Iz nikšićkog tužilaštva saopštili da oni policiji nijesu dali nalog za hitno noćno saslušavanje odbornice u lokalnom parlamentu i građanske aktivistkinje Tatjane Knežević-Perišić

    2 godine pre 388 pregleda Izvor: pobjeda.me

Dežurni tužilac u nikšićkom tužilaštvu nije u utorak veče dao nalog da za hitno noćno saslušanje odbornice u lokalnom parlamentu i građanske aktivistkinje Tatjane Knežević-Perišić, po prijavi kapetana Vojske Crne Gore Radomira Čanjaka, zbog komentara na društvenoj mreži Fejsbuk dvadesetak dana ranije, konkretno 5. aprila.

– O događaju na koji se odnose Vaša pitanja od strane Uprave policije – CB Nikšić obaviješten je dežurni tužilac koji je našao da u konkretnom slučaju nema elemenata krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti, tako da službenicima CB Nikšić od strane dežurnog tužioca nijesu data uputstva za preduzimanje bilo koje radnje povodom tog događaja – odgovorila je juče Pobjedi državna tužiteljka – portparolka Vjera Mićunović.

Nepotreban poziv

Proizilazi da je neko u policiji odlučio da te noći uznemirava i zastrašuje Knežević-Perišić, ali i još nekoliko osoba kojima su, kako joj je rečeno, takođe u utorak veče uručeni pozivi za „prikupljanje obavještenja od građana“.

Knežević-Perišić policijska patrola na vrata porodičnog doma došla je nešto poslije 20 sati s nalogom da se javi u stanicu policije kako bi dala izjavu. U pozivu je pisalo da u policijske prostorije dođe u 21.30 sati. Nije joj saopšteno, niti je u pozivu to pisalo, kojim povodom je pozivaju.

– Čista zloupotreba ovlašćenja. Sam događaj po aktivnostima učesnika, vremenski okvir i stav nadležnog tužioca isključuju potrebu da se u noćnim satima sprovode istražne radnje, bez obezbjeđenja osnovnih prava licu koje se poziva – ocijenio je za Pobjedu advokat Nikola Martinović.

Kategoričan je da ovakvo postupanje nikšićke policije „zaslužuje pažnju unutrašnje kontrole“.

Iz Uprave policije ćute na pitanja koja smo im uputili, kada i nikšićkom tužilaštvu.

Pitali smo, pored ostalog, ko je procijenio da je hitno uzimati izjavu u 9.30 uveče 26. aprila, povodom komentarisanja teksta na društvenim mrežama od 5. aprila, te koliko je građana/ki pozvano da daju izjave?

Tražili smo da odgovore i zašto su ljudi uznemiravani kasno noću da bi se od njih uzimale izjave i je li to uobičajena praksa?

U Upravi policije, međutim, naišli smo na muk.

Aktivista za ljudska prava i organizacioni koordinator Građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković, koji je godinama bio i na čelu Savjeta za građansku kontrolu rada policije, kazao je ranije Pobjedi da slučaj krivične prijave kapetana Vojske Crne Gore protiv građana koji su komentarisali njegovo saopštenje na društvenim mrežama „ni po čemu nije bio izuzetan i hitan“.

Ocijenio je da je hitnost isključivo u funkciji pritiska na građane koji su prepoznati kao neistomišljenici tada još aktuelne Vlade Krivokapić-Abazović.

Istakao je i da bi, „u istinskoj demokratiji primarno reagovala Skupština opštine Nikišić“, s obzirom na to da je Knežević-Perišić odbornica.

– Nije primjereno da policija disciplinuje predstavnike i predstavnice građana. Nažalost, stvara se dojam da je gradskim čelnicima u Nikšiću u interesu da policija sprovodi zastrašivanje onih koji su im opozicija – poručio je Zeković.

Krivična prijava

Knežević-Perišić rekla je ranije za naše novine da je bila zatečena noćnom posjetom policije njenom domu.

– Nije mi bilo jasno o čemu se radi. Ni u pozivu koji mi je uručen nije se navodilo kojim povodom me pozivaju – rekla je ona za Pobjedu.

U policiji su joj kazali da postupaju po nalogu tužilaštva, a po prijavi Čanjaka.

Ona je 5. aprila na Fejsbuk stranici RTV Nikšić komentarisala saopštenje Čanjaka, koji je, pored ostalog, tvrdio da je u aprilu 2021. godine, na Bogetićima, pretučen „bez ikakvog povoda, a naočigled policijskih službenika na kukavički i bezobziran način“, a da su ga napale pristalica „organizacije poznate kao ‘Patriotsko-komitski savez Crne Gore’ koja je tog dana organizovala protest i blokadu magistralnog puta Nikšić – Podgorica“.

Knežević-Perišić, koja je bila predsjednica PKS-a i učesnica protesta na Bogetićima, u komentaru na ovo saopštenje napisala je da Čanjak izmišlja i da nije bio u nesvijesti, „niti je pao, niti je branjeno ambulantnim kolima da prođu“. Napisala je i da je Čanjak izašao iz autobusa i napao demonstranta „pa je dobio po nosu i vratio se u autobus“, te da su ostali izašli iz autobusa i „prošli barikadu potpuno mirno“…

Pobjedi je kazala da su joj građani tada ispričali da je Čanjak „izašavši iz autobusa, dovikivao policijskom službeniku: ‘Što ova crnogorska go..a vodenim šmrkom ne maknu sa magistrale’ i da je zbog toga došlo do incidenta“.

Ocijenila je i da je njeno i privođenje njenih sugrađana u utorak veče pokušaj Vlade Zdravka Krivokapića da građanke i građane koji su se suprotstavljali politici te vlade predstavi kao teroriste.