Lekovića ubili na svirep i podmukao način

    4 godine pre 976 pregleda Izvor: Pobjeda

Troje albanskih državljana bili su bez identifikacionih dokumenata i glumili migrante željne da se domognu Evrope. Bili su to, međutim, okorjeli kriminalci u bjekstvu: Luana Hasanaja, osumnjičenog da je ustrijelio Milutina Lekovića, potražuju u Albaniji zbog ubistva sa umišljajem i pokušaja ubistva, njegovog brata Lulzima takođe zbog djela ubistvo s umišljajem te djela zavjere u pokušaju. I njihova majka Nora ima policijski dosje i za njom je raspisana potraga zbog krivičnih djela prijetnja

Državljanin Albanije Luan Hasanaj (43) osumnjien je da je na svirep i podmukao način u nedjelju ubio službenika granične policije na dužnosti Milutina Lekovića (41). Sa Hasanajem je uhapšen njegov brat Lulzim (49) i majka Nora (67). Svi su iz mjesta Kopnik blizu Skadra i nelegalno su ušli u Crnu Goru.

Oni su juče oko 15.30 sati privedeni u Više državno tužilaštvo gdje im je nakon saslušanja određeno zadržavanje do 72 sata nakon čega će biti sprovedeni sudiji za istrage koji će se izjasniti o pritvoru.

Njih je saslušao tužilac Miloš Šoškić, koji je donio rješenje o zadržavanju.

Dosjei

Svim osumnjičenima se prijavom stavlja na teret da su počinili krivično djelo teško ubistvo počinjeno na svirep i podmukao način na štetu službenog lica u vršenju službene dužnosti u sticaju sa krivičnim djelom nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a u vezi sa krivičnim djelom nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.

Osumnjičeni koji se terete za ubistvo policajca Lekovića imaju policijske dosjee i njih albanske vlasti potražuju za teška krivična djela. Iz policije navode da Luana Hasanaja istražitelji iz Albanije potražuju zbog krivičnog djela ubistvo sa umišljajem i pokušaj ubistva i krivičnog djela nezakonito posjedovanje vatrenog oružja i municije. Njemu su nadležni organi Albanije odredili mjeru bjezbjednosti „kazna zatvora“.

Njegovog brata Lulzima potražuju na nacionalnom nivou od 2018. godine zbog krivičnog djela ubistvo s umišljajem, zavjera u pokušaju i nezakonito posjedovanje vatrenog oružja i municije.

I njihova majka Nora ima policijski dosje i za njom je raspisana potraga zbog krivičnih djela prijetnja.

Potraga za ubicama

Policajac Leković je podlegao povredama pet sati nakon ranjavanja. On je bio na dužnosti i priveo je albanske državljane zbog neposjedovanja ličnih dokumenata. Na putu od Igala do Herceg Novog, Luan Hasanaj je izvadio pištolj i sa zadnjeg sjedišta mu pucao u glavu.

Nakon toga, Lekovićev kolega je, kako se navodi u policijskom saopštenju, pokušao da otme pištolj napadaču i zaustavi ih da pobjegnu. Međutim, braća Hasanaj i njihova majka su nakon napada uspjeli da pobjegnu iz vozila i da se kasnije domognu taksija kojim su se odvezli do Sutorine, namjeravajući da napuste zemlju.

Za napadačima je odmah organizovana potjera i uspostavljena blokada grada kao i šireg pograničnog pojasa prema Hrvatskoj. Locirani su na području Sutorine oko 17 časova i uhapšeni. Prilikom hapšenja osumnjičeni su pružili otpor i ponovo upotrijebili vatreno oružje, nakon čega su pucali i policijski službenici. 

Prema saznanjima Pobjede, Luan Hasanaj, koji je usmrtio Lekovića potegao je pištolj na policajce izgovarajući prijetnje. Tada je došlo do razmjene vatre u kojoj je policija Luana pogodila hicem iz vatrenog oružja i onesposobila ga. Osumnjičeni koji je ranjen, opirao se hapšenju i ima lakše tjelesne povrede.

Žestoke osude

Ubistvo policajca na radnom zadatku izazvalo je ogorčenje javnosti u Crnoj Gori. 

Povodom Lekovićeve smrti reagovali su iz sindikata policije, vrha Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije. Oglasili su se i brojni crnogorski zvaničnici: predsjednik države, predsjednik Skupštine, predsjednik Vlade, kao i mnogi drugi predstavnici državnih institucija. 

Građani Herceg Novog organizovali su protestnu vožnju. Dugačka kolona vozila kretala se od Titove vile u Igalu, preko Meljina do Centra bezbjednosti na Toploj. Kolona se na kratko zaustavila kod nekadašnjeg restorana „Galeb“ kako bi učesnici protesta zapalili svijeće na mjestu gdje je Milutin Leković ustrijeljen.

Savjet za građansku kontrolu rada policije predložio je da se ubistva policijskih službenika na dužnosti sankcionišu doživotnom kaznom zatvora – kazao je predsjednik tog tijela Aleksandar Zeković.

Prema njegovim riječima, važno je da je ta inicijativa potekla od nezavisnog građanskog nadzora i očekuju da će je izvršna vlast na odgovarajući način procesuirati.

Zeković je rekao da je Savjet konstatovao da su policijski službenici koji su locirali i uhapsili osumnjičene postupali krajnje profesionalno i stabilno.

– To je više nego jasna poruka građanima Crne Gore o kapacitetima i sposobnostima crnogorske policije – rekao je Zeković.

Za najteže oblike krivičnih djela, kao što je ubistvo izvedeno na svirep i podmukao način, prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, može se odrediti kazna dugotrajnog zatvora koja ne može biti kraća od trideset niti duža od četrdeset godina.