Mančester Siti šampion Engleske, Milanu skudeto nakon 11 godina

2 godine pre 292 pregleda Izvor: RTS

Fudbaleri Mančester Sitija, poslije velikog preokreta i trijumfa nad Aston Vilom u poslednjem kolu Premijer lige, osvojili su četvrtu titulu u poslednjih pet sezona.

Svaki trijumf, bez obzira na rezultat duela na Enfildu, donosio je Sitiju titulu, osmu u istoriji (Aston Vila je, uzgred, tim koji je osvojio sedam titula – a smatra se, s pravom, možda i najvažnijim klubom koji je učestvovao u osnivanju Fudbalske lige 1888. godine).

I Siti je napadao od samog početka, dominirao je kako to ova ekipa i radi, ali nije uspijevao da stvori jasniju priliku. Prvi udarac na gol pripao je Aston Vili. I bio je to gol koji je postigao Meti Keš u 37. minutu.

U drugom delu Siti je napadao sa još većom žestinom, ali osim par prilika to nije donijela mnogo toga. Naredni gol, sada u 69. minutu, ponovo je bio delo fudbalera Aston Vile. Kutinjo, koji je nekada, naravno, igrao za Liverpul, bio je strijelac.

A onda se sve promjenilo u pet minuta i 36 sekundi… Ilkaj Gundogan je ušao u igru i postigao gol u 76. minutu. Dva minuta kasnije Rodri je bio precizan, da bi veliki preokret bio kompletiran Gundoganovim golom u 81. minutu.

Liverpul je, takođe, gubio protiv Vulverhemptona. Igrao se treći minut kada je Neto postigao gol, ali je izjednačenje donio Mane u 24. minutu.

Liverpul je do svog vođstva stigao koji minut posle Sitija, kada je Salah pogodio igrao se 84. minut.

Robertson je postavio konačni rezultat (3:1) u 89. minutu.

U Ligu šampiona, osim pomenuta dva kluba i Čelsija koji je treći na kraju, ide i Totenhem. Arsenal je peti i on, kao i Mančester junajted na šestom mjestu, ide u Ligu Evrope, dok će se Vest Hem takmičiti u Ligi konferencija jer sezonu završava kao sedmi.

Iz lige ispada, pored Noriča i Votforda, ekipa Barnlija, od koje je bolji bio Njukasl sa 2:1. Lids se spasao pobjedom od 2:1 u gostima na stadionu ekipe Brentforda.

Rosoneri osvojili 19. Skudeto u istoriji

Fudbaleri Milana ubedljivo su savladali Sasuolo u gostima 3:0, u poslednjem kolu Serije A, čime su obezbjedili novu titulu šampiona Italije, 19. u klupskoj istoriji. Inter je slavio protiv Sampdorije istim rezultatom, ali to nije bilo dovoljno neroazurima da odbrane titulu iz prošle sezone, pošto su završili na drugom mjestu sa dva boda manje od novog šampiona.

Milan je u poslednje kolo Serije A ušao sa dva boda više u odnosu na gradskog rivala Inter, koje su sačuvali zahvaljujući ubjedljivoj pobedi nad Sasuolom u Ređo Emiliji.

Za razliku od poslednjeg kola u Premijer ligi, rosoneri nisu dozvolili ni promil iznenađenja, već su već na poluvremenu imali ubjedljivo vođstvo od 3:0.

Olivije Žiru je bio strijelac prva dva pogotka, u 17. i 32. minutu, da bi Frenk Kesi u 36. minutu postigao i treći pogodak za ekipu Stefana Piolija.

Zanimljivo je da je asistent kod sva tri gola Milana bio mladi Portugalac Rafael Leao.

Drugo poluvrijeme utakmice pretvorilo se u svojevrsnu feštu navijača Milana, koji su u velikom broju popunili stadion „Mapei“ u Ređo Emiliji, pa na terenu nije bilo previše uzbudljivo.

Milan je tako osvojio 19. titulu šampiona Italije u klupskoj istoriji, tek prvu od 2011. godine.

Inter je odradio svoj dio posla, ali nije uspio da dostigne gradskog rivala – ekipa Simonea Inzagija savladala je na svom terenu Sampdoriju 3:0.

Svi golovi postignuti su u drugom poluvremenu, a golove za neroazure postigli su Ivan Perišić u 49, kao i Hoakin Korea u 55. i 57. minutu susreta na stadionu „Đuzepe Meaca“.

Inter nije uspio odbrani titulu osvojenu prošle sezone, pošto su takmičenje završili sa dva boda manje u odnosu na novog šampiona.