotnu energiju dobija oko 400 stambenih jedinica i oko 80 poslovnih prostora. Kotlarnica za svaki dan rada od 16 sati, sagori do 11,5 tona uglja. Gašenjem kotlova u Skerlićevoj ulici, radnici „Grijanja“ ostali bi bez posla, a brojna domaćinstva i preduzeća bez grijanja. U takvim okolnostima lokalna uprava nastoji da produži rad gradske kotlarnice.

Nada u najavljenu toplifikaciju

Stanari zgrade u kojoj se nalazi gradska kotlarnica očekuju da će najavljena toplifikacija grada riješiti i njihove probleme. Vjeruju da će u tom slučaju prestati sa radom kotlarnica i da će svi odahnuti zbog zagađenja.

– O položaju kotlarnice i problemima koji stanari i građani Pljevalja imaju zbog ovoga postrojenja i ranije smo upoznali javnost, tako da se sada nećemo pretjerano osvrtati na to. Akcenat sada treba staviti na toplifikaciju grada koja bi riješila ne samo ovaj naš problem, nego i mnoge probleme stanovnika Pljevalja – kaže upravnik zgrade Mladen Jaćimović.