Mladi reporteri UNICEF-a: Djeca da biraju šta gledaju, čitaju i slušaju

    2 godine pre 167 pregleda Izvor: DAN

Uticaj medija zavisi od načina na koji se koriste, saopštili su mladi reporteri UNICEF-a i pozvali vršnjake da biraju šta gledaju, čitaju i slušaju, a roditelje da s djecom o tome redovno razgovaraju.

Oni su, povodom globalne sedmice medijske i informacione pismenosti koja se širom svijeta obilježava od 24. do 31. oktobra, rekli da mediji sami po sebi nisu ni dobri ni loši.

„Njihov uticaj zavisi od načina na koji ih koristimo. Zato birajmo šta gledamo, čitamo i slušamo“, poručili su UNICEF-ovi mladi reporteri.

Mlada reporterka Miljana Stanković rekla je da nije svaki sadržaj koji se nudi vrijedan pažnje. Mladi reporter Anel Memić kazao je da je medijska pismenost ključna za svako dijete.

„Bez medijske pismenosti mi smo ostavljeni na (ne)milost onih koji kontrolišu medije, a s njom je kontrola u našim rukama“, poručio je Memić.

UNICEF-ovi mladi reporteri su kroz TikTok-video omogućili da se tokom Globalne sedmice medijske i informacione pismenosti čuju i glasovi mladih Crne Gore o ovoj temi.

Iz UNICEF-a su rekli da, koliko je medijska pismenost bitna za život u 21. vijeku ukazuju podaci iz istraživanja koje je Ipsos sproveo uz podršku UNICEF-a i Ambasade Velike Britanije tokom 2021. godine.

Istraživanje je pokazalo da svaki treći građanin Crne Gore vjeruje u teorije zavjere i dezinformacije o koronavirusu, dok svaki peti vjeruje u teorije zavjere i dezinformacije o vakcinama.

„Posljedice uticaja ovih vjerovanja u dezinformacije i teorije zavjere mogu biti ponašanja kojima se ugrožavaju sopstveni i tuđi životi“, naveli su iz UNICEF-a.

Prema njihovim riječima, medijsku pismenost, kao najefikasniji način borbe protiv dezinformacija, prepoznaje sedam od deset građana Crne Gore.

Iz UNICEF-a su rekli da se medijska pismenost razvija tokom cijelog života, i da je veoma važno da taj proces počne od ranog djetinjstva.

„Bez obzira na to koliko se roditelji osjećaju (ne)stručnima za nove tehnologije, kroz redovne razgovore s djecom o svim medijskim sadržajima oni im pomažu da razviju kriterijume kvaliteta po kojima biraju medijske sadržaje“, naveli su iz te međunarodne organizacije.

Kako su dodali, roditelji pomažu djeci da nauče da stalno kritički analiziraju pitajući se ko je napravio određeni medijski sadržaj, za koga, na koji način i s kojim ciljem.

„Roditelji mogu s djecom da provjeravaju tačnost informacija upoređujući šta različiti izvori kažu o određenoj temi, uključujući i stručnjake i relevantne institucije u Crnoj Gori i širom svijeta“, istakli su iz UNICEF-a.