Idejno, niko ne treba da bude izopšten iz Memoranduma o saradnji

    2 godine pre 335 pregleda Izvor: vijesti.me

Poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Milosava Paunović rekla je juče da bi toj partiji bilo izuzetno drago da se Demokratski front priključi Memorandumu o saradnji koji je ranije potpisao dio partija vlasti i manjinskih partija.

”Naravno, ovo je veliki korak i ako bi se na osnovu tog sporazuma pravila vlada, onda bi bila u okviru parlamentarne većine, a inače je koncipiran i namijenjen tako da su svi dobrodošli – svi predstavnici parlamentarne većine, svi legitimni predstavnici naroda u parlamentu”, kazala je Paunović.

Jedan od lidera DF-a i predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević je u utorak saopštio da podržava Memorandum, navodeći da vjeruje da predstavlja dobru osnovu za formiranje nove vlade od aktuelne parlamentarne većine i stranaka manjinskih naroda.

Njegova reakcija uslijedila je nakon sastanka potpisnica Memoranduma, koje su, kako je saopšteno iz Građanskog pokreta URA, pozvale sve partije koje dijele evropske vrijednosti da im se pridruže.

Paunovićeva je istakla da je ruka “ispružena” svima, ne samo DF-u, već i ostatku parlamentarne većine i da se nadaju da će do toga svakako doći. “Zvaničnog poziva nije ni bilo, jer su svi potpisnici Memoranduma već najavili i pružili svoju ruku svim ostalim činiocima vlasti koji su spremni da se priključe našem Memorandumu za dobro Crne Gore, evropski put države i za formiranje stabilne vlade”, istakla je poslanica.

Poslanik CIVIS-a Srđan Pavićević kazao je da je Memorandum prepoznat kao potvrda želje za kvalitativnim promjenama na političkoj sceni Crne Gore. “Te promjene će se odlikovati konačnim početkom dijaloga i odmrzavanju interpartijskih odnosa i saradnje. Iako se ne slažemo oko nečega, to ne znači da ne treba da pričamo. Naprotiv, moramo da polemišemo i raspravljamo, jer to je put do najboljih rješenja… ovo je i najbolji način da na kraju dijalogom uspostavimo skalu i gradaciju naših interesa, počev od partijskih, ideoloških, koalicionih sve do nacionalnih”, istakao je Pavićević.

On je ocijenio da niko idejno ne treba da bude izopšten iz tih evolutivnih procesa, naprotiv: “A gdje će se ko pozicionirati na političkoj sceni u zavisnosti od svojih interesa i ambicija, ostaje da se vidi… Bitno je da svi prije, ili kasnije postajemo svjesni nužnih suštinskih i kvalitativnih promjena”, kazao je.

Memorandum o saradnji potpisan je 15. decembra između Građanskog pokreta URA, Socijalističke narodne partije (SNP), Saveza građana CIVIS i manjinskih stranaka – Bošnjačke stranke, Albanskog foruma (AA, DSA), FORCE i Albanske koalicije Jednoglasno (DP, DUA, DS). Partije potpisnice su se Memorandumom obavezale da će sarađivati na pomirenju u Crnoj Gori, izgradnji građanske države, poštovanju Ustava, radu na depolitizaciji institucija u cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji, snažnom ekonomskom razvoju, izgradnji socijalne države i države vladavine prava, zaštiti i unapređenju prava manjina i njihovoj integraciji u institucije, uspostavljanju ekološke države.

Potpisivanje Memoranduma je izazvalo žustre reakcije dijela partija vlasti, naročito Demokrata koji su izrazili sumnju da je u pitanju pakt “za smjenu ove Vlade i izdaju izborne volje građana”. Partije su u kritikama saopštile da je memorandum praktično početni korak ka prekompoziciji vlasti u Crnoj Gori i pakt za saradnju sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

Andrija Nikolić (DPS) je dan nakon njegovog potpisivanja poručio da su principi na kojima je formulisan Memorandum o saradnji prihvatljivi za DPS.