IPARD: Prva plantaža američke borovnice u Crnoj Gori

    9 meseci pre 1174 pregleda Izvor: evropskakuca.me

Uz EU podršku je sigurnije i lakše. U selu Lužac, nadomak Berana, nalazi se poljoprivredno gazdinstvo „Excalibur“ koje se bavi uzgojem američke borovnice. Neki kažu da je selo dobilo ime po tome što leži pored rijeke Bistrice, odnosno pored luga. ‘’Ovo je kotlina gdje je nadmorska visina 680m. Tako da nam klima pogoduje i upravo zbog toga ova biljka izgleda kao da smo već u trećoj ili četvrtoj godini uzgoja, a ne u drugoj’’, objašnjava nam agronom Miloš Vuksanović koji vodi posao, i dodaje: ‘’ovaj uzgoj je jedan od najsavremenijih koji se trenutno nalaze čak i u Evropskoj uniji’’.

Eskalibur

Gotovo u nedogled pružaju se sadnice borovnice. Plantaža zauzima jedan hektar i broji oko 5,000 sadnica. Kompanija „Excalibur“ se prva u Crnoj Gori bavi uzgojem ove vrste i to po najsavremenijim standardima.

 ‘’Pokupili smo sve što je najbolje iz svijeta’’, dodaje kroz smijeh Miloš.

Zahvaljujući podršci Evropske unije modernizovali su proizvodnju. Kroz IPARD program dobili su podršku za nabavku traktora, prikolice, raspršivača, kardana, traktorske freze, kardana, pluga, mulčera, kao i prednje traktorskog utovarivača, kao i za protivgradne mreže.

Eskalibur

‘’Uz EU podršku je sigurnije i lakše. Sada mirno spavamo jer nema bojazni od grada ili napada. Protivgradna mreža ima dvojaku ulogu: zaštitu od grada i insekata. Upravo zato smo smanjili i broj tretiranja. Planiramo da u budućnosti budemo prvi koji će se baviti organskom proizvodnjom borovnice. Mi smo sada na nekih 80% organskog proizvoda’’, ističe Miloš.

Eskalibur

Ovu ‘’razmaženu’’ vrstu borovnice popularno zovu ‘’kraljica biljki’’… ‘’Tako je zovu zato što joj mora biti posvećena stopostotna pažnja u toku sezone. Dakle, zahtijeva odredjenu količinu vode i hrane u toku dana. To svaki dan kontrolišemo’’, objašnjava agronom. U toku je berba borovnica. Pozdravljaju nas vrijedne radnice koje pažljivo beru jednu po jednu zrelu borovnicu, kako bi osigurali da kvalitet ubranih plodova bude prve klase. Upravo zato berba traje i do mjesec dana. Oko 15 radnika uspije da ubere od §6 do 7 tona borovnice za sezonu. ‘’Neki maksimalan rod je 25 tona. Mi smo gledali da bude održivo i isplativo za narednih 40 godina bavljenja ovim poslom’’, zaključuje Miloš. Na ovaj korak su se i odlučili jer, kako kažu, smatraju da se od poljoprivrede može sasvim dobro živjeti. Planiraju proširenje zasada i proizvodnje, kao i nove prijave na IPARD program.