Ministarstvo: Ubrzo javni poziv koji će raspisati Uprava za šume, neće biti nedostatka sirovina

    2 godine pre 534 pregleda Izvor: antenam.net

Troškovi proizvodnje peleta su povećani između 55 i 60 procenata u poređenju sa prethodnom godinom, kazao je za Antenu M Dragan Otašević, direktor Direktorata za šumarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kako dodaje, zbog aktuelnih ratnih dešavanja u Ukrajini, svjedoci smo poskupljenja goriva i životnih namirnica a ta poskupljenja, kako objašnjava, povlače i sva ostala u lancu.

 “Energetska kriza izazvala poremećaj u proizvodnji drvnih peleta jer je cijena drvne sirovine koju fabrike koriste povećana više od 40 odsto, a skuplji su i naftni derivati. Kada se sve to sabere, troškovi proizvodnje su povećani između 55 i 60 procenata u poređenju sa prethodnom godinom. To se svakako odražava i na cijene na tržištu. Takođe je naglašen pritisak iz Evropske unije zbog nedostatka energenata, proširio se i na Zapadni Balkan, pa proizvođačima svakodnevno stižu upiti, pogotovo iz Italije”, kaže on.

Upitan da li je količina sirovina od kojih se pravi pelet dovoljna, Otašević naglašava da se pelet  u principu proizvodi od otpadnog drveta iz šuma kao i od otpada iz prerade drveta, takođe ima slučajeva da se pelet proizvodi od drveta koje nije za tehničku upotrebu ili ogrevnog drveta.

“Svake godine se otprilike izveze oko 80% proizvedenog peleta. Recimo u 2020. godini proizvedeno je 87.000 tona, izvezeno je 69.600 tona, dok je uvezeno 1.740. U Crnoj Gori je potrošeno 19.000 tona a od te količine domaćinstva su potrošila 15.500″, objašnjava on.

Komentarišući to što se proizvođači peleta žale na nedostatak sirovina, Otašević kaže da će ubrzo biti novi javni poziv koji će raspisati Uprava za Šume i neće biti nedostatka sirovina.

U Crnoj Gori 10 većih proizvođača peleta

Otašević kaže da u Crnoj Gori postoji 10 privrednih društava koja se između ostalog bave i proizvodnjom peleta.

“Pored njih postoji još par manjih pogona koji nemaju stalnu proizvodnju i malog su kapaciteta. Instalisani kapaciteti ovih deset preduzeća su oko 226.000 t godišnje. Za tu količinu peleta je potrebno obezbijediti 452.000m3 biomase. Za sada je proizvodnja peleta ovih proizvođača iznosila do 82.500 t godišnje”, kaže on.

Navodi  da prema podacima MONSTAT-a proizvodnja peleta je bila u 2020. godini 87.000 tona godišnje, izvoz peleta je bio 69.000 t godišnje dok je uvoz bio 1.300 t/god.

“Domaća potrošnja je iznosila 19.000 t/god. a potrošnja domaćinstava je bila 15.500 t/ godišnje. Prema podacima Studije o potrošnji drvnih goriva za  2011. godinu imalo je 142 domaćinstava koja su koristila pellet u količini od 666 tona ili prosječno 4,5 t/godišnje ova studija je rađena posle popisa 2010. godine. Od tog perioda do danas evidentirana potrošnja peleta je porasla na skoro 2.000 tona/godišnje. Tačniji podaci o trenutnom stanju potrošača peleta imaćemo posle popisa stanovništva koji je trebao biti 2020″, objašnjava.

U svakom slučaju, dodaje Otašević, domaća proizvodnja peleta daleko premašuje trenutne potrebe za potrošnjom.