MILORAD MITROVIĆ, NVO BREZNICA: Pljevlja na rubu egzistencije

    2 godine pre 567 pregleda Izvor: monitor.co.me

Državna politika i odnos svake dosadašnje vlasti prema Pljevljima je bila predatorska i samoživa, usmjerena samo na uzimanje dobara iz ovog kraja.

MONITOR: Nacrtom lokalnog akcionog plana zaštite životne sredine Opštine Pljevlja za period od 2022. do 2026. broj dana sa prekoračenjem srednje dnevne vrijednosti praškastih materija (PM10) u vazduhu, odnosno zagađenja, biće smanjen za trećinu. Pljevlja su jedan od najzagađenijih gradova u Evopi. Kako ocjenjujete ovaj plan? 

MITROVIĆ: Godinama se donose planovi, pišu strategije i priča se o tome da će se nagomilani ekološki i drugi za grad veoma važni problemi ubrzo riješiti, ali se ništa značajno ne dešava. Stari planovi se zamijene novim i odredi se novi rok, ali se problemi samo prolongiraju. Prašina i praškaste PM čestice ma kojeg promila bile su i najmanji problem u odnosu na sve ono što udišemo. Stalno ponavljam da u vazduhu iznad Pljevalja lebdi čitav Periodni sistem hemijskih elemenata, kao što je benzoapiren, azotni oksidi, ugljen-monoksid (CO), ugljen-dioksid (CO2), sumpor-vodonik (H2S), sumpor IV oksid (SO2), koji mi udišemo i koji nas polako i sigurno ubija, a mi stalno ukazujemo na problem koji je daleko manji od ovog drugog.

Pljevlja su gradić sa oko 24.000 punoljetnih građana i par hiljada onih koji to nisu, ali sve ukupno taj broj ne prelazi cifru od 26.000. Centar je industrije i područje je veoma bogato prirodom i prirodnim bogatstvima, prvenstveno ugljom, drvetom, olovo/cinkanom i drugim rudama, kao što su barit, zlato, srebro, kalaj, živa, volfram i drugi metali.Nekada smo bili veoma jak jugoslovenski privredni gigant, a danas smo jedini industrijski centar Crne Gore. Bogatstvo Pljevalja su uvijek koristili drugi dok su Pljevljaci živjeli od obećanja tadašnjih i današnjih funkcionera koji su gledali samo svoje lične interese, a građane doveli na ivicu ambisa i potpunog ekonomskog sunovrata.

Državna politika i odnos svake dosadašnje vlasti prema Pljevljima  je bila predatorska i samoživa, usmjerena samo na uzimanje dobara iz ovog kraja. Dakle, i danas smo veoma bogati ali smo opet najsiromašniji. Stanovništvo Pljevalja se nalaze na rubu egzistencije.

Korupcija je ušla u sve pore u državi, svi kradu na svim nivoima. Opštinski i državni budžeti postali bankomati koji služe političarima da uzimaju onoliko koliko im treba. Kalendar političara u Crnoj Gori nije onaj uobičajni sa 12 mjeseci, već je njihov kalendar drugačiji i on je kreiran na četiri godine, onoliko koliko im otprilike traje i mandat.

MONITOR: Godinama upozoravate javnost da je stanje u Pljevljima alarmantno, predlagali ste i uvođenje vanrednog stanja zbog zagađenja. Mijenjali se što nabolje? 

MITROVIĆ: Apsolutno ništa, ako izuzmemo stalna obećanja donosilaca odluka i političara da će se nešto raditi na sanaciji užasno degradirane životne sredine. I dalje imamo veliki problem veoma lošeg kvaliteta vazduha, problem vode za piće, enormnu zagađenost sve tri rijeke čiji je kvalitet voda, godinama van svih kategorija. Raubovanje prirodnih bogatstava se i dalje vrši po sistemu najsiromašnijih zemalja Latinske Amerike, odnosno samo uzimanje bogatstva od koga se ništa ne vraća, niti ulaže u ovo područje.

Već tri godine, otkako je Eko fond postao operativan i iz njega se finansiraju nabavke električnih vozila i slično, a da se do sada ni jedan jedini cent nije uložio u poboljšanje kvaliteta životne sredine u Pljevljima iz koga se crpe ogromna novčana sredstva za državu Crnu Goru. Pljevljacima ne ostaju ni mrvice.