Istražni prostor ležišta “Potrlica i Kalušići” zauzima površinu od 3,28 km2 – Potrebno izvršiti eksproprijaciju 56 ha

    5 meseci pre 752 pregleda Izvor: epa.org.me

Prema podacima iz Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu eksploatacije uglja na PK ,,Porlica-Kalušići” do kraja eksploatacije Istražni prostor ležišta “Potrlica i Kalušići” pripada Pljevaljskom ugljonosnom basenu i zauzima površinu od 3,28 km2. Potrebno je izvršiti eksproprijaciju 56 ha.

Ukupne bilansne rezerve uglja u ležištu ‚‚Potrlica“, na dan 31.12.2021. g., iznose 28.202.376.95 tona. Obzirom da su eksploatacioni gubici 5%, eksploatacione rezerve iznose 26.792.258.10 tona.

Ukupne bilansne rezerve uglja u ležištu ‚‚Kalušići“ iznose 17.698.760.94 tona. Obzirom da su eksploatacioni gubici 15 %, eksploatacione rezerve iznose 15.043.946.80 tona.

Ukupna količina otkrivke u ležištu ,,Kalušići“ je 43.623.698.95 m3 do glavnog ugljenog sloja GUS-a, a srednji koeficijent otkrivke Ko = 3.02.

Izmjenama i dopunama PUP-a opštine Pljevlja, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, jun 2019.g odine, definisan je prostor eksploatacionog polja Rudnika pljevaljskog basena: ležišta „Potrlica“,„Kalušići“, „Grevo“, „Rabitlje“ i „Komini“, ležište „Ljuće II“ ljuće-šumanskog basena i istražno eksploatacioni prostor ležišta uglja „Glisnica“.

Prostorno-planskim dokumentom u okviru prostora odobrenog eksploatacionog polja predviđena je osnovna djelatnost Rudnika kao koncesionara prostora – detaljno geološko istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina i izgradnja objekata i potrebne infrastrukture koji proističu iz osnovne djelatnosti ili potrebe za: osavremenjavanjem tehnološkog procesa, proširenjem kapaciteta postojećih objekata ili postrojenja, izmještanjem postojećih objekata i infrastrukturnih sistema iz zone rudarskih radova i izmještanjem objekata na novu lokaciju usled dinamike rudarskih radova ili niza različitih okolnosti kao što su klizišta ili slične vanredne situacije kako bi se proces eksploatacije mogao nesmetano odvijati.

Projekat po kome će se izvoditi nastavak rudarskih radova je’’Glavni rudarski projekat eksploatacije uglja, laporca i glina kao pratećih mineralnih sirovina na površinskom kopu ‘’Potrlica-Kalušići” do kraja eksploatacije”. Projekat je završen, izvršena tehnička kontrola od strane revizione komisije i dobijena reviziona klauzula a njegovo Projektno rješenje poslužilo je kao osnova za izradu Elaborata procjene uticaja projekta na životnu sredinu.

U okviru Projekta data su i idejna rješenja za realizaciju planskih aktivnosti Rudnika neophodnih za nastavak eksploatacije uglja u projektovanom periodu, a ona predstavljaju:

  • Vraćanje rijeke Ćehotine približnim pravcem njenog prirodnog toka kroz eksploataciono polje Rudnika, vodonepropusnim kanalom preko prostora unutrašnjeg odlagališta od Brane “Durutovići” do uliva u betonski kanal kod izlaznog portala Tunela “Velika Pliješ”.
    ● Izmještanje Drobiličnog postrojenja, kao početne pozicije kontinualnog transporta otkrivke na unutrašnjene odlagalište (drobilica-traka-odlagač), na novu lokaciju.
  • Lokacije za izgradnju objekata i pratećih sadržaja funkcionalnih cjelina neophodnih za
    obavljanje tehnološkog procesa eksploatacije na površinskom kopu.

Na osnovu projektovanih kapaciteta eksploatacije do kraja 2025. godine i uz plan da će dinamika snabdijevanja postojećeg termoenergetskog kapaciteta, kao i javne potrošnje, ostati na nivou od 1,8 miliona tona uglja godišnje, okonturene rezerve površinskog kopa Potrlica omogućavaju eksploatacioni vijek kopa oko 18 godina, odnosno do kraja 2042. godine.

U naselju Kalušići živi ukupno 193 stanovnika, od toga je 141 punoljetan, a prosječna starost stanovništva iznosi 37,5 godina (35,6 kod muškaraca i 39,2 kod žena). U naselju ima 56 domaćinstava, a prosječan broj članova po domaćinstvu je 3,45.

U naselju Grevo živi ukupno 216 stanovnika, od toga je 169 punoletnih, a prosečna starost stanovništva iznosi 39,8 godina (39,2 kod muškaraca i 40,4 kod žena). U naselju ima 59 domaćinstava, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,66.

U naselju Rabitlje živi ukupno 118 stanovnika, od toga je 87 punoljetnih, a prosječna starost stanovništvaiznosi 38,0 godina (34,2 kod muškaraca i 42,2 kod žena). U naselju ima 31 domaćinstvo, a prosječan broj članova po domaćinstvu je 3,81.
Podaci su prema popisu stanovništva iz 2011. godine.

Svakako da površinski kopovi mijenjaju demografsku sliku okoline, jer se iseljavaju čitava naselja što se ovdje već i desilo . Ovim projektom predviđena je eskproprijacija naselja Kalušići. Za katastarske parcele za koje nisu riješeni imovinsko pravni odnosi, moraju se riješiti.

Na lokaciji 1 pljevaljski ugljonosni basen nalaze se sledeći infrastrukturni objekti čije je izmještanje neophodno prije početka eksploatacije :

  1. Zona visokonaponskih stubova postojećih dalekovoda u zapasnom djelu ležišta uglja „Kalušići.

2. Sistem objekata izmještenog korita rijeke Ćehotine

3. Cjevovod brane „Otilovići“ do TE Pljevlja

4. Put preko naselja Grevo i Rabitlja do brane „Otilovići“

5. Postojeće elektro-energetska mreža trafostanica

Navedene planske intervencije će vremenski, lokacijski i prostorno biti planirane kroz izradu rudarskih projekata u okviru eksplatacionog polja.