Konačni rezultati popisa još na čekanju: Prvo izmjene zakona pa tek onda predlog za novog člana Komisije

    4 sedmice pre 240 pregleda Izvor: pobjeda.me

Izrada softvera za provjeru popisnih podataka predviđena je sporazumom vlasti i opozicije o održavanju popisa. Tim dogovorom je predviđeno i da se kompanija za izradu tog softverskog rješenja bira na osnovu tendera koji je trebalo da bude raspisan još u januaru, a koji je izostao do danas.

Opozicija će svog člana Komisije za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva, domaćinstava i stanova predložiti tek nakon izmjena više zakona koji će Monstatu omogućiti ,,povlačenje“ podataka iz baze Ministarstva unutrašnjih poslova.

To je Pobjedi potvrdilo više izvora iz opozicije koji tvrde kako je upravo tu nastao problem, budući da je Agencija za zaštitu podataka o ličnosti u međuvremenu dala negativno mišljenje na ,,povlačenje“ podataka iz MUP-a.

– To znači da moramo mijenjati zakone – rekao je Pobjedi jedan od izvora iz opozicije, ali nije želio da detaljnije objašnjava, osim da se zakoni tiču zaštite ličnih podataka.

DPS SPREMA IZMJENE

Izvori Pobjede ističu već da je Demokratska partija socijalista pripremila izmjene zakona i da će ih uskoro predati u skupštinsku proceduru.

– Izmjene su spremne i trebalo bi brzo da budu u proceduri. Nakon toga će se odrediti osoba za rad na softveru. Ne znam kada bi to tačno moglo biti, ali vjerujem da će biti brzo – naveo je izvor Pobjede.

Ovakav stav opozicije proizvešće gotovo sigurno novo odgađanje objave konačnih rezultata popisa koji su bili najavljeni za drugu polovinu godine. Na tu činjenicu su upozorili i iz Monstata u svom reagovanju u petak.

– Napominjemo da je Uprava za statistiku kontinuirano izvršila sve obaveze u skladu sa planiranom dinamikom i da neraspisivanje tendera usporava dalji popisni proces uz izazov da isti može dovesti do odlaganja objavu konačnih rezultata popisa. Rezultati popisa stanovništva, domaćinstava i stanova biće objavljeni u drugoj polovini ove godine, saopštili su tada. 

Izrada softvera za provjeru popisnih podataka predviđena je sporazumom vlasti i opozicije o održavanju popisa. Tim dogovorom je predviđeno i da se kompanija za izradu tog softverskog rješenja bira na osnovu tendera koji je trebalo da bude raspisan još u januaru, a koji je izostao do danas.

Da tender za nabavku softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom popisa stanovništva još nije raspisan, jer Komisija za praćenje uspostavljanja softvera nije u punom sastavu, te da bi zbog toga moglo kasniti i objavljivanje podataka prikupljenih tokom te statističke procedure, u petak je javnost obavijestila Uprava za statistiku.

TENDER NA ČEKANJU

Iz Monstata objašnjavaju da je sprovođenje postupka javnih nabavki za izradu tog softverskog rješenja predviđeno Zakonom o budžetu i Planom javnih nabavki.

– Tenderska dokumentacija je pripremljena. Međutim, tender nije raspisan iz razloga što Komisija za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka, predviđena članom 26a Zakona o popisu, nije u punom sastavu. Uprava za statistiku vjeruje da će se shvatiti ozbiljnost započetog procesa i da će se u skorije vrijeme imenovati nedostajući član opozicije u sastavu Komisije, kako bi se u skladu sa procedurom raspisao javni tender – saopštili su iz Monstata.

Jedan od zadataka navedene Komisije, shodno potpisanom Sporazumu je i, kako kažu, praćenje sprovođenja tenderske procedure javne nabavke za odabir kompanije za izradu softverskog rješenja.

– Napominjemo da je Uprava za statistiku kontinuirano izvršila sve obaveze u skladu sa planiranom dinamikom i da neraspisivanje tendera usporava dalji popisni proces, uz izazov da isti može dovesti do odlaganja objave konačnih rezultata popisa. Pošto se završi unos i kontrola podataka, izrađeni softver će omogućiti građanima da provjere vjerodostojnost svojih podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama na osnovu duplikata upitnika za lice koji se odnosi na to lice – objašnjavaju iz Monstata

Navode da su u toku unos popisnog materijala i osnovne statističke kontrole koje se tiču utvrđivanja vjerodostojnosti unešenih podataka u odnosu na podatke iz popisnih upitnika.

– Objavljivanje rezultata popisa definisano je članom 30 Zakona o popisu. Istim je predviđeno, da će konačne rezultate Uprava za statistiku objaviti prema godišnjem planu zvanične statistike i kalendaru objavljivanja statističkih podataka. Navedenim dokumentima je definisano da će se saopštenja popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine, objavljivati sukcesivno u drugoj polovini 2024. godine, nakon unosa, obrade i kontrole podataka – zaključili su ranije iz Monstata.

Opozicija je za svog člana Komisije za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva, u novembru prošle godine, imenovala Borisa Markovića koji je ubrzo potom podnio ostavku na tu funkciju nezadovoljan jer to tijelo nije radilo ono što je odlukom Vlade bilo definisano. Marković je tada, u izjavi za Pobjedu, kazao i da je razlog njegove ostavke to što softver, čija je izrada u planu, zapravo neće ni provjeravati popisne podatke.