Maske i u redovima na otvorenom

    3 godine pre 396 pregleda Izvor: cdm.me/Dan

Ministarstvo zdravlja je u obrazloženju izmjena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti istaklo da će izricati sankcije građanima zbog nenošenja maski prilikom čekanja u redovima ispred ustanova, banki i pošti. Izmjene zakona su u skupštinskoj proceduri, piše Dan.

Kako se navodi, zakonom se uvodi da inspektor za drumski saobraćaj, odnosno jedinica lokalne samouprave, preko komunalnih inspektora kontroliše poštovanje mjera za tu oblast.

Izmjenama zakona predviđeno je i da Vlada dobije nadležnost da na osnovu predloga nadležnog tijela donosi mjere, zatvara granice i obustavlja rad privrednih društava u slučaju pojave epidemije.

Poslove komunalnog nadzora i obezbjeđivanje komunalnog reda u odnosu na mjere za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti, i u dijelu koji se odnosi na obavezno korišćenje propisane lične zaštitne opreme na pijacama, i tačku 3 ovog zakona vrši Komunalna policija, u skladu sa zakonom.

“U cilju sprečavanja prenosa zaraznih bolesti propisano je i obavezno korišćenje propisane lične zaštitne opreme maski ili marama tokom boravka na otvorenom, neposredno tokom pružanja usluga ispred državnih, kao i u javnom mjestu prilikom čekanja u redu na organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih ustanova i drugih subjekata koji vrše javna ovlašćenja, pravnih lica i preduzetnika u kojima se pružaju usluge građanima, priređivanje igra na sreću, kao i novčana kazna u iznosu od 30 eura za nepoštovanje ovih mjera”, navodi se u obrazloženju.

U cilju dosljednog poštovanja propisanih mjera zaraznih bolesti, propisana je dužnost nadležnog inspektora da, pored upravnih mjera i radnji propisanih zakonom kojim se uređuje inspekcijski nadzor, zabrani vršenje djelatnosti (proizvodna, uslužna, kao i priređivanje igara na sreću) kada utvrdi nepoštovanje mjera radi sprečavanja unošenja zaraznih bolesti u zemlju, suzbijanja i sprečavanja prenošenja u druge zemlje i mjera za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti, u trajanju od tri dana, a u povratku u trajanju od 15 do 30 dana, u skladu sa težinom, odnosno štetnim posljedicama protivpravnog ponašanja subjekta nadzora.

“U istom cilju izvršene su i odgovarajuće izmjene iznosa novčanih kazni, koje su usklađene sa težinom, odnosno štetnim posljedicama protivpravnog ponašanja radi zaštite stanovništva od subjekta nadzora”, navode u obrazloženju.

Izmjenama, Zakonom je propisana kućna izolacija koja podrazumijeva smještaj inficiranih lica koji imaju blage simptome bolesti tokom perioda zaraznosti u porodičnom smještaju.

Ističu da je ta mjera u borbi protiv epidemije donešena rad i sprečavanja unošenja zaraznih bolesti u zemlju, suzbijanja i sprečavanja prenošenja u druge zemlje, kao i zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i mogućnost njihovog liječenja u tim uslovima.