Kontrola ispravnosti vode sa prirodnih izvora obaveza lokalne uprave najmanje četiri puta godišnje

    4 meseca pre 710 pregleda Izvor: PV Informer

Po informacijama nadležnih iz Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore i lokalnog preduzeća Vodovod, opština Pljevlja je dužna da makar četiri puta godišnje finansira uzorkovanje vode sa prirodnih izvora koji najviše koriste građani Pljevalja, posebno u vrijeme kad voda iz gradskih vodovoda nije za piće.

Takođe, prema dostupnim informacijama periodično uzorkovanje vode sa prirodnog izvora u parku Vodice, ipak ide na teret lokalnog preduzeća Vodovod, iako se nalazi u teškoj finansijskoj situaciji. Povremeno se vrši i uzorkovanje vode kod manastira Svete Trojice.

Prema informacijama iz Uprave za inspekcijske poslove voda iz svih prirodnih izvora se smatra neispravnom za piće, iz razloga što nije hlorisana. Ipak vode sa prirodnih izvora za koje se posle analiza nadležnih institucija utvrdi da su bakteriološki i hemijski ispravne za piće, građani često koriste za lične potrebe.

Građani u vrijeme kad voda iz gradskih vodovoda u dužem periodu nije za piće, često koriste i vodu sa prirodnog izvorišta u Odzaku, iako se za vodu sa ovog izvora uopšte ne vrši kontrola ispravnosti vode.

Pored toga prilaz ovom prirodnom izvoru koji se nalazi neposredno pored magistralnog puta se ne održava, jer građani ostavljaju smeće u vodi, iako se u neposrednoj blizini nalazi kontejner za smeće.

Takođe građani koriste vodu iz prirodnog izvora u selima Boščinovići i Rabitlje.

Nekad je u naselju Ševari postojao veliki broj prirodnih izvora iz kojih su građani koristili vodu za piće. Izgradnjom velikog broja porodičnih objekata čitavom dužinom Balibegovog brda, od kojih su mnogi građeni na javnoj površini, voda sa ovih izvora nije više za ljudsku upotrebu, a mnogi izvori su presušili izgradnjom zaobilaznice.

Tako je izvor u narodu poznat kao „Debela česma“ na izlazu iz Pljevalja presušio, obrastao šibljem i smećem.

Preko puta ovog nekadašnjeg veoma izdašnog izvorišta pored puta prema Židovićima i dalje prema Gracu i Šulima se nalazi i komunalna deponija građevinskog materijala, uz samu saobraćajnicu.

Prirodni izvor na „Prkosu“ je izdašan vodom i prilaz se održava, ali voda nije za piće.

Nekadašnji prirodni izvor „Šahinovo vrelo“ koji se takođe nalazio u naselju Ševari, praktično više ne postoji.

Za očekivati je da će posle izgradnje Pogona za prečišćavanje vode iz jezera Otilovići koji treba da finansira država kao i posle zamjene cjevovoda od azbestnih cijevi od Odžaka do Pliješi, građani Pljevalja posle više decenija imati redovno snabdjevanje vodom za piće, da bi izbjegli rizik korišćenja vode sa prirodnih izvora, za koje nemaju podatke nadležnih institucija da je ispravna za ljudsku upotrebu.