IZ EPCG TVRDE DA NISU ODGOVORNI ZA POVREMENE VISOKE KONCENTRACIJE SO2 U PLJEVLJIMA

    5 godina pre 621 pregleda Izvor: PV Informer

Iz EPCG tvrde da nisu odgovorni za povremene visoke satne koncentracije sumpor dioksida u Pljevljima, koje u proteklih 10 dana dostižu izuzetno visoke koncentracije od preko 500 mikrograma po metru kubnom, što može izuzetno štetno uticati na zdravlje ljudi.

Naime, redakcija „PV Informe-ar“ se putem elektronske pošte obratila Rajku Šebeku iz Sektora za korporativne komunikacije EPCG – Nikšić sa sledećim pitanjima:

Proteklih 10 dana su sa Mjerne stanice u Pljevljima registrovane povećane koncentracije SO2 koje povremeno dostižu satne koncentracije iznad praga obavještavanja, i to redovno u središnjem dijelu dana i ranim poslepodnevnim časovima u vrijeme kad individualna ložišta miruju, zbog visokih vanjskih temperatura, što bi moglo ukazivati da to povećanje koncentracija dolazi od nekog od velikih industrijskih zagađivača.

Po nezvaničnim informacijama koje smo dobili, radi se o korišćenju uglja iz Beranskog rudnika koji se sagorjeva u TE PLJEVLJA, A KOJI PRILIKOM SAGORJEVANJA OSLOBAĐA ZNATNO VIŠE SUMPOR DIOKSIDA NEGO PLJEVALJSKI UGALJ. Ako je informacija tačna, zašto se taj ugalj ne koristi u TE Pljevlja u kasnim večernjim časovima?
Radi objektivnog informisanja javnosti tražimo od vas precizne informacije, koliko se dnevno skladišti Beranskog uglja na deponiji TE Pljevlja i da li se sagorjeva odmah po pristizanju na deponiju? Pored toga ako ste u mogućnosti da nam predočite podatke sa vaših mjernih uređaja za proteklih 10 dana o kvalitetu vazduha?

ODGOVOR EPCG PRENOSIMO U CJELINI:

Ulaganjem u projekte zaštite životne sredine, kao sto je projekat zamjene elektrofilterskog postrojenja iz 2009. godine, vrijednog preko 10 miliona eura, znatno je poboljšano stanje životne sredine, a tim projektom emisija čvrstih čestica iz dimnih gasova iz termoelektrane je čak i niža od definsianih evropskih standarda.

Poznato vam je da ce se ekološkom rekonstrukcijom bloka I obezbijediti ispunjavanje obaveza i poštovanje najstrožijih parametara zaštite životne sredine predviđenih najnovijom Odlukom EU 2017/1442 iz 2017. godine. Projekat obuhvata, zajedno sa revitalizacijom deponije Maljevac, i izgradnju sistema za odsumporavanje, sistema za denitrifikaciju, unaprijeđenje rada elektrofilterskog postrojenja kao i izgradnju sistema za tretman otpadnih voda.

Što se tiče vaše konstatacije oko uglja moramo istaći da beranski ugalj nema i ne može uticati na navedenu pojavu mimo pljevaljskog uglja. Naime, on se procentualno koristi u malim količinama tj. na nivou promila i to uvijek u kombinaciji sa pljevaljskim ugljem.

Treba takođe istaći, a to možete provjeriti i kod relevantnih institucija, da navedena pojava sumpora u vazduhu može da bude od prekograničnog uticaja i se radi o povremenim krakotrajnim pojavama.

Inače na našem mjernom sistemu nema promjena sadržaja emisija u odnosu na prethodne dane i koje su u definisanim granicama“.