KRAĐA struje – Protiv 479 potrošača podnijete krivične PRIJAVE

    4 godine pre 1426 pregleda Izvor: kolektiv.me

U prethodne dvije godine električnu energiju neovlašćeno je koristilo 479 potrošača, kazali su za CdM iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema CEDIS.

“Zbog krađe struje u 2017. i 2018. godini procesuirano je 479 krivičnih prijava, od čega u 2017. godini 259 i u 2018. godini 220 krivičnih prijava”, ističu u CEDIS-u.

Distribucija električne energije nemoguća je bez tehničkih gubitaka usljed fizičkih procesa koji prate prenošenje struje od proizvođača do krajnjih korisnika. Visina tih gubitaka zavisi od tehničkih karakteristika mreže, njene konfiguracije, obima potrošnje i drugih faktora.

Osim tehničkih postoje i komercijalni gubici koji nastaju kao posljedica krađe električne energije i samovoljnog priključenja na mrežu

“U 2017. godini ostvareni su gubici (tehnički i komercijalni) u iznosu od 399,5 GWh, što iznose 14,96 odsto od preuzete električne energije, od čega su komercijalni gubici u iznosu od 190,5 GWh. Gubici u 2018. godini (tehnički i komercijalni) su iznosili 371,6 GWH što je 13,83 odsto od ukupno preuzete električne energije, od čega su komercijalni gubici iznosili 160,4GWh”, navode u CEDIS-u.

Dio troška gubitaka električne energije koji je transponovan u cijene prema krajnjim korisnicima za 2018. godinu iznosi 7,6 miliona eura.

U CEDIS-u napominju da je Regulatorna agencija za energetiku utvrdila stopu tehničkih gubitaka od 8.43 odsto.

“Komercijalne gubitke, koji se najviše odnose na neovlašćenu potrošnju električne energije, ne plaćaju korisnici već CEDIS”, ističu u ovoj kompaniji.

Sa “pametnim brojilima” uštedjeli 35 miliona eura

CEDIS poslednjih godina sprovodi intenzivnu “borbu” sa gubicima, pa su oni smanjeni sa 20,84 (2012.godine) na 13,83 odsto (2018.godine).

“Ušteda ostvarena smanjenjem gubitaka, koja je rezultat implementacije AMM projekta (ugradnja novih, elektronskih brojila) od 2013. do 2018. iznosi oko 35 miliona eura. Dakle, CEDIS godinama unazad realizuje projekte čiji rezultat je kontinuirano smanjivanje gubitaka. Podsjećamo da je AMM projekat (“pametna brojila“) započet 2012. godine, od kada je ugrađeno oko 300 hiljada “pametnih brojila“ i u značajnoj mjeri izvršena revitalizacija niskonaponske mreže”, ističu u CEDIS-u.

I dok postoji veliki broj građana koji uredno izmiruju svoje mjesečne račune za struju, ima i onih koji pokušavaju da prevare sistem, iako je za krađu struje Krivičnom zakonom propisana stroga kazna, i to novčana ili do tri godine zatvora.

Zakon o energetici obavezuje CEDIS da, ukoliko utvrdi krađu, bez prethodnog upozorenja, obustavi isporuku električne energije korisniku. Dakle, ukoliko nadležne ekipe utvrde nepravilnosti na mjernom mjestu koje nedvosmisleno upućuju na krađu struje, slijedi isključenje korisnika sa mreže.

“Postupanje u tom slučaju propisano je Pravilima za sprovođenje postupka za otkrivanje, utvrđivanje i sprečavanje neovlašćenog korišćenja električne energije, koja između ostalog predviđaju da će se, ukoliko se prisustvo vlasnika/korisnika objekta ne može obezbijediti, kontrola izvršiti bez njegovog prisustva. Kontrola, u skladu sa pomenutim Pravilima, takođe podrazumijeva i vizuelnu kontrolu, odnosno provjeru distributivnih i plombi Zavoda za metrologiju, kao i pregled radi utvrđivanja eventualnih fizičkih oštećenja”, objašnjavaju u CEDIS-u.

Zahvaljujući “pametnim brojilima”, u CEDIS-u imaju evidenciju aktivnosti na određenom mjernom mjestu, što znači da, u najvećem broju slučajeva, nije moguće sprovesti intervenciju kojom se narušavaju metrološke karakteristike mjerne opreme, a da oni to ne znaju.

“Dakle, ukoliko nadležne ekipe utvrde nepravilnosti na mjernom mjestu koje upućuju na krađu električne energije, korisnik se isključuje sa mreže, nakon čega se vrši obračun neovlašćene potrošnje (u skladu sa “Metodologijom za obračunavanje i naplatu neovlašćeno preuzete električne energije“), a zatim i podnosi krivična prijava protiv tog korisnika”, navode u CEDIS-u.

Jasno napominju-onaj ko se upusti u ovaj vid krađe, ne samo da postupa protiv zakona Crne Gore, nego ugrožava sopstvenu bezbjednost i bezbjednost svoje imovine.

“Neovlašćeno korišćenje električne energije je i skupo, s obzirom da obračun neovlašćene potrošnje, koji se vrši prema važećim propisima, značajno prevazilazi cijenu neovlašćeno preuzetih kilovat-sati, a tu je i naknada štete CEDIS-u ukoliko je brojilo oštećeno. Metodologijom za obračun i naplatu neovlašćeno preuzete električne energije propisano je i pravo na ponovno priključenje: kada plati obračun neovlašćene potrošnje; kada plati štetu (u slučaju da je došlo do trajnog oštećenja brojila usled neovlašćenog korišćenja električne enrgije, dostavlja se i obračun troškova nabavke i ugradnje novog brojila, kao i drugih troškova neophodnih za dovodjenje mjernog mjesta u ispravno stanje) i kada plati troškove ponovnog priključenja”, navode u CEDIS-u.

Krađa struje surova je realnost sa kojom se crnogorski operater distributivnog sistema godinama bori.

“Aktivnosti na terenu sprovode ljudi sa višegodišnjim, često i višedecenijskim iskustvom, kojima su poznati svi načini neovlašćenog preuzimanja električne energije i koji dobro poznaju crnogorski konzum, a posebno problematična područja”, navode u CEDIS-u..

Takođe, CEDIS vrši stalni monitoring AMM sistema (sistem “pametnih brojila“) i obavlja analizu alarmnih stanja na svim brojilima koja su uključena u sistem.

“Uporedo se obavljaju i logičke kontrole registrovanih potrošnji na brojilma. Naime, nove tehnologije nam omogućavaju praćenje tokova energije, što zapravo znači da imamo smjernice za pronalaženje dijela mreže gdje postoji problem, čime je lociranje neovlašćenog korišćenja značajno olakšano u odnosu na prethodni period”, ističu u CEDIS-u.

Njihove ekipe raspolažu i savremenim mobilnim uređajima za provjeru tačnosti rada električnih brojila na terenu, kojima se nedvosmisleno utvrđuje eventualno postojanje neovlašćenih intervencija na mjernim uređajima.

“Pored provjere tačnosti mjerenja električnih brojila, ekipe provjeravaju ispravnost anti-tamper funkcija brojila, ispravnost žigova Zavoda za metrologiju, eventualna mehanička oštećenja nastala prilikom neovlašćenog otvaranja kućišta brojila, kao i druge aktivnosti relevantne za kvalitetno obavljanje kontrole. Čak i u situaciji kada se pribjegne “šokiranju brojila“ i kada počinilac djeluje na način da šokira više brojila radi prikrivanja svog djela, oprema omogućuje otkrivanje počinioca”, kazali su za CdM iz CEDIS-a.

Ugradnja novih, elektronskih brojila pozitivno je uticala na suzbijanje neovlašćene potrošnje.

“U prethodnom periodu, prije pokretanja projekta ugradnje novih brojila i izmještanja mjernih mjesta na granicu vlasništva, ekipe CEDIS-a su često bile izložene kako verbalnim, nerijetko i fizičkim napadima. Ove pojave su sada značajno suzbijene, jer kontrola brojila ne podrazumijeva u većini slučajeva ulazak na posjed korisnika”, ukazuju u CEDIS-u.