Iz Vlade nemamo ni najavu konkretnih mjera za ograničavanje rasta cijena

    8 meseci pre 249 pregleda Izvor: dnevno.me

Ne smijemo čekati da dođemo do rekordnih cijena goriva da bi smanjivali akcize. Moramo da reagujemo na vrijeme, uvodimo preventivne mjere, a ne da riješavamo probleme, kazao je portalu Dnevno ekonomski analitičar Mirza Mulešković.

Crna Gora je, kako kaže, morala još ranije da reaguje i dugoročno rješava probleme i sa druge strane traži kako da se u budžetu nadoknade sredstva.

„Smanjenjem akciza se podržavaju kako privreda, tako i građani. Ovo jeste jedna od mjera kako može da se zaustavi rast cijena. Gorivo je jedan od osnovnih troškova svakog privrednika, koji u značajnoj mjeri utiče na formiranje cijena. Zbog toga je svima bitno da li će cijena goriva nastaviti da raste“, istakao je Mulešković.

Prema njegovim riječima, odredbu Ministarstva kapitalnih investicija nije trebalo ni ukidati, te da su na ovakve cijene goriva, morale biti umanjene akcize.

MKI: Smanjiti akcize, socijalna sigurnost građana da bude na prvom mjestu

„Jasno je da kada raste cijena goriva, rastu i ostale cijene. Veoma je važno da ne dozvolimo da toliko porastu da bi i ostale cijene toliko skočile. Moramo to kontrolisati – kada vidimo da imamo trend rasta i kada su projekcije da će cijene da rastu, treba da intervenišemo u dijelu akciza. Ako već imamo najave da će to da se dešava, onda mislim da je mnogo bolje da se u ovom trenutku odreknemo određenog dijela novca u budžetu, koji se upravo dobija od tih akciza, a zaštititi građane i privredu od dodatnog rasta cijena“, kazao je Mulešković.

On navodi da umanjenje akciza na gorivo ima višestruke efekte.

„Živimo u periodu kada je velika neizvjesnost, vlada rizik i ne znamo šta će da se desi sjutra. Donosioci odluka, tako i privrednici, moraju da vode računa o tome na koji način postavljaju svoje politike i na koji način donose određena rješenja. Jasno je da će umanjenje akciza smanjiti prihode u budžetu, ali da će doprinijeti privredi i građanima, kao i da ne dođe do novog povećanja cijena“, istakao je Mulešković.

On podsjeća da su iz Vlade Crne Gore u više navrata isticali da je ovo rekordna godina kada je u pitanju naplata prihoda, pa se samim time, kako kaže, nameće zaključak da ima dovoljno novca u budžetu i da umanjenje akciza ne bi trebalo da predstavlja problem.

„Svaki rast cijena ‘odgovara’ prihodnoj strani budžeta, jer se ubira više novca kroz akcize, ali sa druge strane moramo da znamo da je budžet naših građana ograničen. Ukoliko ne reagujemo, uvedemo određene mjere, građani neće biti u mogućnosti da kupuju određene proizvode. Onda možemo da dovedemo do toga da se smanji potrošnja. Činjenica je da građani najviše kupuju osnovne životne namirnice, te da je nekako za očekivati da ne može da dođe do tolikog pada potrošnje, iako neki drastičan rast cijena može da dovede do toga“, naveo je Mulešković.

Iz Udruženja naftnih derivata su nedavno kazali portalu Dnevno da nas do kraja godine očekuje rast cijena goriva, te da se prema trenutnim kretanjima na svjetskim tržištima ne može očekivati pojeftinjenje.

Mulešković navodi da svako naredno povećanje cijena goriva može da izazove i povećanje svih troškova.

„Moramo da budemo svjesni da privrednik mora da izdrži sve ove namete. Privrednici rizikuju svoj novac i ne može da se odreknu svega da bi zadržali cijene. Sve troškove će očekivano morati da ukalkulišu u cijenu, a samim tim će sigurno i doći do povećanja cijena“, objašnjava Mulešković.

Podsjeća da mjera Vlade već godinu i po nema, te da samo postoje kratkoročne mjere koje, kaže Mulešković, imaju i kratkoročni efekat.

„Nadamo se da neće doći do novog povećanja cijena, ali samo ukoliko Vlada uvede određene mjere. Vlada mora uvesti set mjera s kojim će podržati privredu i građane. Već godinu i po nemamo konkretne mjere koje bi dugoročno dale efekta u suzbijanju rasta cijena. Imali smo samo akciju ‘Stop inflaciji’, koja daje kratkoročne efekte, a sa druge strane nismo imali bilo kakve stimulanse privredi. Mala je podrška građanima, iako je došlo do rasta zarada. Jedina dobra stvar je što je cijena električne energije ostala na istom nivou. Cijena struje je rasla u mnogim državama i imali smo sreće što nije i kod nas, jer bi to sigurno prouzrokovalo mnoge dodatne probleme“, kazao je Mulešković.

Od Vlade za sada nema konkretne najave za uvođenje novih mjera, osim informacije da „prate situaciju i da će reagovati ukoliko bude potrebe“.

Ministar kapitalnih investicija u tehničkom mandatu Ervin Ibrahimović inicirao je u ponedjeljak prema resoru finansija predlog za smanjenje akciza na naftne derivate.

Predlog je, kako je saopšteno iz MKI-a, iniciran imajući u vidu uticaj cijene naftnih derivata na tržište robe i usluga, koji neminovno utiče na standard građana.

Nakon toga, pozvali su juče Ministarstvo finansija da još jednom razmotri inicijativu za smanjenje akciza na gorivo.

Navode da se Ministarstvo kapitalnih investicija, upućujući inicijativu za umanjenje akciza na gorivo Ministarstvu finansija, isključivo rukovodilo brigom o socijalnoj sigurnosti građana, kao i održivosti i konkurentnosti privrede u svijetlu kontinuiranog poskupljenja cijena nafte na globalnom tržištu.

Poručili su, između ostalog, da poskupljenja goriva stvaraju snažan inflatorni pritisak sa negativnim ekonomskim i socijalnim posledicama za građane i privredu.

Sve vrste goriva su prošlog utorka poskupile cent do tri centa, što je 11. poskupljenje goriva od početka godine, a već imamo najave da nas od narednog utorka očekuje novo poskupljenje.