Mediji u EU: Rezolucija o Srebrenici iznuđena u podijeljenoj Generalnoj skupštini UN

    3 sedmice pre 301 pregleda Izvor: N1.rs/Standard.me
foto: pixabay.com

Usvajanje rezolucije UN o genocidu o Srebrenici je ,,diplomatski fijasko“ za Zapad, to je ,,nacionalna vruća tema i nešto najbolje što može da se desi predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću u ovom trenutku“, to je bio i ,,iznuđen čin podijeljene međunarodne zajednice“, ocjene su medija u EU.

Njemački list „Frankfurter algemajne cajtung“ smatra da na unutrašnjem planu, s obzirom na to da će 2. juna u Srbiji izbori, Vučiću odgovaraju izgubljeno glasanje u UN i gnijev koji je izazvao protiv Njemačke, prenosi N1.

Francuski dnevnik „Mond“ je ocijenio da usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN o Međunarodnom danu promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. „bio iznuđen čin podijeljene međunarodne zajednice jer je izglasavanje rezolucije bilo daleko od jednoglasnosti“.

„Mond“ ukazuje na to da je „to dosad jedina rezolucija, posle onih o genocidu u Ruandi 2003. godine i holokostu 2005. godine, koju nije prihvatila većina članica UN, iako u njoj nije ni pomenuta bilo kakva odgovornost Srbije“.

Pariski list predočava da to „predstavlja dodatni simptom vladajuće podjele u Generalnoj skupštini UN“ i „guranje ustranu važnosti ‘zapadnog bloka“ više nije tabu u Njujorku“.

Njemački portal „Dojče vele“ prenosi analizu švajcarske radio-televizije SRF da je rezolucija usvojena „tek posle teške borbe i predstavlja diplomatski fijasko“.

SRF navodi da je protiv te rezolucije glasalo 19 zemalja, među kojima su Srbija, Rusija, Kina i Mađarska, dok se 68 zemalja uzdržalo od glasanja. „To nije ubjedljiv rezultat. To je šamar za Zapad koji je većinski podržao odluku“ – piše švajcarska radio-televizija.

SFR dodaje da je Vučić oštro napao pristalice rezolucije, koje je opisao kao „moćne, velike, bahate“. Pitao ih je da li će ta rezolucija donijeti pomirenje i odmah odgovorio: „Ne!“ dodavši da „ona unosi razdor“.

„Debata koja se nedeljama vodila ispred i iza kulisa UN, bila je sve samo ne pomirljiva“ – piše švajcarski SRF. „Mnoge delegacije država optužile su inicijatore da nisu pregovarali transparentno i da nisu bili dovoljno uporni u traženju konsenzusa“.

U analizi se podvlači da je i trenutak za izglasavanje rezolucije bio „krajnje nesrećan“ jer „zašto se sada bavimo genocidom koji se dogodio prije 29 godina, dok se u Gazi čine ratni zločini“.